Fındık Destekleme Parası Nasıl Alınır?

Fındık üreticilerinin dört gözle beklediği, çiftçilerimizi desteklemek amacıyla devletin vereceğini açıkladığı fındık destekleme parası hakkında hala çiftçilerin aklında cevaplanmamış birçok soru var. Fındık destekleme parası ne kadar? Fındık destekleme parası ne zaman verilecek? Nasıl başvuru yapılır? İşte tüm bu soruların cevaplarını fındık üreticisi çiftçilerimize ayrıntısıyla vermeye çalışacağız.

Fındık Destekleme Parası Nedir?

Ülkemizde köyden şehire yaşanan yoğun göç ve hızlı kentleşme ile tarım alanlarımız ufaldıkça ufalmış ve çiftçilik yapan vatandaşların sayısı neredeyse 3te 1 oranında azalmıştır. Bu miktar bir tarım ülkesi olan, değerlendirildiği takdirde çok büyük verimlilik ve çeşitlilik gösteren tarım arazilerimizin değerlendirilmesini kısıtlamıştır.

Devlet tarımı desteklemek ve çiftçilere az da olsa katkı sağlamak amacıyla Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilere belli bir miktar destek sağlamayı uygun görmüştür. Bu miktar tarım gruplarına göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye fındık üretiminde dünyanın en kaliteli üreticilerinden biridir ve ihracatçı konumdadır. Karadeniz bölgesinde bol miktarda yetişmekte olan fındık ne yazık ki üreticilerinin yüzünü tam anlamıyla güldürememektedir. Bunun sebebi ise çiftçinin sattığı fındıktan yeterli kazancı sağlayamamasıdır.

Çelişkili olarak çiftçiye destek parası veren devlet, çiftçinin ürününe hakkettiği değeri biçmeyerek fındık üreticilerinin mağdur olmasına sebep olmuştur. Son zamanlarda bu konularda iyileştirme yapılmaya çalışılsa da durumun nasıl seyredeceğini ileride göreceğiz.

Kısacası Fındık destekleme kredisi; Devletin fındık üreticilerine her sene dekar başına verdiği ve amacı çiftçilere destek olmak olan bir paradır. Ülkemizde 2009 yılında beri verilmekte olan bu para sadece fındık değil diğer birçok tarım ürünü için de çiftçilere sunulmaktadır.

Fındık Destekleme Parası Ne Kadar?

Her yıl güncellenen fındık destekleme parasının tutarı bu sene dekar başına 170 TL olarak belirlendi.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödemesi ile devlet gerçek ve tüzel kişilere gelir desteği ödemesi yapacak. Dekar başına 170 TL olan ödeme ile fındık üreticilerine gelir sağlanması hedeflenmektedir.

Fındık Destekleme Ödemesinden Kimler Faydalanabilir?

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Fındık Üreticilerine Alan bazlı Gelir Desteği Ödemesi kararının ardından fındık üreticilerinin en büyük sorularından biri desteği alabilmek için hangi şartların arandığı olmuştur.

Fındık destekleme ödemesini almak için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemi’ne (FKS) kayıtlı olmanız gerekmektedir. Kaydınızın güncel olması konusunda da hassas olmanızı öneririz.

Eğer bu sistemlere üyeyseniz atmanız gereken bir diğer adım, başvuru dilekçeniz ve fındık üretici belgenizle bulunduğunuz bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık İL/İlçe müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmanızdır.

Fındık Destekleme Ödemesinden Kimler Faydalanamaz?

Fındık üreticisi olmanıza rağmen bazı durumlarda bu destekten faydalanamayabilirsiniz. İşte fındık destekleme ödemesinden faydalanamayacak kişiler şunlardır;

  • Öncelikle başvuruda bulunmanız için belirttiğimiz üzere Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemi’ne (FKS) kayıtlı olmayanlar,
  • Fındık bahçelerinde ara ziraatı yapanlar,
  • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan veya gerçeğe aykırı belge ibraz edenler,
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları,
  • 5488 sayılı tarım kanununun 23. Maddesi gereğince destekleme programından yararlanılmamasına karar verilenler.

Yukardaki maddelerden herhangi birisi size uyuyor ise fındık destekleme ödemesini alamayacağınızı özellikle belirtmek isteriz.

Fındık Destekleme Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Fındık destekleme ödemesi başvuru yapılan yılın takip eden yılda yapılmaktadır. 2016 yılında başvuru yapan fındık üreticisi ödemesini 2017 yılında almaktadır. Fındık destekleme ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilere verilmektedir. Hesabınıza yatacak olan ödemenin % 0,2’si Ziraat Bankasına hizmet komisyonu olarak ödenmektedir.


Bir önceki yazımız olan İşyeri Açma Kredisi başlıklı makalemizde devletten iş kurma kredisi, işkur ve işyeri açma kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ