Evraksız Kredi

Bankalar kredi taleplerinde genel durumlarda nüfus cüzdanı ve aylık net gelirini belgeleyen evrak istemektedirler. Bazı durumlarda bankalar müşterilerinin günlük ekonomik hayatlarında ihtiyaçlarını karşılamak için gelir belgesiz kredi, evraksız kredi ürününü kullandırırlar. Bu krediyi kullanmak için müşterilerin yapması gereken şey kullanacakları kredi türünü ve kredi miktarını belirledikten sonra ilgili bankanın en yakın şubesine başvurmalarıdır. Kredi türlerinden bazıları borç kapama için tüketici kredisi, tatil kredisi, okul masrafları için ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi kredilerdir. Talep edilen kredi türüne göre istenilen belgeler de değişiklik göstermektedir.

Gelir Belgesiz Kredi

Bankalar kredi taleplerini değerlendirirken talep eden kişinin kredi notunu ve kara listeyi de göz önüne aldıklarında çok az kişinin kredi talebini olumlu yanıtlarlar. Bu da bankaların müşterileri ellerinden kaçırmalarına neden olmaktadır. Bu nedenlerle bankalar bazı durumlarda esnek davranarak evraksız kredi şeklinde kredi kullandırırlar. Bunun yanı sıra bazı kişiler aylık düzenli gelirleri ve kredi ödeme güçleri olmasına rağmen bankların istedikleri gelir belgesini veremezler. Örneğin tarım, arıcılık, seracılık, esnaflık ve çiftçilik gibi meslekleri yapan kişiler memur ve işçiler gibi bordro tarzında gelir belgesi sunamazlar. Bu gibi durumlarda bazı bankalar gelir belgesi istememektedirler.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar için, Gelir Belgesiz Kredi yazımıza göz atabilirsiniz.

Evraksız kredi veren bankalar

Çeşitli nedenlerden dolayı kredi talebiolumsuz olarak sonuçlanma ihtimali bulunan durumlarda esnek davranan bankalar evraksız kredi vermektedirler. Bankalar çoğunlukla maaş hesabı bulunan müşterilerine evraksız kredi verebilirler. Bunun nedeni ödeme sorunu yaşamayacakları için kolaylıkla kredi verebilmeleridir. Üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya taşıt var ise bazı bankalardan gelir belgesiz kredi kullanabilirsiniz. Bundan farklı olarak kredi notunuz yüksekse, otomatik ödeme, para transferi(EFT, Havale gibi) ve vadeli mevduat hesabını kullanan müşterilerine de bazı bankalar evraksız kredi vermektedirler. Bu krediler genelde ihtiyaç kredisi adı altında olmaktadır. Bu bankalardan bazıları Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, Odeabank ve Denizbank’tır. Eğer bu sayılan bankalardan yukarıda belirtilen işlemleriniz mevcut ise evraksız kredi kullanabilirsiniz. Gelir Belgesiz kredi en fazla 20.000 TL’ye kadar kullandırılmaktadır. 20.000 TL’yi aşan kredi taleplerinde bankalar kendilerini korumak için gelir belgesi isterler.

Evraksız kredi konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Tarım Kredisi başlıklı makalemizde kredi, tarım kredisi faiz oranları ve tarım kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikEv Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikİşyeri Açma Kredisi
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ