İcra Takibine Düşen Borçlarda Zaman Aşımı Var mı?

İcra takibine düşen borçlarda zaman aşımı var mı sorusunu cevaplamadan önce haczin ne olduğunu da anlatmamız gerekiyor.

İcra takibi veya haciz farklı kavramlardır. İcra takibi, alacaklının, alacağını tahsil etmek için başvurduğu bir yoldur. Haciz ise icra takibinden sonra borçluya ait mal ve haklara icra müdürlüğünce el konulması işlemidir.

Haciz işleminden sonra borçludan haczedilen mallar satılır ve borca karşılık alacaklıya verilir. Satılan mallardan arta kalanı borçluya iade edilir.

İcra Zaman Aşımı Süresi

Borçlar kanununa göre icra zaman aşımı süresi 10 yıldır. Fakat zaman aşımının geçersiz olduğu durumlar vardır. Örneğin 2005 yılında bankanın size bir icra emri gönderdiğini varsayalım. Eğer dosya her yıl banka avukatlarınca yenilenirse, zaman aşımı süresi geçersiz olacaktır. Ayriyetten aciz vesikası banka avukatlarınca alınırsa zaman aşımı süresi 20 yıla çıkar.

Haciz Zaman Aşımı Süresi

Haczedilen mallarda zaman aşımı süresi konusu ise farklıdır. Kanun koyucu haczedilen malların satışı içinde bir zaman aşımı süresi koymuştur. Alacaklı haciz kararı aldırdığı menkul varlıkların 1 yıl, gayrimenkullerin ise 2 yıl içinde satışını gerçekleştirmesi mecburdur. Bu süre içinde satış işlemi gerçekleşmez ise, mallar üzerindeki haciz kendiliğinden kalkacaktır.

5 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere haciz konulmuş malların zaman aşımı süresi yarı yarıya düşmüştür. Bu süre menkul varlıklar için 6 ay, gayrimenkuller için ise 1 yıl olarak belirlenmiştir.

Konumuzda icra ve haciz zaman aşımı sürelerini anlatmaya çalıştık. Konuyla ilgili sorularınız için sayfanın altında bulunan yorum kısmından dönüş yapabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Senet Nasıl Doldurulur? başlıklı makalemizde senet, senet doldurma ve senet doldurmak hakkında bilgiler verilmektedir.


66 YORUMLAR

 1. Avea’dan tarafıma benim bilgim dışında üzerime alınmış ve kullanılmış hattın borcu geldi 4900 tl. Benim böyle bir hattan haberim olmadığını benim ıslak imzam olmadan ve benim bilgim dışında alınmış olduğunu söyledim. Savcılığa şikayette bulundum ve belirtilen icra müdürlüğüne itiraz dilekçemi verdim yaklaşık 10 ay oldu. Aveanın borcu tahsil etmek için vermiş olduğu avukat her ay düzenli olarak mesaj atıyor ödenmeyen borcunuz nedeni ile muhafazalı haciz şu tarihte gelecek vs. muhtemelen sistem tarafından bütün borçlulara otomatik atılann bir mesaj. Savcılığa yaptığım şikayetten şu ana kadar henüz haber gelmedi. Bunun akıbeti ne olur ne yapmam gerekir. Bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Merhaba Mustafa bey,
  Konu ile alakalı bir avukat ile görüşmenizi öneriyoruz. Yasalar bu tarz durumlarda tüketici yanındadır.

 3. Mrb mustafa bey, av.salim ben istanbul.barosundan.. Savcılığa şikayette bulunmanız icra takibinin önünü kesmez, hakkınızda icra takibi açılmışsa devam eder, yoksa açılacaktır yakın.zamanda,. Bu durumda menfi tespit davası ve Takibin iptali davası ile tüm.borçtan kurtulunur. Bu davalar için çok büyük masraflar yok zaten.msğdursunuz birçok.meslektaşım bu konuda yardımcı olur Size.

 4. 2015de tahadütlü hattan telefon alımınde ve sonrasında icra takibinden hapis cezası çıkarmı acaba

 5. Merhaba Nilhan hnm,
  Telefon borcunuzdan dolayı hapis cezası almazsınız ancak ilerleyen süreçte sizden mal beyanı istenecektir, mal beyanında bulunmamanız durumunda hapis cezası çıkabilir. Konu hakkında detaylı bilgi için bir avukat ile görüşmenizi öneririz.
  İyi günler.

 6. işbankası 150 bin karşılığı bana bir milyon kredi verdi 2013 yılında bu paraya altın aldım gr 98 tl den gr 75 düştü yeniden para ilave edip kredi çekmek istedim altın gr 75 tl düşük olduğu için kredi vermediler altın gr mı 98 tl olunca bir milyonu verdiler işine nasıl gelirse öyle yapıyorlar hiç bir gelirim yok maaştan başka ne yapabilirim
  kredi çektiğimde tedavi görüyordum fırsat bulup itelediler bana sizce ne yapabilirim

 7. merhaba tarafima 2008 tarihinde icra davasi acildi ve en son 2011 tarihinde bir durusma yapildi ve gerekceli karar verildi ibaresi yer aliyor.Size sormak istedigim davam ne asamada yoksa davam kapandimi.Ayrica farkli bir varlik firmasi ariyor ve bankanin alacagini onlarin devraldigini soyluyor bu mumkunmudur.simdiden cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.

 8. Üzerinize mal varlığı varsa haciz gelecektir. Mal varlıklarınızı güvendiğiniz bir yakınınıza devredebilirsiniz. Borç avukatlık olduğunda bir iki sene ödeme yapmayın, ta ki borcunuz varlık yönetim şirketine satılana kadar. Borcunuzun varlık yönetim şirketine satıldığını avukatınız ve sizi arayan kişiler değiştiğinde anlarsınız. Varlık yönetim şirketleri borçları uygun rakamlara alır ve tahsil etmeye çalışır. Örneğin sizin “A” bankasına 100 000 TL kredi borcunuz var ve banka sizden bunu uzun süre tahsil edemedi, bu borcu banka varlık yönetim şirketine 20 000 TL – 30 000 TL veya çok daha altına satar. Borcunuz Varlık Yönetim şirketine gittiğinde pazarlık şansınız artar. Elinizde 10 000 TL olduğunu, başka borçlarınızında olduğunu kabul ederse tüm tutarı 10 000 TL ile kapatmak istediğinizi belirtirsiniz ve çoğunlukla bu olumlu sonuçlanır. Tabi bu süreçte üzerinize hiç bir mal varlığı, maaş vs. olmaması gerekiyor.

 9. Merhaba Soner bey,
  Bankalar tahsil edemediği borçları Varlık Yönetim şirketlerine devreder. Varlık yönetim şirketleri sizin borcunuzu çok daha düşük rakamlara satın alır ve sizden tahsil etmeye çalışır. Üzerinize kayıtlı mal varlığı ve maaşınız yoksa varlık yönetim şirketleri ile sıkı pazarlıklar yapabilirsiniz. Örneğin 100 000 TL borcunuz varsa, elinizde 10 000 TL paranızın olduğunu, bir çok yere borcunuz olduğunu, kabul ederlerse tüm borcu bu tutar ile ödemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Varlık Yönetim Şirketleri bankalardan çok farklıdır ve çok düşük rakamlara borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak dediğim gibi çok fazla borcunuz olduğunu, hiç bir geliriniz olmadığını söylemelisiniz. Kabul etmezlerse telefonlarına çıkmayın, bir süre uzak kalın, sonra onlar sizin teklifiniz için arayacaktır.

 10. Merhaba abi ceza evinden yeni çıktım denetimli serbeslik görüyorum bankalara telekomünikasyon icra borçlarım var yani sizin anlayacaniz 5 6 parça borcum var hepside icralık dediğim gibi hem denetimli serbeslik görüyorum hemde askeri ücretle çalışıyorum 600 TL ev kirası ailemin geçimi çocumun okul masrafı para kalmıyor Didem şu yükümlüdür bana veya maaşımı icra yapabilirlermi yaparlarsa itiraz etme hakkım varmı saygilar acil cvp

 11. Merhaba Murat bey,
  Sigortalı çalışansanız ne yazık ki maaş haczi koyacaklar. Çalıştığınız yer kabul ederse, borcunuz bitene kadar sigortasız çalışabilirsiniz. Bankalar maaş haczi koyduğu gün sizinle pazarlık etmeyi bırakır. Tüm borcu ve faizi sizden talep eder çünkü maaş haczi ile elleri kuvvetlenmiş olur.

 12. merhabalar, varlık şirketine devredilen borcumu ödemezsem ne olur? açılmış olan dava zaman aşına uğrar mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 13. Merhaba,

  2012 yılında senet imzalayarak başladığım ingilizce kursumun bitmesine yaklaşık 5 ay kala kursu dondurup gitmediğim 2 ayı ödedim. Son 3 ayı ise ödememiştim. Bu durumdan dolayı kurs icra’ya başvurdu aradan 4 sene geçti icra dairesine gittim. 1.500 TL olan borcuma faiz uygulanarak yaklaşık 9.000 TL olduğunu gördüm. Sonuçta almadığım eğitimin ücretini benden istiyorlar. Bu durumda itirazda bulunabilir miyim? İcra düşme durumu var mıdır? Ayrıca kursa 18-20 li yaşlarda başladım. Resmen beni taksimin göbeğinde kandırıp senet imzalattırdılar. Bu da işin komik tarafı oluyor.

  Benim için en iyi çözüm hangisi olur? Yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

 14. Merhaba,
  Üzerinize herhangi bir mal varlığı yoksa ve sigortalı çalışan değilseniz bir şey yapamazlar. Kurum ile iletişime geçip, borcun aslı üzerinden ödemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Durumunuzun kötü olduğunu, bir çok yere borcunuz olduğunu söyleyin, kabul ederseniz ödeyeceğim, yoksa hiç ödeyemem diyin.

 15. Merhaba,
  Varlık yönetim şirketine devredilen borçlarda şirketler davaları sürdürür, yani borcunuz kaybolmaz. Bu tarz şirketlere devredilen borçları çok düşük rakamlara kapatabilirsiniz. Pazarlık edin derim.

 16. Mrb ben ctıybanktan kredı cekmiştim 2007lında fakat cektıgım kredı tutarı 3500tl idi ben bunun 2200tlsini odemiştim sonra odeyemedım icralık oldum benımde dosyamı banka varlık yonetımine satmış varlık yonetımi bana icra davası acmiş gecen yıl yanı 2016da 5ci ayda vede bugun benden varlık şirketi 12000tl para istıyo ana borcu 2000tl gerısı faizmiş hiçde indirim yapmıyorlar benim ne yapmam gerekıyo cevap tesekurler

 17. Citi Bank en azılı bankalardan biridir. Varlık yönetim şirketi sizinle pazarlık yapmıyorsa hiç uğraşmayın. Haciz gelecek mal varlığınız yoksa, maaş haczi durumu yoksa, bi süre varlık yönetim şirketi ile iletişime geçmeyin, daha sonra 2000 TL paranız olduğunu, borcu kapatırlarsa vereceğinizi, yoksa diğer borçlarınızı kapatacağınızı söyleyin. Bankalar borçlusundan ümidini kesince varlık yönetim şirketine borcu satar. Varlık yönetim şirketleride tutturabildiği kadar para koparmaya çalışır.

 18. Tesekur ederım cevapladıgınız için maas hazci durumum yok sıgortasız calışıyorum zaten onlar sızı arasın dıyosunuz tamam bende bekliyecem cok sagolun iyi gunler

 19. Merhaba…

  Ben ing bank kredi karti borcumdan dolayi 2014 yilinda borcum avukat masraflari ile birlikte 12 ay taksitle yapilandirildi…Borcumu duzenli olarak odedim…Sonrasinda e devlette hala dosya acik gorundugu icin avukatin yaninda calisanini aradim…Bana soyledigi gerekli butun evraklarin icra dairesine gonderildigi fakat dosyani kapanmasi icin harc bedelinin yatirilmasi gerektigini soyledi…Bende farkli sehirde oldugumdan dolayi odenmesi gereken tutari kendisine gondersem yatirirmisin dedim…Kabul etti gonderdim…Fakat 6-7 ay gecmesine ragmen dosya kapanmadi bunun uzerine icra dairesini aradim onlarda harc bedelinin yatirlmadigini soylediler…Ne yapmaliyim…Bir sure beklesem dosya kapanir mi…Yoksa avukat calisanina baski mi yapayim…

 20. kredi çektiğim bankanın, bana sormadan varlık şirketine borcumu satması yasal mıdır?

 21. Bankalar odenmeyen borçlar için adli para cezasi cikartabilirler mi?benim simdiye kadar 3 tane adli para cezam geldi baska bir yerden olmayacagi icin bankalardan bekliyorum bunu.denizbank sanırım.neden diger bankalar bu cezayi cikartamazken denizbank bunu yapıyor ve odemezsem yakalama cikartiyorlar. Ne yapabilirim .Teşekkürler.

 22. İcra takibim 09/07/2012 yılında başlatılmış. Zaman aşımı söz konusu olur mu? Yada bu icraya itirazı nasıl yapabilirim? Kimse yardımcı olamıyor. Sebebini de anlamış değilim..

 23. merhabalar, kredi çekmiş olduğum bankanın, bilgim haricinde, bana sormadan, ikazda bulunmadan, bilgi vermeksizin borcumu varlık şirketine satması veya devretmesi yasal mıdır?

 24. Merhaba,
  Borcu sizden tahsil edemeyeceğini düşünen banka, daha uygun bir tutara borcunuzu varlık yönetim şirketine satar. Varlık yönetim şirketleri ile sıkı pazarlık yaparsanız, daha düşük rakamlara borcunuzu kapatabilirsiniz.

 25. Dava yenilenirse zaman aşımı olmaz. Borçlu olduğunuz taraf ile görüşüp, uygun tutara kapatmaya çalışın derim.

 26. Mal beyanı bulunmadığınız için gelebilir. Konu hakkında bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 27. Merhaba,
  Adliyelerde son dönemde yoğunluk arttığı için dosyanız bekliyor olabilir ancak avukatı sıkıştırmaya devam edin. Avukatlara güvenilmez emin olun.

 28. Benim borcum yok firmaya sadece mal aldim ve faturalarini muasebeye isledim odabeni mahkemeye vermis icra mahkemesi ben itiraz ettim simdide beni ticari mahkemeye vermis bi sikinti olurmu

 29. Merhaba. Benim kardeşim evkur dan bir ütü almış ama o ara işten çıkarıldığı için ödememiş. 350 TL ütünün fiyatı avukat 1.500 TL istiyor. Ödemesiniz haciz getiririz diye her hafta arayıp tehdit ediyorlar. Kardeşim yeni bir işte asgari ücret ile çalışıyor bu parayı ödeyemiyor ev kirası 1000 TL. Ancak evin kirasını ödüyor. Ama kardeşimin ikamet adresi benim evim. Bana icra gelirimi? Biz bu ütünün anaparsı olan 350 TL ye ödersin olurdu? Nereye ödemeliyiz?nasıl kurtulabiliriz? Lütfen yardım edin.

 30. Evkur gibi firmalar, 3 kuruşluk malı, fahiş fiyatlara taksitli satıp, insanları kazıklıyor birde üstüne 3 kuruşluk borcu avukata veriyor.
  Dilruba hanım, Evkur sizin evinize haciz gönderemez ancak rahatsız etmeye devam edecektir. Firma ile iletişime geçip, avukat masrafı hariç borcu kapatmak istediğinizi teklif edin, yanaşmazlarsa, avukatla pazarlık edip, en uygun rakama borcu kapatmaya çalışın. Bu şekilde kardeşinizin maaşına haciz gelme riski de var. Öncelikli olarak avukatı aradan çıkartmaya bakın.
  İyi günler.

 31. İyi günler metehan bey , ben 2009 yılında. Bir işletme açtım , 2010 yılında maliye kaydı açtırdım.. herşey çok düzenli işliyordu..2012 yılında evlendim ,işlerim tersine gitti 2013 yılında bir oglum dünyaya geldi , daha 2 aylıkken gözünde tümör çıktı , beni hem maddi hem manevi olarak bitirdi , çok para harcadım hastanelere , işyerimi kapattım , maliye , Ssk , bağkur , en önemliside lanet olası senet borclarimi ödeyemedim , bikac yerden hacizlik oldum , icra geldi , 3 kuruş etmeyen arabamı bile bağladılar , maaşlı ise girdim zaten ev kiramı zor ödüyorum birde maaşa haciz göndermişler .. Benim borcumu ödememe gibi bir niyetim yok , bütün imkanlar elimden alınmış , ne kredi çekebiliyorum nede bir yerden destek , toplasan 50 bin lira borcum kaldı ama ödeyemeyince ödenmiyor malesef .. nasıl olur bu işin sonu sizce ? Kafana bi kurşun sık kurtulmu dersin , yoksa bizim ( komşusu açken tok yatan ) müslüman din kardeşlerimiz gibi Allah yardımcın olsun mu dersin ?

 32. Merhaba Erhan bey,
  Aynı sürecin benzerini yaşamış ve sonra hepsini geride bırakmış biri olarak kendinizi bunaltmayın derim. İnanın zamanla tüm sorunlar halloluyor. Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız bir süre kaçmanız en mantıklısı. İş yeriniz kabul ederse, sigortasız çalışarak maaş haczinden kurtulabilirsiniz. Bazı iş yerleri çalışanına sigortaya harcadığı parayı da elden veriyor. Evinize haciz gelmesini istemiyorsanız eşinizle anlaşmalı boşanabilirsiniz. Aile geçiminiz borcunuzdan önce gelir. Borçları artık ödeyemiyorsanız kendinizi paralamanın bir anlamı yok. Artık yapacak çok şey de yok. Hayatınızı buna göre şekillendirip, borçla yaşamaya alışmalısınız. İlerde kendinizi toparladığınızda tüm borçları kapatıp, tamamen düzlüğe çıkarsınız. Gönlünüzü ferah tutun.
  İyi günler.

 33. Merhaba ben bi cek ciro etmistim2013 yilinda icrada simdi.ne zaman zaman asimina ugrar cevab verebilirseniz cok sevinirim odeyecek gucumyok bende dolandirildim

 34. Merhaba Murat bey,

  İcra takibi son işlem tarihinden itibaren 6 ayda zamanaşımına uğrar.
  Dosya yenilendiğinde, yenileme dilekçesinin tebilğinden itibaren borçlu tarafından 7 gün içinde İcra Mahkemesine zamanaşımı nedeniyle takibin iptali talebinde bulunulabilir.Eğer bulunulmaz ise, zamanaşımı süresi yeniden başlar.

 35. Sayin admin
  Askeri personelim
  Maasimdan 1 ay icra kesintisi oldu bu ay istifam onaylanacak kanuna gore maas mutemedi personel ayrilisi itibariyle 1 hafta icinde bildirim yapması gerekiyor
  Adresim su an gorev yaptigim yer ailemin mernis farkli ben adresimi degistirmessem ailemin adresi tespit edilip ev haczine gidilirmi

 36. Merhabalar, 2007 yılında bi arkadaşıma ltd şirketi kurduk. Şirket hissesinin %20 si benim adıma, 1 yıl devam ettikten sonra ben ayrıldım ancak hisse devri yapmadım, diğer ortağım şirket adına benden habersiz 15.000 tl lik fatura kesmiş alacaklıya parayı ödememiş. Haciz işletimi başlatıldı 6 yıldır devam ediyor. Bu durumda bana ait olmayan borçtan sorumlu tutuluyorum, bu borçla ilgili zaman aşımı var mı nasıl bir yol izleyebilirim. Teşekkür ederim

 37. Merhaba,
  Karşı taraf davayı sürdürdüğü sürece zaman aşımı olmaz. Ödeme durumunuz varsa, karşı tarafla oturup pazarlık etmenizi öneririm. Borcu ödeme durumunuz hiç yoksa, sigortalı bir işe girmeniz durumunda maaş haczi olur, adresiniz tespit edildiğinde evinize haciz gelebilir. Toparlanana kadar sigortalı işe girmemenizi, bir süre adres kaydı vermemenizi öneririm.

 38. Benim e devlet yaklasik olarak 6 ay oncesine kadar 6 adet icra dosyam vardi simdi baktigimda sadece 3 adet dosyam kalmis geriye kalan dosyalar icin herhangi bi odeme yapmadim uyaptan kotrol ettigimde e devlet te gorunen dosyalarim var ama e devlet te gorunmeyen dosyalarim uyap ta da gorunmuyor bu dosyalar tarihleri 2008 2009 2010 sizce dosya dusmusmudur ve ilk dosyada banka hesaplarima temlik koyulmus bu durumda sonuc nedir ne yapabilirim iyi geceler

 39. Merhabalar bir çok bankaya kredi kartı borcum bulunmakta evim kira herhangi bir sigortalı işyerinde çalışmıyorum kredi kartı borcu nedeniyle evdeki taşınmaz eşyalara el koyabilirler haciz yoluyla buzdolabı tv gibi tşk ederim şimdiden

 40. Sayin admin aileden kasıt ben baska bi ildeyim adresim gorev yaptigim yer esimin adresi farkli oraya gidilebilir mi

 41. Merhaba,
  Karşı taraf davayı yenilemediyse düşmüş olabilir. Adliyeden dosya numaranızla sorgulatabilirsiniz. Banka hesaplarımıza temlik koymuşsa, hesaba yatacak para haczedilebilir. Banka hesaplarına para yatırmamaya dikkat edin.

 42. Merhaba,
  Adresiniz banka avukatları evinize hacze gelebilir, ancak haczetmeye değer birşey olmadığında tutanak tutup giderler. Adres değişikliği yapabilir veya eşinizle anlaşmalı boşanabilirsiniz. Bu sizi ev haczinden koruyacaktır.

 43. Evlilik durumu devam ediyorsa, eşinizin oturduğu eve de hacze gelebilirler. Hacizden korunmak için anlaşmalı boşanabilirsiniz.

 44. çok sayın admin benim 2005 te evime hbs bankası haciz koyunca haczedilmezlik davası açıp evin uzerındeki haczi kaldırttım..mahkeme kendi halime munasip ev oldugu için haczi kaldırdı…banka bu borcumu guven varlıga satmış ve 12 yıl once icra mahkemesine gidip haczi kaldırdıgım halde varlık şirketi nasıl oluyorda 1 ay önce evime haciz konuyor.12 yıl once icra mahkemrsinin haczi kaldırdıgı karar gecerli degilmi…mahkeme kararı hale elimde…..bi açıklama yaparsanız çok teşekkur edrim şimdiden

 45. benim banka borcu da varlık yönetimine devredilmiş maaş açısıyla ödeniyor peki benim kirmizi kalemim kalkarmi sicil aftan yararlana bilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

 46. Slm sıkıntılı insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim benim sıkıntım beş yılı geçen borclarimi nasıl sildire bilirim dört banka ya kredi kartı borcu vardı onları ödedim bir kaç tane mağaza borcum var o borclarimi icradan iptal edildi bilirim birde banka Lara ödediğim borçları merkez bankası temiz kağıdı nasıl alırım inşaallah anlata bilmişimdir

 47. hocamvodafone 12 12 2013 faturam 157 lira12 12 01 2014 faturam 357 lira baktım 9900 lira olmuş bu borclar varlık borclarına devredilermi birde bu kadar faiz olurmu

 48. merhaba admin öncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim benim sordum su elime ait senetli bir magaza borcu icin beni aradilar avukat burosundan borcu 4500 tl olarak ayda 500tl olarak odeyebilecegimi soyledim Kabul erti ve oderim son taksidi ve simdi aramis bana borcum 8000 tl oldugunu soyluyor hic bir sekilde ne icra dairesinde nede ofiste imza atmadim parayi hesaba yatirdim makbuz var nasil bir yol izlemem lazim

 49. merhaba,vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.2016 yılı mayıs ayına ait şahısa karşı senedim bulunmaktaydı.ancak ekonomik olarak sıkıntıya düştüğümden dolayı senedi ödeyemedim.alacaklı ile konuşup 1 yıl süreyi uzatmasını kabul etmeyincede en azından toparlanıncaya kadar 3-4 aylık ek süre istememe rağmen, kabul etmeyip icra takibine başladı.2016 temmuz ayında evime haciz geldi,birtakım eşyaları alarak götürdüler.bu haciz borcu kapatmadı.daha sonra çalıştığım şirkete maaş haczi gönderdiler.şirket durumu kabul etmeyerek istifa etmeye zorladı ve bende kasım 2016’da istifa ettim.şimdi ise kullanmış olduğum kredi kartına bloke geldiğini ve kullanılamaz olduğunu banka tarafıma iletti.ödenmeyen senet gecikmeye girdiğini bu yüzden kredi kartına bloke koyduklarını bildirdiler.

  bu bilgiler doğrultusunda:
  1-diğer bankalardan kredi kartı için müracaat edebilir miyim?
  2-bu durum benim krediblitemi etkilemiş midir?
  3-sizin tavsiyeleriniz nedir?ne yapmam gerekiyor?nasıl bir yol izlemeliyim?

  hala senedi ödeme imkanım bulunmuyor.
  not:adıma kayıtlı araba,ev ve gayrimenkul bulunmuyor.fakat eşimin adına kayıtlı evimiz var.

 50. 2007 de 9 bankadan almış olduğum kredi kartından dolayı icra işlemi basladi 8 banka ile anlaşıp ödemeyi yaptım bir banka ile anlasamayinca ödeme işlemini yapmadım dosya varlık fonuna geçti bir kaç kez aradılar onlarada bir odeme yapmadım her daim bu borcu e devlet te görüyordum lakin 2017 yılına girdiğimizde e devlet te bu borcu artık görmüyorum 10 yil zaman asimina ugramistir diye düşünüyorum sormak istediğim banka aciz vesikası almış olsaydi gorunurmuydu yada almadığı içinmi görünmüyor cevap verirseniz memnun olurum

 51. Merhaba adima acilmis bir cok icra dosyasi var 2008 ve 2009 tarihlerinde sormak istediğim dosyalarım bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamış.Sadece bir bankaya ait dosyam işleme konmuş yeniden eskiden e devlette idi bir ara yoktu şimdi yeniden var bu mümkündür.Ayrıca nasil bir yol izlemeliyim.
  uzu süreden beri çalışmıyorum ssk girişim yok cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 52. 2010 YILINDA ADIMA AÇILMIŞ BİR DAVA VAR SİGORTA ŞİRKETİ( ALACAKLI) ARABAMA HACİZ KOYDURTMUŞ AMA ARABA ÇOK ESKİ OLDUĞUNDAN BİR TÜRLÜ SATILMIYR HACZİN DÜŞMESİ İÇİN NE YAPABLİRİM BANA YARDIMCİ OLURSANZ SEVİNİRİM

 53. ben kredi kartı ve ihtiyaç kredileri yüzünden icralık durumdayım.kredi borcumu baska bankadan kredi çekerek ödemeye çalıştım bu sekılde altı bankaya toplamda 100 000 tl borcum oldu o bankadan obankaya derken battım.suan sigortalı olarak 2000 tl maaşla çalışmaktayım masımda icra var dörtte biri kesıliyor.ve yaklasık iki yıldır bu haldeyim.sürekli varlık şirketleri arıyor eve geleceklerini işyerime geleceklerini ve hatta çocugumun okuluna geleceklerini söylüyorlar.böyle bir hakları varmı.boyle bir durumla karşılasırsam ne yapmam gerekiyor.

 54. Benim borcum varlıklira devredilmiştir aradılar anlaştık ve ödedim icrada olan dosyalari harcını ödemem lazimmi ve kalırsa herhangi bi haciz gelirmi

 55. Öncelikle merhaba benim üç bankaya kredi borcum var.ikisi avukatta hsbc nin hukuk bürosu eve hacize gelceklerini söyleyerek tehdit ediyorlar benim henüz tebligat aşaması başlamadı ve avukat tehdit etmeye başladı hiç bir tebligat olamadan aracıma haciz koydular böyle birşey olurmu herşey benim bir tık uzağımda diyor ve hiç bir şekilde anlaşma yoluna gelmiyor evde yoksunuz arkadaşlar hacze geldi evin kapısı açık kalır diyor ama biz hep evdeyiz bu durumlarda tacizlerden kurtulmak için ne yapmam lazım

 56. Merhaba, ben üniversiteyi 2004 te bitirdim. Öğrenim kredisi ödemem 2006 da başladı. İşsiz olduğum için ödeyemedim ve bu yüzden icra takibine düştüm. 3 sene önce sigortalı çalıştığım işte maaşımdan kesinti yaptılar. Şu an çalışmıyorum. Vergi dairesi kısa bir süre önce kullandığım kredi kartına haciz koydurdu. Benim sorum şu: bu borcumda zamanımı söz konusu değil mi? Borcun vadesi dolalı epey bir zaman oldu. Nasıl bir yol izleyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 57. Merhabalar, 27 yıllık devlet memuruyum, halen çalışmaktayım. Benim üzerime çeşitli bankalara olan kredi ve kredi kartı olarak 11 adet icra dosyası var. 2013 yılından beri maaşımda haciz var. Üç tanesi maaş haczi ile bitti fakat hala açık görünüyor. şimdi de dördüncü dosya maaşımdan kesilmeye başladı. Geçenlerde e devletten baktığımda sadece kesilen dosyamın açık olduğunu gördüm. Diğerleri için “takipsizlik kapalı” görünüyor. Birincisi biten dosyalarımın fek yazılarını alabilmem için icraya gittiğimde benden para talep ederlermi ? borçlarımın devam ettiği ve takipsizlik kapalı denen dosyalar gerçekten kapanmışmıdır ? en son olarakta emekli olmaya karar verirsem emeklilik ikramiyemi alabilirmiyim ?

 58. Iyi gunler. Ttnet borcundan dolayi telefonda ses kaydimin yapildigini soylediler. Bende onay vermedigimi soyledim bana sizin oyle bir hakkiniz yok denildi. Daha sonra telefon tekrar aradilar beni sinirlendirmek icin ellerinden geleni yaptilar. Siz bu borcu odeyemezsiniz. Siz paranin ustune yatiyosun. Bunu mecbursunuz odeyeceksiniz falan diye. bende sinirlendim mafyamisiniz siz dedim. Sonra sizi mahkemeye verecem dedim onlarda siz bize hakaret ettiniz biz sizi mahkemeye verecem dediler. Ben borcu odemek icin elimden geleni yaptim ama bana zorluk cikarttilar. Yarin mesai bitimine kadar halledecem dedikce hayir sabah yatiracaksiniz dediler. Gun icinde dedikce hala siz paranin ustune yatiyosunuz demeye devam etti. Sabah odeme yapacakmisiniz yapmayacak misiniz deyip durdu. Bende lanet olsun size odeyecem dedim. Yarin turktelekom bayinden dediginiz rakami yatiriyorum dedim. Onlarda siz yatirin haber verin dosyayi kapatip kapatmamak bizim elimizde
  siz orda yazani yatirin bizi arayin dedi. Borcunuz 2000 tl siz 800 tl orda goruneni yatirin dedi. Taahhut ediyomusunuz dedi. Tamam taahhut ediyorum odeyecem dedim.

  Simdi sorularim sunlar. Ttnet bayinde gorunen borcu yatirsam baska borc talep ederler mi benden dosya masrafi falan?

  2 nci sorum yarin degilde 1 ay sonraki masima biraktim diyelim odemeyi, taahhut ediyorum dedigim icin bir sorun olur mu?

 59. Merhaba sorum şu ki eşim bundan 2 sene once bir motor satmis ve devrini vermemis o motor trafikte yakalaninca yediemin otoparkina goturulmus fakat bize hic haberde verilmedi borc 2000 lira olunca 1 hafta once otopark isletmecisinden icra takibi gonderildi itiraz etmemizin bir anlami olmayacagi soylendi bundan sonrasi icin ne yapmamiz gerekir uzerimize bisey yok esyalarima haciz gelirmi bu durumda lutfen acil cevap verirseniz sevinirim tesekkurler

 60. 2008 de şubat ayında icra işlemi başlatılmış okul borcu diye 2. icra dairesinden borçluya gidilmemiş şimdi 2018 de hazine avukatı arayıp böyle bir borç var yeniden icra dosyası yenilenecek ödeme yapın yoksa dosyayı yenileyeceğim diyor. 2 icra takip arası yaklaşık 10 yıl zaman aşımı sözkonusu olabilir mi veya eve icra gelebilir mi veya nasıl oLUR . Ne gibi bir yol izlemek gerekir. Teşekkürler

 61. mrh.benim sorum soyle.esimin adina bir hukuk burosu tarafindan borcu olduguna dair is yerine evraklar gonderiliyor esimde benim boyle bir borcum yok diyor.evraklari avukatimiza gonderidik avukatimiz bu evraklarin hicbir hukuki degerinin olmadigini soyledi. ayrica hukuk burosunun avukatiyla gorusup borcun mahiyeti ile ilgili bilgi istediginde bilgi vermekte kacinmislar..avukatimizdan vekalet istemisler avukatimizda gonderecegini soyleyip onlardan evrak talep etmis.olumsuz yanit almisve dahasi bizim avk.mizi yalancilikla suclamislar….bu durumda nasil bir yol takip etmeliyiz…simdiden tesekkur ederim..

YORUM YAZ