Hangi Hisse Senedi Alınır?

Borsada para kazanmanın yolu doğru hisse senedi almaktan geçer. Peki hangi hisse senedi alınır, hangisi para kazandırır?

Karlı yatırımlar doğru analiz ve ileri görüşlü olmanın bir neticesidir. Yatırım yaparken hiçbir şey kesin değildir. Özellikle de borsada. Hangi hisse senedinin para kazandıracağının, hangisinin kaybettireceğinin bilinmediği bu muammalı piyasada nasıl oluyor da kimileri piyasayı bu kadar iyi analiz edebiliyor? Hangi hisse senedi para kazandırıyor tahmin edebiliyor? İşte size iyi bir yatırımcı olmanın sırları.

Hangi Kağıt Alınır?

Yükselecek hisse para kazandırır. Peki hangi hisse yükselecek? İşte bu tam bir muammadır. Hangi hissenin kesin olarak yükselip kesin olarak düşeceği belli olmaz. Yani hangi hisse kazandırır, hangi kağıt alınır sorularının net bir cevabı yoktur, olamaz da. Detaylı bilgi için Borsa neye göre yükselir, düşer? yazımıza göz atabilirsiniz. Bir kişinin al bu hisseyi kesin kazanırsın, tavsiyesine çok itibar etmemeli, kendiniz araştırmalısınız.

Hisse Senedi Önerileri

Borsada yatırım ve hisse alma zaten bir risk işidir. Hisse senedi almak o şirkete ortak olmanız anlamına gelmektedir. Kulaktan dolma bu hisse uçar safsataları yerine kendiniz araştırmalı, şirketin ne iş yaptığını, nasıl yaptığını, politikalarını ve mali durumunu araştırmalısınız. Elbette bir analist olmayacaksınız ancak ortağı olmayı düşündüğünüz bir şirketi araştırmalı ve emin olmalısınız.

Doğru adımlar atan, geleceği gören yatırımcılar kazanır. İşte size bir önrek. 2001 yılında yani Amerika’da ikiz kulelerin yıkıldığı sene Apple şirketinin hisseleri sadece 7 dolardı. İlk telefonu çıkarıp meye başladığında ve adı henüz tam olarak duyulmamışken 50 dolardı. Şuan ise 700 doların üzerinde. Yani en başından şirketi doğru analiz eden bir kişi, bu şirket telefon üretiyor, bilgisayar üretiyor, çok gelişecek diye yargıda bulunabilen ileri görüşlü bir yatırımcı, o zaman aldığı bir hisse ile bugun dev bir ete ortak ve büyük bir karın ortağı olacaktı.

Hangi Hisse Senedi Para Kazandırır?

İşini güzel yapan, disiplinli, eğitimli bir şirketin hisseleri para kazandırır. Hisse alacağınız şirketin yaptığı işe dikkat etmeli, yatırımınızı buna göre yapmalısınız. Bunun dışında borsada para kaybetmemek için yapmanız gereken başka şeyler de var. Borsada zarar etmek istemeyen kişiler bu saydığımız hususlara dikkat etmeli. Para kaybetmemek için neler yapmalı?

Borsada Kaybetmemek İçin Ne Yapmalı?

 1. Öncelikle daha önceki Borsada para kaybetme riski yazımızda detaylı olarak anlattığımız ve tanımını yaptığımız gözaltı pazarından yatırımcılar kesinlikle uzak durmalı. Bu pazarda işlem gören hisseler yüksek risklidir ve yatırımcı için hiç de iyi bir tercih değildir. Likiditesi yüksek hisseler önceliğiniz olmalı.
 2. Yatırım yapacağınız bir hissenin yöneticilerine dikkat edin, kim olduğunu bilin. Manipülatörler ile ilişkisi olan ve hatta patronu olduğu hisseleri asla almayın.
 3. Satın alma, birlişme, tahsisli sermaye artırımı kararı alan şirketlerden hisse alırken biraz daha fazla düşünün.
 4. Etraftan duyduğunuz yanlış bilgilerle hisse almayın. Bir profesyonele danışın.
 5. Aldığınız hissenin mali yapısını önceden inceleyin. Sürekli zarar açıklayan bir şirkete asla yatırım yapmayın.
 6. Hisse değeri 2 TL’den 20 TL’ye çıktıktan sonra 5 TL’ye düştü diye hisse almayın
 7. Kendinize bir yatırım planı ve vadesi belirleyin. Orta ve uzun vadeli düşünmeyi kendinize kural edinin. Sırf fiyatı düşük diye bir hisseye yatırım yapmayın. Şirketin sektörüne ve politikasına dikkat edin.
 8. Birikiminizin en fazla yüzde ellisi ile borsada yatırım yapın. Ama bunu da tek bir hisse için değil, bir kaç hisseye bölüştürün. Kredili hisse alımından kesinlikle uzak durun.
 9. Yüksek miktarda ortak satış yapan hisseleri almayın
 10. Hesap açacağınız kurumu dikkatli seçin
 11. Olağan dışı fiyat ve miktar hareketi ve otomatik seans durdurma ile ilgili açıklama talebini bir uyarı olarak nitelendirin.

Gördüğünüz gibi hangi hisse kazandırır sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. En sağlıklısı kendiniz araştırma yaparak, yaparak, yatırım miktarınıza ve yatırım vadesine göre bir hisse senedi seçmek.

Hangi hisse senedi alınır? konumuzla alakalı sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek mi? başlıklı makalemizde Borsa, borsa riskleri ve borsada batmak hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ