Faiz Nedir?

Faiz, en basit anlatımıyla borç verilen para üzerinden sağlanan kazanca denir. Tüm detaylarıyla faiz nedir sorusunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Faiz 

Kapitalizmin hayatımıza girmesi ile birlikte faiz kavramı hayatımızın en önemli hususlarından biri oldu. Artık faize bulaşmadan su bile içemezsiniz, çünkü su faturanızı 2 gün geciktirdiğinizde faiz ödersiniz. Faizin tarihi MÖ. 3000 yıllarına kadar uzanır. Aslında insanlık kadar eski tarihi vardır. Çünkü insanoğlu yeryüzünün en aç gözlü canlısıdır. Bilinen dinlerin çoğu faizi ya tamamen yasaklamış yada faiz oranlarına kısıtlama getirmiştir. Tabiri caizse peygamberlerin geliş sebeplerinden biride faizler altında ezilen, faizle köleleştirmiş insanları özgürleştirmektir.

Bugün hayatımızda süslü, esprili, ilgi çekici reklamlarıyla karşımıza çıkan faizin arka yüzü düşündüğünüzden çok daha karanlıktır. Neyse konumuzu fazla dağıtmadan önce faiz çeşitlerine göz atalım, daha sonra sosyolojik boyutuna tekrar değiniriz.

Göz at: Faiz Koridoru

Faiz Çeşitleri 

Konu faiz olunca her türden karşınıza çıkacağına emin olabilirsiniz. Çünkü günümüz ekonomisi tamamı ile faize dayanmaktadır. İşte faiz türleri;

Basit Faiz

Basit faiz, yatırımın sadece ana paraya olan kazancına denir. Örneğin bankaya 10 000 TL para yatırdınız, bu paranın faizini ana paraya eklemek yerine her ay çektiniz. Kazanç miktarı faiz oranı değişmedikçe değişmez.

Bileşik Faiz

Bileşik faiz, yatırıma faiz gelirinin sürekli eklenmesi ile büyüyen ana para ve buna endeksli büyüyen faiz gelirine denir. Bir nevi faizden faiz kazanmaktır. Örneğin bankaya 10 000 TL para yatırdınız ve gelen faiz kazancını her ay ana paraya eklediniz. Bu durumda ana paranın artmasıyla birlikte faiz gelirinizde artmaktadır.

Birikmiş Faiz

Birikmiş faiz, yatırımın ödeme tarihine kadar getirdiği faiz kazancına denir.

Dönemsel Faiz 

Dönemsel faiz, faiz oranları ve anaparanın yatırım süresinde getireceği kazancı ifade eder.

Akdi Faiz

Akdi faiz, bir sözleşmede kararlaştırılan faiz oranına denir.

Temerrüt Faizi

Temerrüt faizi, bir sözleşme veya senet sonrasında ödenmeyen borcun mahkemelik olması durumunda işletilen faize denir. Temerrüt faiz oranları diğer faizlere göre yüksektir. Bir nevi ceza gibidir.

Kanuni Faiz

Kanuni faiz, diğer adıyla yasal faiz, taraflar arasında faiz oranının kararlaştırılamaması durumunda yasalarda belirtilen oranda uygulanan faize denir.

Göz At: Politika Faizi

Faiz Neden Haram?

Yukarıda faizin teknik detaylarına değindik, şimdide işin sosyolojik boyutunu inceleyelim. Bildiğiniz gibi islam dininde faiz haramdır ve büyük günahlardan sayılır. Tüm büyük dinlerde faize karşıdır. Peki büyük çoğunluğu inançlı olan dünyada faiz nasıl bu kadar hakim olabiliyor? Çünkü her zaman iyiler kazanmaz, hatta çoğu zaman kötüler kazanır:)

Dünya bir çok dönemde aç gözlü hükümdarların, yönetimlerin, seçkin kişilerin altında ezildi. Aç gözlülüğü uğruna insanlar köle yapıldı, zulüm edildi, katledildi ancak hiç bir dönemde halk bu kadar uyutulamadı. İnsanlar köle olduğunda, köleliğinin farkındaydı. Ne yazık ki kapitalist düzende insanlar gönüllü olarak köle olmaktadır.

Mortgage kredisi ile 20 senede ödeyeceğiniz ev sizi köle yapacaktır. İnsan ömrü kaç yıldır ki? Tüketim çılgınlığı ile birlikte hiç ihtiyacımız olmayan şeyler için krediler çekiyor, kredi kartlarımızı kullanıyoruz. Bu düzende ödünç alacağınız her kuruşa faiz ödersiniz. Kapitalizm insanlara hiç bir değeri olmayan kağıt paralar verir ve karşılığında hayatlarını alır. En büyük silahı ise faizdir. Siz siz olun, ihtiyacınız olmayan şeyler için borçlanmayın, hayatınızı köle olarak geçirmenize neden olacak büyük borçlara girmeyin. Az ile mutlu yaşamayı öğrenin. Faize, krediye, kredi kartına, bankaya bulaşmayın.

Faiz nedir konusu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Büyükannelere Çocuk Bakım Parası Müjdesi başlıklı makalemizde anneanneye çocuk bakım parası, babaanneye çocuk bakım parası ve büyükanne projesi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ