KMH (Kredili Mevduat Hesabı) Nedir?

Ülkemizde son 5 yıldır bankaların performansı ele alındığında ciddi anlamda yükseliş yaşadıkları görülecektir. Tabii ki  bunda özellikle faizlerde yaşanan düşüş ve bundan dolayı da vatandaşın bankalardan kredi çekme konusuna daha ılımlı yaklaşıyor olması etkilidir diyebiliriz. Bankaların ilk etapta kredi verirken bizlerden çok fazla bir talebi olmazken, vatandaşın kredi olayına iyice alışması ile birlikte; bankalar da yavaş yavaş kredi verirken naz yapmaya ya da ilave bazı taleplerde bulunmaya başladılar. Bunlara örnek olarak; kredi kullanımı ile birlikte ilgili bankadan zorunlu olarak kredi kartı alınması, KMH açılması, sigorta yaptırılması, vs gibi durumları sayabiliriz. Bu zorunlu dayatmalardan birisi olan KMH meselesini bugünkü yazımızda ele alarak KMH nedir sizlere kısaca izah etmeye çalışacağız.

Kredili Mevduat Hesabı

KMH; açılım olarak kredili mevduat hesabı anlamına gelmektedir. Ek hesap ya da avans hesabı olarak ta bilinmektedir. Genelde bankalar kredi verirken şart olarak kredili mevduat hesabı açılması için kredi başvurusunda bulunan müşteriyi zorlarlar.  Tabii ki bunun altında da farklı sebepler bulunmaktadır. Burada amaç normale göre faiz oranı yüksek olan kredili mevduat hesabı üzerinden vatandaşın para çekmesi ve bankanın bundan para kazanmasını sağlamaktır. Normalde % 1,10 – 1,20 oranları üzerinden tüketici kredisi çekebilecek bir vatandaş, kredili mevduat hesabı ile % 2,02 civarında faiz ödemektedir.

İlgili: BSMV Nedir?

KMH ( Kredili Mevduat Hesabı ); açıldıktan sonra hesabınızda ilave bir kredili limit gözükecektir. Bu limiti özellikle yaşlı büyüklerimiz yanlış anlamakta, kendi paraları zannederek hepsini çekmektedir. Tabii ki  meselenin iç yüzünü öğrendikten sonra iş işten geçmiş olacak ve faiz ödemesini yapmak durumunda kalacaktır. Kredili mevduat hesabından para çekildikten sonra hesabımız ( – ) olarak gözükecektir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; Ahmet beyin hesabında 1500 TL para var, bunun dışında da 1000 TL kredili mevduat hesabı var. Ahmet bankamatiğe gidip 2000 TL para çekmek istediğinde, bunun 1500 TL ‘si kendi hesabındaki bakiyeden çekilecek, kalan 500 TL ise kredili mevduat hesabından karşılanacaktır. Kredili mevduat hesabından çekilen bu 500 TL para için de; bu para geri ödenene kadar faiz işletilecektir. Faiz oranı az önce belirttiğimiz üzere % 2,02 oranlarında seyretmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Bankaların KMH oranları birbirinden farklılık gösterir. Hatta aynı banka farklı müşterilere farklı KMH faiz oranları sunabilir. Kredili Mevduat Hesaplarını normal kredi gibi düşünmemeniz gerekiyor. Çok kısa süreli, bir kaç günlük nakit ihtiyaçlarınız için kullanmalısınız, çünkü faiz oranları normal kredilere göre bir hayli yüksektir.

KMH faiz hesaplaması bankanızın size sunduğu faiz oranları üzerinden yapılır. Bankaların web sitelerinden kolaylıkla KMH faizi hesaplayabilirsiniz.

Bankaların KMH Uyanıklığı

Kredili mevduat hesapları hakkında sizi uyarmamız gerekiyor. Bankalar bizlere sormadan hesabımıza ek para tanımlıyor ve bir çok bankada atm’den yada internet bankacılığından hesabımıza giriş yaptığımızda, gösterilen bakiye KMH tutarıyla bir gösteriliyor. Bizler hesabımızda o kadar para olduğunu sanıp rahatça para harcıyoruz ve bankalara fazladan borçlanıyoruz.

Kredi kartları çıkmadan önce kimsenin banka borcu yoktu, şuan herkesin elinde en az iki kredi kartı var ve nüfusun büyük oranı bankalara büyük miktarlar borçlu. Kredi kartları yokken hayatımızı gayet rahat sürdürüyorduk. Bankalar bize bu kartları allayıp pullayıp sattı ve hepimizi borçlu yaptı.

KMH (Kredili Mevduat Hesabı) ise işin ikinci boyutu. Sinsice hayatımıza sokuldu ve bir anda herkes KMH hesaplarına borçlu oldu. Gerekmedikçe bankalara aman borçlanmayın

Finansbank Ek Para

Ek para, Finansbank’ın müşterilerine sunduğu kredili mevduat hesabının adıdır. Banka müşterisinin hesap detaylarına ve kredi notuna göre bir ek para limitini hesaba tanımlar. Dilediğiniz zaman bu parayı çekip kullanabilirsiniz.

Yapı Kredi Esnek Hesap

Esnek hesap, Yapı Kredi Bankasının kredili mevduat hesabının ismidir. Yapı Kredi müşterileri hesaplarına tanımlanacak ek parayı diledikleri zaman kullanabilirler. Hesaba para girişi olduğunda ilk olarak ek para limit hesabı kapatılır.

İş Bankası Ek Hesap

Ek Hesap, İş Bankasının KMH hizmetinin ismidir. Kredili mevduat hesaplarını bankalar daha çekici kılmak adına farklı isimler verir. İş Bankası ek hesap özellikleri de diğer bankalar ile aynıdır. Dilediğiniz zaman hesabınıza tanımlı ek hesap limitini kullanabilirsiniz.

Garanti Avans Hesap

Garanti Bankasının kredili mevduat hesabı ismi ise avans hesaptır. Garanti Bankası KMH hizmeti de diğer bankalardan farklı değildir. Detaylar tüm bankalarda aynıdır, sadece KMH faizleri değişiklik gösterir.

KMH Nedir? Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan En Fazla Faiz Veren Banka Hangisi? başlıklı makalemizde en yüksek faizi hangi banka veriyor, en yüksek faizi veren banka ve faiz hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ