Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır?

Herkesin kendine ait olan bir gelir ve gider durumu bulunmaktadır. Her yaştan ve her meslek grubundan kişilerin gelir ve giderleri birbirinden farklı olabilmekte olup bu sebeple de kişisel finans analizleri de oldukça farklı olabilmektedir. Birikim yapabilmek ya da borç kapatma planlarında kişilerin kendilerine ait olan finans analizlerini en iyi şekilde bilmeleri gerekmektedir. Kişiler için büyük bir öneme sahip olması sebebi ile oldukça fazla sayıda kişi için kişisel finans analizi nasıl yapılır? Sorusu büyük bir yaygınlık ile sorulmaya devam etmektedir.

Kişilerin kendilerine ait olan finans analizlerini yapabilmeleri için çok karışık sayılara ya da anlaşılamayacak kadar büyük tablolara ihtiyaçları yoktur. Kişilerin kendilerine yöneltecekleri birtakım önemli sorular da bu analizlerin yapılabilmesini sağlayabilmektedir. Bu sorulardan en önemlisi ise, kişilerin gelir kaynaklarından herhangi birinin iptal olması halinde var olan zorunlu giderlerini ödeyip ödeyemeyeceklerinin analizi olmaktadır. Bu soru, kişilerin belirli bir birikime sahip olup olmadıklarını ortaya çıkarırken aynı zamanda gerekli önlemlerin alınmasını da başarılı bir şekilde sağlayabilmektedir. Bu konuda bir diğer önemli soru ise hiç şüphesiz ki bir önceki yıla göre mali kıyaslamanın yapılması sorusu olmaktadır. Böylelikle kişiler, bir yıl boyunca yapmış oldukları mali hataları görebilmekte ve bu hataları tespit ederek önlemlerini alabilmektedir. Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan kişisel finans analizi nasıl yapılır? Sorusu, kişilerin maddi açıdan hangi durumda olduklarını görebilmeleri için oldukça önemli bir boyut almaktadır.

Bu gibi analizler ya da planlamalar, kişilerin maddiyatlarını düzenlemelerini sağlarken aynı zamanda gelecek için de çok daha kapsamlı bir şekilde birikim yapabilmelerini sağlamaktadır. Bu sebeple de bu analizler sürekli olarak yayılmaya devam etmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikZiraat Bankası EFT Saatleri
Sonraki İçerikBorç Kapatma Kredisi Veren 6 Banka
Marmara Üniversitesi İktsat Fakültesi mezunu. Ekonomist, Teknik Analist, Menkul Kıymetler Alım-Satım Uzmanı. Finansca.com'a yazıları ile katkı sağlıyor.

YORUM YAZ