Hangi Bankada Hesabım Var?

Son yıllarda tüm Türk Halkının fazlaca haşır neşir olduğu bankalar herkes için bir bahane bulup hesap açmak için yarışıyor. Son yasal düzenleme ile birlikte artık bankalar kullanılmayan hesaplarınız içinde ücret talep edecek.

Peki hangi bankada hesabım var?

Cüzdanımızı açıp baksak kullanmadığımız yığınla hesap kartı bulabiliriz. Yani şimdi kendimi düşününce KYK Kredisi için Ziraat Bankasından, İhtiyaç Kredisi için ING Banktan, Bilmem neredeki işim işin Yapı Kredi Bankasından, sonraki işim için İş Bankasından hesaplar açıp durdum.  Ve tabi ki bu bankalar ile işim bitince bu hesapları kapatmadım. Öyle ki unutmuşum bu hesapları. Son iş yerim Yapı Krediden hesap açmamı istediğinde önceden zaten başka bir hesabım olduğunu öğrendim. Bu hesabı kapatmak istediğimde de şubelerine gitmem gerektiğini söylediler ki çalışan biri olarak sırf bir hesap kapatmak için işten izin almak saçma geldi. Banka hesabı nasıl kapatılır konusuna başka bir yazımda daha detaylı değineceğimi belirteyim.

Cüzdanımda birikmiş hesap kartları dikkatimi çekmeye başladıktan sonra hangi bankalarda hesabım olduğu konusunda tereddütler yaşadım.

Bununla birlikte bir de bazı haber kaynaklarında duymuş olduğum şeylere göre de bu hesaplardan kart aidatı çekiliyor eksi bakiyeye düşülüyor bu tutar da faizler binince iyice yüklü bir miktara ulaşıyor. Okuduğum bu haberden sonra kullanmadığım banka hesaplarını belirleyerek kapatmaya karar verdim. Hangi bankada hesabım var öğrenmek için işe koyuldum.

Peki yok mu bunun kolay bir yolu. Hangi bankadan hesabım var tek bir tuşla falan öğrenemiyor muyum? Öyle ya benim gibi banka kartları dağ olmuş yığınla insan vardır. Elbet biri düşünüp bizim gibiler için bir kolaylık sağlamıştır.

Banka Hesabı Sorgulama

Banka hesabı sorgulama için internette birçok site buldum. Tıkla Banka hesabı sorgula tarzında. Olmadı. Bu yazıya da tek bir yere tıklayayım tüm hesaplarım listelensin umuduyla girmiş olabilirsiniz ama maalesef öyle bir sistem kurulmamış. Yukarda umduğum elbette ki birileri bizim yaşadığımızı yaşamıştır düşüncesiyle yeşerttiğim umutlar yerini bankaların müşteri hizmetlerini aramaya bıraktı.

İlgili: Bankada Unutulan Para Sorgulama

Banka hesabını sorgulamak istiyorsanız bankaların web sitelerine, kolay bankacılık işlemlerine falan da güvenmenizi önermem. En sağlıklı sonucu müşteri hizmetlerini arayarak alabilirsiniz. Bunun yanında bazı bankalar var ki şubeye uğramanız gerek diyorlar. Sizin anlayacağınız Banka Hesabı Sorgulamak için bırakın internetten tek tuşu şubeye gelin diyecek kadar teknolojiden geri kalmış bir sistem kullanıyorlar.

Adıma Banka Hesabı Var mı?

Hayatımızın her yanını sarmış olan bankalara “adıma banka hesabı var mı?” sorusunun yanıtı için vakit ayırmanız gerekiyor. Çıkan yasa ile birlikte hesaplardan işletim bedeli alınacağı hususunu da düşündüğünüz zaman, hangi bankada hesabım var sorusunun yanıtı için bankalarla irtibata geçmeniz daha mantıklı gözüküyor.

Faydalı: Banka Borç Sorgulama

Hangi Bankada Kredi Kartım Var?

Bildiğiniz üzere hesap açtığınız bankalar size sormadan kredi kartı göndermekte. Kredi kartlarının kötü kişilerin eline geçtiğinde neler olabileceğini biliyoruz, peki hangi bankada kredi kartım var?

Kredi kartlarınız elinize ulaştığı zaman şifrenizi oluşturmadıkça kartı açmış sayılmıyorsunuz. Eğer şifrenizi aktif etmiş ve kartı kullanmadıysanız kartınızdan yılda iki kere aidat kesilecektir. Artık tüm bankalara getirilmiş olan yasal zorunluluk ile kart ücretinin olmadığı kredi kartlarını müşterilere sunmak zorunda. Ama fikriniz alınmadan tarafınıza gönderilen kredi kartının yıllık kart aidatı olup olmadığını bilmiyorsanız ve şifrenizi oluşturup kredi kartını aktif hale getirmişseniz dikkatli olmanızda yarar var. Kredi kartını kullanmayacaksanız bankanızla irtibata geçip iptal ettirmelisiniz.

Göz At: Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hangi bankada kredi kartınızın olduğunu öğrenmek istiyorsanız yine hesap kartlarında olduğu gibi kısa bir yolu bulunmamakta. Hangi bankada hesabınızın olduğunu öğrenirken yaptığınız gibi yine bankaları tek tek aramalısınız.

Banka Hesabı Sorgulama E-Devlet

E-devlet hayatımıza girdi gireli bize birçok kolaylık sağlamakta. Devletle olan birçok işlemimizi e-devlet üzerinden yapabiliyoruz. Ancak Hangi bankada hesabınız olduğunu veya hangi bankada kredi kartınız olduğunu e-devlet üzerinden göremiyorsunuz.

Kısacası Hangi Bankada Hesabım Var sorusuna cevap arıyorsanız yapmanız gereken daha önce çalıştığınızı hatırladığınız bankalar ile iletişime geçmektir. Tek bir link veya sayfadan hangi bankada hesabınız olduğunu maalesef göremiyorsunuz.

Umarız ki bu sistem yakın zamanda değişir ve hayatımızın her anına sızmış olan bankalar vatandaşlar için kısa yoldan hangi bankada hesapları olduğunu öğrenmek için bir sistem geliştirir.

Banka Hesabı Sorgulama Yapı Kredi

Yapı Kredi bankasında hesabınız olup olmadığını müşteri hizmetlerini arayarak veya internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için şu adrese tıklayınız.

Banka Hesabı Sorgulama VakıfBank

VakıfBank’ta adınıza hesap olup olmadığını öğrenmek için telefon bankacılığı veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için bu adrese göz atın.

Banka Hesabı Sorgulama İş Bankası

İş Bankasında hesap açtınız ancak daha sonra kullanmadınız. Bu adresten İş Bankası’na ulaşarak banka hesabınız olup olmadığını sorgulayabilir, gerekirse kapattırabilirsiniz.

Banka Hesabı Sorgulama Ziraat Bankası

Ziraat Bankası en çok kullanılan bankalar arasında geliyor. Bankada daha önce hesap açıp unutmuş olabilirsiniz. Banka hesaplarını sorgulamak ve varsa kapattırmak için bu adresi ziyaret edin.

Banka Hesabı Sorgulama Garanti Bankası

Garanti Bankası banka hesabınızın olup olmadığını sorgulamak için bu adrese giriş yapın. Kullanmadığınız hesapları iptal etmenizi tavsiye ederiz.

Hangi Bankada Hesabım Var? konusu ile alakalı sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 

 


Bir önceki yazımız olan PayPal Nedir? başlıklı makalemizde nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikKayyum Ne Demek?
Sonraki İçerikUgi Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ