Faiz Koridoru Nedir?

Kredi kartı ve kredilerin kullanımının artması, gelişen şubesiz bankacılık anlayışı ile birlikte çoğu işlemin hızlı ve kolay bir şekilde internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapılabiliyor olması ile birlikte bankalarla eskiye nazaran çok daha fazla haşır neşir bir hale gelinmiştir. Bankalarla olan münasebetimizin artması ile birlikte tüketiciler olarak; bankacılık işlemleri, kredi hesaplama, faiz hesaplama, vs gibi birçok konuda daha fazla bilgiye sahip bir toplum olduk. Ekonomik terimler üzerine bilgi dağarcığımızın artmasına rağmen çok geniş bir konu olduğu için hala öğrenilecek daha bir çok şeyimiz olduğu da bir gerçek. Daha önceki bir çok yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da ekonomi üzerine terimlerden birisi olan faiz koridoru nedir konusunda sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

Faiz koridoru; bir devletin, herhangi bir döviz kurunda yaşanan dalgalanmaları önlemek ve yine devletin para biriminin değerini korumak adına, devletin Merkez Bankası kanalıyla müdahale etmesi için kullandığı enstrümanlardan birisidir.

Faiz Koridoru Uygulaması

Bankaların ellerindeki nakit fazlasının doğru bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla; Merkez Bankası ‘na yatırım şeklinde aktarmaktadır. Bu durum Merkez Bankası tarafından takip edilmekte, kısa vadeli nakit akışında problem yaşayabilecek kurumlar açısından faiz koridoru ile borçlanma oranlarını tespit etmektedir.

Merkez Bankası tarafından sürekli düşük faiz politikası uygulanması da döviz kurunda artışa sebebiyet verebilecektir. Bu konuda bir dengeleme söz konusu olabilmesi için ise; o ülkenin ekonomisine harici olarak döviz girdisi olması gerekmektedir. Eğer böyle bir döviz girdisi de yoksa döviz kurundaki artışların önüne geçilebilmesi için faiz indirimi yapılmayacak hatta bazı durumlarda faiz artırımına bile gidilebilecektir.

Faiz Koridoru Üst Bandı

Ülkemizdeki faiz koridoru politikasına baktığımızda; T.C. Merkez Bankası tarafından 2016 yılı Ağustos ayında 1 hafta repo faiz oranlarının % 7,5 bandında sabit tutulduğunu, faiz koridorunun üst limitin ise % 8,75 iken % 8,5 ‘e indirildiğini görmekteyiz. Alt limite baktığımızda ise; herhangi bir değişiklik yapılmadığını ve % 7,25 olarak belirlendiğini görmekteyiz.

Faiz Koridoru Oranları

En son güncel rakamlara bakacak olursak; 2016 Ekim ayı sonu için ortalama fonlama faizinin % 7,79 oranında, gecelik borç verme faizinin % 8,25 oranında, gecelik borç alma faizinin % 7,25 oranında, 1 hafta vadeli repo faizinin ise % 7,5 oranında olduğu görülecektir.

Faiz koridoru konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan E Haciz Nedir? başlıklı makalemizde e haciz nasıl kaldırılır, e haciz nasıl öğrenilir ve e haciz uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ