Fuzul Ev Nedir?

Ev almanın her geçen gün daha zorlaştığı, ev fiyatlarının her geçen gün tavan yaptığı Türkiye ‘de konut satışlarının rekorlar kırması ise ayrı bir tartışma konusu. Son 5 yıldır gayrimenkul piyasasının sürekli olarak hareketli olduğunu görüyoruz. Tabii ki  buna etki eden faktörler arasında konut kredileri ve Mortgage sisteminin ülkemize girişi ön plana çıkıyor. Ancak gerek yüklü miktardaki faiz ödemeleri ve gerekse de işin içerisinde faiz olması ile birlikte bazı kesim bu kredilerden uzak duruyor ve alternatif yöntemlerle ev alma yoluna gidiyor. Maalesef bu şekilde ev alabileceğiniz yöntemler ülkemizde sınırlı. Ama tamamen de yok değil. Şimdi sizlere bu sistemlerden birisi olan Fuzul Ev nedir sistem nasıl işler kısaca anlatmaya çalışalım.

Fuzul Ev Kimdir?

1992 yılında ilk etapta otomobil satışı için kurulan Fuzul Otomotiv adlı şirketin, kendi kullandığı sistemi konut sahibi olmak isteyenler için de hayata geçirmesi sonrasında Fuzul Ev ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Fuzul şirketler grubunun inşaat sektöründe de iştirakleri bulunmakta olup, birçok başarılı proje ile sektörde adından söz ettirmeyi de başarmıştır. Bu projelere örnek olarak; Başakşehir Bizimevler, Kent Neriva, Kent Evila, Kent Ariva, Olimpa AVM, Kağıthane Meva Evleri ve Kartal Serrapark projelerini sayabiliriz. Ayrıca şirket bugüne kadar 10 bin civarında kişiyi otomobil sahibi yaparak, bu alanda da adını duyurmuştur.

Sistem Nasıl İşliyor?

Fuzul Ev ‘in çalışma sistemine baktığımızda; standart bayanların altını gününe benzer bir sistem olduğu, ana işleyişin bu şekilde olup, daha geliştirilerek kişilerin konut ve otomobil sahibi olmalarının sağlandığı görülmektedir. Sistemin içerisinde faiz bulunmamakta olup, ayrıca vade farkı da söz konusu değildir. Maddi durumun el vermemesi halinde ödemeler dondurulabilmektedir. Alınan tek ücret organizasyon ücretidir. Örneğin 80 bin TL ‘lik bir finansman için 4 bin 560 TL organizasyon ücreti çıkmaktadır.

Aylık Taksitler Ne Kadar?

Örnek hesaplamamızda yine 80 bin TL üzerinden gidecek olursak, bunun için bir miktar peşinat verildiğini de düşünelim. Peşinat ücreti 10 bin TL veren bir kişinin toplamda 70 bin TL borcu kalacaktır. Bu borcu da 100 aylık vadede ödemek isteyen bir kişinin aylık taksitleri de 700 TL ‘ye denk gelecektir. Sonuç itibariyle hepsi toplandığında; yine 80 bin TL ‘ye tekabül edecektir. İlaveten alınan bir faiz ya da vade farkı olmadığını böylelikle daha net görmüş oluyoruz. Bu noktada sizden sistem başında 4 bin 560 TL organizasyon ücreti alınacaktır. Haricinde bir ilave ödeme yoktur.

Çekilişli Sistem

Herkes aylık ödemelerini yapmaya devam ederken, kimin ev parasını alacağı ise noter eşliğinde yapılmakta olan çekilişler sonucunda belirlenecektir. Sistemden çıkmak isteyenler ödedikleri tüm parayı geri alabilmektedir. Ancak buna organizasyon ücreti dahil değildir. Bu ücret alınamamaktadır.

Fuzul Ev ile ilgili daha fazla sorusu olan ve birebir irtibata geçmek isteyenler Fuzul Ev Çağrı Merkezi numarası 444 6 313 ‘ü arayabilirler.


Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı başlıklı makalemizde bireysel emeklilik, Bireysel emeklilik devlet desteği ve bireysel emeklilik devlet katkısı hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ