İşyeri Açma Kredisi

 Çoğu kişinin hayali kendi iş yerini açmak, ticaret yapmak ve geçimini buradan sağlamaktır. Günümüzde kendi iş yerini açmak isteyen, 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerek devlet destekli ve gerekse özel sektör destekli işyeri açma kredisi için imkan sağlanmakta olup, alacağımız kredi miktarını ise ortaya koyacağımız projenin niteliği belirlemektedir. İşyeri açma kredisinin yanı sıra devlet tarafından hibe bile verilebilmektedir. Bu işlerle ilgili müracaatları alan, girişimcilere eğitim veren, yönlendiren, hibe ve faizsiz kredi imkanı sağlayan kurum KOSGEB’tir.

KOSGEB’ten İş yeri Açma Kredisi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir alt kuruluşu olan KOSGEB; ülke ekonomisini canlandırmak ve girişimcileri desteklemek için istenilen şartları sağlayan kişilere 50 bin TL hibe ve yine 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Bu hibe ile faizsiz iş yeri açma kredisinden yararlanabilmek için girişimcinin KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini mutlaka alması gerekir. Bu kurslar ülke genelinde belirli zaman dilimlerinde düzenlenmektedir.

İlgili: KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimcilerin yanı sıra; işini büyütmek isteyen KOBİ lere de işyeri açma kredisine benzer faizsiz veya düşük miktarda faizle finansman sağlamaktadır. Bu imkanlardan faydalanmak isteyenlere bizden küçük bir hatırlatma; KOSGEB size vereceği hibe ve işyeri açma kredisi ile ilgili sizi sıkı bir şekilde takibe alır ve tüm alışverişlerinizin faturasını talep eder. Ödemelerinizi de belgelendirebildiğiniz miktara göre yapar.

Yeni iş kurmak isteyenler için daha önce yayınladığımız bilgilendirici içeriğe göz atmanızı tavsiye ederiz: Yeni İş Kuracaklar Nasıl Kredi Alabilir?

Bankadan İşyeri Açma Kredisi

 KOSGEB’le birlikte kamu ve özel bankalar tarafından da işyeri açma kredisi kampanyaları düzenlenmekte, bu kredinin miktarı ve geri ödemeleri ise, kurmak istediğiniz işin büyüklüğüne ve talep ettiğiniz miktara göre şekillenmektedir. Projenizin gerçekçiliği, kar marjı, kredi notunuzun iyi olması tabii ki işyeri açma kredisi alırken sizlere avantaj oluşturacaktır.  Krediyi kullanmaya karar vermeden önce; gerek devlet ve gerekse özel bankalarda bu konunun uzmanı olan görevlilerle mülakat yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Herhangi bir alt yapı oluşturmadan işyeri açma kredisi kullanıpta ticarete atılan ancak başarılı olamayan maalesef bir çok örnek vardır.

Özellikle devlet bankalarının bazı sektörlere özel kampanyaları vardır. Örneğin; tarım ve hayvancılık için işyeri açma kredisi kullanmak istediğinizde; faiz oranları, aylık geri ödemeler, hibeler daha da cazip hale gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan Yeni İş Kuracaklar Nasıl Kredi Alabilir? başlıklı makalemizde iş kurma kredisi, iş kurmak için kredi ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ