KKB Nedir?

Art niyetli tüketicilerin bankaların kanuni boşluklarından yararlanmak isteyerek bankaları zarara uğratması, kredi kartı – kredi başvurusu yapması, vs gibi konular nedeniyle bankalar tarafından bazı çalışmalar yürütülerek bazı kuruluşlar hayata geçirilmiştir. Bu kuruluşlardan birisi de KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘dir. Bugünkü yazımızda sizlere KKB hakkında genel anlamda bilgi vererek KKB nedir, KKB notu nedir gibi konularda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Kredi Kayıt Bürosu

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ); ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 9 bankanın bir araya gelmesi ile birlikte hayata geçirilen, tüketicilerin mali sicilleri hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan bir uygulamadır diyebiliriz.

KKB Risk Raporu

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) sayesinde bankalar arasında kısa sürede elektronik ortamdan bilgi paylaşımının önü açılmış, böylelikle tüketicilerin art niyetli kullanımlarının ciddi oranda önüne geçilmiştir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; mevcut gelirine göre alabileceği tüketici kredisi en fazla 50 bin TL olan bir kişinin, bir gün içerisinde 10 tane bankadan 50 bin TL kredi çekmesi halinde çektiği toplam meblağ 500 bin TL olacaktır. Tüm başvurularını aynı gün içerisinde yapacağı için kredi başvurusu yaptığı bankaların bu durumdan haberinin olmasının mümkünatı bulunmamaktadır. Ancak kurulan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) sayesinde elektronik sistem üzerinden bankalar birbirlerinin bazı verilerine erişim imkanı bulmuştur.

Faydalı: Banka Kara Liste Sorgulama

Tekrar örneğimize dönecek olursak; aynı tüketicinin KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) kurulduktan sonra böyle bir müracaat yapması halinde ilk bankadan kredisini aldıktan sonra muhtemelen ikinci kredi başvurusunda, KKB ‘nin  kurduğu sistem üzerinden yapılan kontrollerde diğer kredi başvurusu ve bu krediyi çektiği gözükecektir. Böylelikle ikinci banka gördüğü bu kredi nedeniyle yeniden yapılan kredi başvurusunu reddedecektir.

KKB Notu Öğrenme

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından hayata geçirilen işlemlerden birisi de FİNDEKS kredi notudur.

İlgili: Kredi Notu Nedir?

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tüketicilerin mali sicillerini tutarak, borç ödeme alışkanlıkları ve borçlanma miktarlarına göre her tüketiciye bir puan vermektedir. Bu puana da kredi notu denmektedir. Kredi notu sorgulama işlemi ise belli ve cüzi bir miktar karşılığında FİNDEKS ‘ten yapılabilmektedir.

Faydalı: Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicili, diğer adıyla KKB sicili kredi notundan farklıdır ve ne yazık ki yasal takip başlatılan sürenin üzerinden 5 yıl geçmedikçe temizlenemez ve kredi çekmeniz engellenir. Bu söylediğimiz normal şartlarda geçerlidir ancak siz borçlarınızı kapatmış ve kredi notunuz biraz yükselmeye başladı ise, bankalar ile görüşmeye başlayın. Yüksek faiz oranları ile bankalar kredi verebilir. İşin aslı bankalar için borcu ödeyememeniz çok problem değil, çünkü banka yasal yollarda avantajlı konumdadır ve faiziyle sizden o parayı alacaktır. Hatta Yasal takibe düşen borçlar bankalar için daha karlıdır.

 


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplama başlıklı makalemizde findex hesaplama, kredi notu ve kredi puanı hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ