Her geçen gün küreselleşen Dünya’da ekonomiler artık bağımsız değil. Ülke ekonomisinden çok Dünya ekonomisi konuşuluyor. İşte size Dünya ekonomisinde ülkelerin farklılıkları.

1- Kişi Başı Milli Gelir Dağılımı

Dünya Kişi Başı Milli Gelir Dağılımı
Dünya Kişi Başı Milli Gelir Dağılımı

Yukarıdaki haritada siyah renkle belirtilen ülkeler, kişi başı milli geliri en yüksek ülkeler. Göç etme isteğiniz kamçılanıyor değilmi:)

2-Dünya Ekonomi Merkezinin Değişimi

Dünya Ekonomi Merkezinin Değişimi
Dünya Ekonomi Merkezinin Değişimi

İkinci Dünya Savaşı sonrası ekonomi gücü zayıflayan Avrupa ve durumdan fazlasıyla faydalanan Amerika. Daha sonraları ise Asya ülkeleri ekonomide adından söz ettiriyor, ettirmeye de devam edecek gibi görünüyor.

3- Avrupa İşsizlik Haritası

Avrupa İşsizlik Haritası
Avrupa İşsizlik Haritası

Koyu renkle belirtilen yerlerde işsizlik daha fazla. Ülkemiz için olduğundan iyimser bir tablo çizilmiş diyebiliriz.

4- İhracat Çeşitleri

Dünya İhracat Haritası
Dünya İhracat Haritası

Haritaya baktığımızda gelişmiş ülkelerin teknoloji, zengin ülkelerin petrol, fakir ülkelerin ise gıda maddeleri ihracat ettiğini görüyoruz.

5- Dünya Doğurganlık Haritası

Dünya Doğurganlık Haritası

İnsanlar zenginleştikçe daha az çocuk yaparken, fakirleştikçe daha fazla çocuk yapıyor. Ülkemizde de maalesef aynı durum söz konusu.

6- Dünya Milyarder Dağılımı

Dünya Milyarder Dağılım Haritası Kaynak: Forbes
Dünya Milyarder Dağılım Haritası Kaynak: Forbes

 


2 YORUMLAR

  1. Kişi başına düşen milli gelir zırvası beni hep sinirlendirmiştir. Toplam ülke geliri nüfusa bölünüp hesaplanıyor. Sanki hersey bu kadar adil, tüm gelir bu kadar adil dağıtılıyor.

  2. Aslında kişi başına düşen milli gelir açıklanırken Gini Katsayısı da belirtilse, ülkemizin durumu çok daha net ortaya çıkar.
    Gini Katsayısı: Milli gelir dağılımındaki eşitsizliği hesaplar.
    Türkiye Gini katsayısı tablosuna göre OECD ülkerleri arasında gelir adaletsizliğinde 2. sırada:) ve gelir adaletsizliği her geçen gün daha da büyüyor. Yani milli gelir artıyor ancak belirli kişilere artıyor, hatta vatandaş her geçen gün fakirleşiyor.
    Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada durum böyle. Kapitalizmin bir sonucu. Tekelleşme artıyor, tüm güç ve para az sayıda insanın eline geçiyor.

YORUM YAZ