Gübre Fiyatları

2018 yılında Tarım Kredi Kooperatifinden temin edilecek gübre fiyatı ne kadar? Fiyatlar geçen yıla göre ne kadar zamlandı? Tüm merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları 

Tarım üreticilerinin ürünlerinin verimliliği için kullandığı en önemli ürünlerden biri olan gübre, devlet destekli olarak uzun yıllardır 1863 yılından bu yana hizmet sunan Tarım Kredi Kooperatifinden temin edilebiliyor. Üründeki kalite ve fiyatlarının uygunluğundan dolayı gübre temini genel olarak Tarım Kredi Kooperatifinden yapılıyor. Üreticinin verimliliğini arttırması ve kaliteli tarım ürünleri üretmesi için muhakkak kullanılması gereken gübre, çiftçilerin de en büyük maliyetlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Göz At: Başak Kart

Gübre alımlarında Tarım Kredi Kooperatiflerinin tercih edilmesinin birçok nedeni bulunmakta. Bunun en başında güvenilir olarak ürünlerini sunması gelmekte. Bir diğer sebep ise yıllardır gübre piyasasını yönlendiren Tarım Kredi Kooperatifi fiyatlarını daha uygun seviyelerde tutmaktadır. Çiftçilere hizmet sunmak için birçok şubesi olan kooperatif ayrıca bünyesine üye de kabul etmektedir. Üyelerine kredi, eğitim ve diğer ihtiyaçları için destek sunan kooperatif çiftçilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmektedir.

2018 Gübre Fiyatları

Sürekli artış durumunda olan döviz kurlarından dolayı neredeyse her kalem zamlanmış durumda. Gübre fiyatları da dolar ile birlikte sürekli artış eğilimi göstermekte. Özellikle de gübrenin başka ülkelerden ithal edildiğini düşünürsek kurdaki dalgalanmalar gübre fiyatlarını etkilemektedir.

Göz At: Tarım Kredisi

Bu etmenin yanı sıra aynı gübrenin başka il veya ilçelerde farklılıklar gösterdiğini görebiliyoruz. Gübrenin alımı, taşımı ve satışa sunulması sırasında devreye giren komisyoncular, aracılar ve nakliye işlemleri bu fiyatı etkilemektedir.

Güncel Gübre Fiyatları

  • 45 DAP KOMPEZE – BAGFAS: 50 kg’lık çuvallar ile satılan gübrenin, üretici için belirlenmiş olan fiyatı 83 TL’dir.
  • 0 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: 50 kg halinde satılan gübrenin fiyatı, 57,50 TL’dir.
  • 15 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: Üretici için 50’şer kiloluk paketler ile sunulan gübrenin fiyatı 60 TL olarak kayıtlara geçmiştir.
  • AMONYUM SÜLFAT – BAGFAS: Aynı şekilde 50 kg halinde satılan güvre, şuan için 38 TL’den sunulmaktadır.
  • AMONYUM NİTRAT 33 AN – BAGFAS: 2017 yılı itibari ile satışı yasaklanmıştır.
  • KALSİYUM AMONYUM NİTRAT 26 AN – BAGFAS: Tarım Kooperatifi gübre fiyatları 2017’de en son güncelleme ile birlikte 50 kg’lık gübre için belirlenen fiyat 52,50 TL’dir.
  • ÜRE %46 AZOT – GÜBRETAŞ: Üreticilerin en çok kullandığı gübrelerden birisi olan ÜRE %46 AZOT, Gübretaş aracılığı ile sunulmakta ve fiyat olarak da 67,50 TL belirlenmiştir.
  • TSP TRİPLE SÜPER FOSFAT: Güncel fiyatlara göre 50 kg’lık hali için 75 TL fiyat belirlenmiştir.

Gübre Fiyatları 2017 yılına göre ne kadar zamlandı?

Ülkemizdeki tarımın verimli olarak devam etmesi için çiftçilerin ihtiyaç duyduğu kolaylıklar devlet tarafından sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu sebeple gübre fiyatları yıllar içinde çok ciddi artışlar göstermemektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere ithal gübre kullanıyor oluşumuz zam artışlarına müdahaleyi sınırlamış durumdadır.

Özellikle 2017 yılı ile 2018 yılı kıyaslandığı zaman gübre fiyatlarında ciddi artışlar gözükmektedir. İki yılın da gübre fiyatlarını incelediğimiz zaman yaklaşık %25 bir atış gözlemlemekteyiz. Bu artış çiftçiyi olumsuz etkilemektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Haritalarla Dünya Ekonomisi başlıklı makalemizde dünya ekonomi grafiği, dünya ekonomi haritası ve Dünya ekonomisi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ