Kart Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı ve bankamatik kartlarının üzerinde bazı rakam grupları ile adımı soyadımız yazmaktadır. Yazan tüm ibarelerin ayrı bir anlamı vardır. Bu rakam gruplarının ne anlamadığı geldiği konusunda ise maalesef bilgi eksikliği de yaşanmaktadır. Bu yazımızda bu eksikliklerin bir nebze giderilmesi adına kısaca bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacak; kart numarası nerede yazar sizlere izah edeceğiz.

Kart Numarası Neresidir?

Bildiğimiz üzere kredi kartlarımızda olsun bankamatik kartlarımızda olsun bir kart numarası bulunmaktadır. Her kart için ayrı olan bu numara banka tarafından verilmektedir. Kart numaraları özellikle internetten alışverişin yaygınlaştığı bu dönemde epeyce artmıştır. Kart numarası nerede yazar hemen onu da söyleyelim; ön yüzde ad ve soyad yazan bölümün üzerinde yazmaktadır. Kart numarası 4 haneli rakam gruplarından oluşan 4 gruptan oluşmaktadır. Yani toplam kart numarası toplam 16 hanelidir. İster kredi kartı numarası olsun isterse de normal bankamatik numarası olsun bu sayı değişmemekte, her ikisinin de numarasında toplam 16 rakam bulunmaktadır.

Faydalı: İş Bankası Kredi Kartı Sorgulama

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kart no haricinde kredi kartı ve bankamatik kartları üzerinde yazan bir rakam grubu da kart son kullanım tarihi anlamına gelmektedir. Bu rakam grubu da “ Ay / Yıl “ şeklinde yazmaktadır. Örneğin; 07 / 20 gibi bir rakam grubu varsa bu kredi kartı ya da bankamatik kartının son kullanım tarihi Temmuz 2020 anlamına gelmektedir. Yine bu rakam grubu da yani kart son kullanma tarihi de internet üzerinden alışveriş yaparken sorulan bilgilerden birisidir.

Göz At: Yeni Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Banka Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kartlar üzerinde yazan numaralar ile ilgili vereceğimiz bir örnek te; kart güvenlik kodu dur. Kart güvenlik kodu CVV numarası olarak ta bilinmektedir. CVV kodu nerede yazar hemen onu da söylemeden önce hemen bu numara grubunun kartın ön yüzünde değil arka yüzünde yazdığını söyleyelim. CVV kodu kredi kartının arka yüzünde bulunan beyaz şerit üzerinde yazan numara grubudur. Bu numaraların sağdan 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır. Bu kodun kimseyle paylaşılmaması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Kredi kartı ve bankamatik kartları ile ilgili tüm bilgiler önemlidir, ancak CVV kodu daha da önem arz etmektedir. Bunun özellikle kimse ile paylaşılmamasına daha çok dikkat edilmelidir.

İlgili: Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Kart Numarası Nerede Yazar Garanti

Yukarıda belirtilen bilgiler Garanti Bankası banka kartları ve kredi kartları için de geçerlidir.

Ziraat Kart Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası’da diğer bankalar gibi standart prosedürü uygular ve ismin hemen üstünde kart numarasını bulundurur.

Kart Numarası Nerede Yazar İş Bankası

İş Bankası kredi kartları veya banka kartlarında kart numarası yukarıda belirtildiği gibi ismin hemen üstünde bulunan 16 haneli rakamdır.

Kart numarası nerede yazar konusu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Sorgulama başlıklı makalemizde iş bankası, kredi kartı ve kredi kartı başvuru sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikAltın Hesabı Nedir?
Sonraki İçerikBSMV Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ