İcralık Satışta Olan Evimi İcradan Nasıl Geri Alabilirim?

İcra ile bir şekilde muhatap olmayan kişi sayısı her geçen gün azalıyor. Bizim olmasa bile ya bir eşimizin ya da bir dostumuzun icra işlemleri ile uğraştığı bir gerçek … Tabii ki durum böyle olunca ister istemez bu konularda daha bilgili olmak gerekiyor. Hele hele avukat ücretlerinin ateş pahası olduğu bir ülkede yaşıyorsak, bu durum kaçınılmaz hale geliyor. Finansca.com olarak sizlere daha önceden icra konuları üzerine birçok bilgi paylaşımında bulunduğumuz gibi; bugünkü yazımızda da icra ihale işlemleri ilgili genel hatlarıyla bilgi paylaşımında bulunacak ve merak edilen bir konu olan icralık satışta olan evimi icradan nasıl geri alabilirim? meselesini açıklamaya çalışacağız.

İcralık olan borç nedeniyle icra düşen herhangi bir mal; ihale yöntemi ile satılmaktadır. Bu ihalenin bir bölümü elektronik ortamda yapılmakta, son satış aşaması ise icra ile ilgili ilanda belirtilen ihale salonunda yapılmaktadır. Elektronik ortamda yapılan kısmı; E – Satış dediğimiz portal üzerinden yapılmaktadır. Bunun için UYAP ‘ın E – Satış sitesine girmek gerekmektedir. https://esatis.uyap.gov.tr adresine tıklayarak direkt olarak E – Satış portalına ulaşabilirsiniz.

E – Satış portalında üyeliğiniz yoksa üye olmanız gerekecektir. Üyelik işlemlerinizi tamamlayıp portala giriş yaptıktan sonra satın almak istediğiniz malın ihalesine teklif vermeniz gerekmektedir. Teklif verebilmek için de belirtilen teminat bedelini ilgili icra dairesinin banka hesabını yatırmanız gerekiyor. Teminat bedeli de; malın muhammen bedelinin % 20 ‘si kadar olacaktır. Yani 100 bin TL ‘lik bir ev almak istiyorsanız bu durumda 20 bin TL teminatınızı yatırmalısınız. İhaleyi kazanamamanız halinde bu para tarafınıza iade edilecektir. İsterseniz ihaleyi sadece E – Satış üzerinden takip edebilir, verilen en yüksek teklifleri görebilir ve teklifinizi ihale günü ihale salonunda da verebilirsiniz.

Şimdi icraya düşen evin, sahibi tarafından alınması konusuna gelelim. Şunu peşinen belirtmek gerekir ki; o da icraya düşen borçlunun, haczedilen evi için ihaleye giremeyeceğidir. Zaten ihaleye girecek durumu olsa, mantıken ihale masrafları da borca eklenmeden normal bir şekilde borcunu ödeyip satışı durduracaktır.

Bu nedenle icradan kendi evini almak isteyen kişi, ihaleye kendi adına girecek ve evi satın aldıktan sonra kendisine devredecek bir kişi bulmalıdır. Bu kişi güvenilir bir kişi olmalı ki; ev bu kişi adına olacağı için evi devretmek istememesi halinde herhangi bir hukuki iddiada bulunulamayacaktır. İhale aşamasında da; herhangi bir hukuki zemini olmasa da genelde kendi malını almak isteyenlere müsaade edilmektedir. Ancak belirttiğimiz üzere kimse bunu yapmak zorunda değildir. İsteyen istediği icra ihalesine girmekte özgürdür. Yine de icra işlerini kovalayan kişilerin bu işlere bakış açısı genel anlamda böyledir. Bazı kişiler ise; durumu fırsat bilip ihaleye girmemek için talepte bile bulunabilmektedir. Bu işlerin herhangi bir resmiyeti yoktur. Bu nedenle dikkat etmek gerekir.


Bir önceki yazımız olan BKM Express Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde BKM, BKM ekspress ve BKM Express hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ