Kira Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Türkiye ‘de birçok vergi kalemi bulunmakta olup, bunlardan birisi gayrimenkul sahibi olan ve bu gayrimenkulünden kira geliri elde eden kişilerden alınan Kira vergisidir. Kira vergisini bildirmeyen ve ödemeyenler konusunda son dönemde ciddi yaptırımlar uygulanması söz konusudur. Bu kira vergilerinin ödenebilmesi için gayrimenkul sahiplerinin aylık kira gelirlerini devlete bildirmeleri gerekmektedir. Kira gelirlerinin bildirimi ise kira beyannamesi dediğimiz bir beyanname ile yapılmaktadır. Şimdi sizlere kira beyannamesi üzerine geniş bir bilgi paylaşımında bulunarak, süreci anlatmaya çalışacağız.

Bankadan Ödeme Zorunluluğu Var

Belki ev sahipleri; devlet benim aldığım kirayı nereden bilecek, beyanname ile bildirmesem vergi ödemem gibi bir düşünceye sahip olabilir ancak bu doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Devlet de bu konuda kendi çapında önemlerini almakta olup, en son olarak getirdiği uygulama sonrasında özellikle iş yeri için ödenen kiraların bankalar ya da PTT kanalıyla ödenmesi konusunda zorunluluk getirmiştir. Yapılan bu düzenlemeler sonrası kira beyannamesi veren kişi sayısında ülke genelinde her yıl belirli bir artış yaşanmıştır. 2016 yılında kira geliri beyannamesinde bulunan kişi sayısı 1,8  milyon civarında olmuştur.

2017 Yılı Kira Beyannamesi

Kira beyannameleri genelde her yıl Mart ayının 25 ‘ine kadar verilmektedir. 2017 yılında 25 Mart 2017 tarihi Cumartesi gününe denk geldiği için; bu süre 27 Mart 2017 olarak belirlenmiştir. Süresi içerisinde bu beyannameyi vermeyenler 3 bin 800 TL vergi istisnası adı altındaki avantajdan da mahrum kalmaktadır.

Kira Beyannamesi Vermesi Gereken Kimler?

Bir önceki yıl yani 2016 yılında en az 3 bin 800 TL kira geliri olanlar (konut için) kira geliri vermek zorundadır. Bu miktarın altında bulunanların kira beyannamesi vermelerine gerek yoktur. Bu da yaklaşık olarak 316 TL ‘lik bir aylık kira geliri anlamına gelecektir. Yani aylık olarak aldığınız kira geliri 316 TL ‘den fazla ise; siz de artık kira geliri için vergi ödemek zorunda olanlar grubuna dahilsiniz demektir. Kaldı ki; bu rakamlarda kiraya verilen ev bulmak ülkemizde oldukça zordur. Dolayısıyla bir şekilde gayrimenkul sahiplerinin büyük bir bölümü kira beyannamesi vermek durumundadır da diyebiliriz.

Ne Kadar Vergi?

Kira geliri için devlet tarafından alınan vergi oranı; yine alınan kira gelirinin ne kadar olduğuna göre değişmektedir. Devlet tarafından belirlenen kira geliri vergisi oranları; % 15, % 20, % 27 ve % 35 olarak belirlenmiştir.

Kira Gelirinden Düşürülen Hususlar

Yıllık kira gelirleri hesaplanırken; bazı giderler de kira gelirinden düşülebilmektedir. Bunlara örnek olarak; söz konusu konutun bir kredi ödemesi varsa bu kira gelirinden düşülmektedir. Gelirden düşürülen diğer kalemlerle ilgili konusunda uzman bir muhasebeciden yardım almanız cebiniz adına en doğrusu olacaktır. Ayrıca bu beyannamelerin hazırlanması, ilgili kamu kurumuna ibrazı, vs. Gibi hususlarda da muhasebeciniz varsa yardım isteyebilir ve bu işleri sizin adınıza takip etmesini isteyebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? başlıklı makalemizde Borsa, döviz ve ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ