Evde yapılacak işler, evde yapılan işler sorgularının, ev dışında çalışma imkanı olmayan ancak para kazanması gereken kişilerce sıkça yapıldığını biliyoruz. Ev içinde sorumlulukları olan, örneğin çocuk sahibi anneler, hastası olan aile bireyleri, çalıştığı iş dışında ek iş yapması gereken kişiler ev içinde yapabilecekleri iş arayışında. Sizler için evde yapılacak işler araştırması yaptık. İzleyeceğiniz yolu, yapabileceğiniz işleri yazımızda bulacaksınız. Evde para kazanmak düşündüğünüz kadar zor değil, yeter ki başlamaya karar verin.

Evde Ne İş Yapabilirim?

Evde yapılabilecek bir çok iş mevcut gelin önce izlemeniz gereken yola bakalım.

 1. Evde ne iş yapabileceğinize karar verin. Her insan farklı yeteneklerle donanımlıdır. Öncelikle neyi iyi yapabileceğinize karar verin ve bunun üzerinden ilerlemeye çalışın. Örneğin kelime hazneniz geniş ve yazmaktan hoşlanan biri iseniz,makale yazarlığı tam size göre bir iş. Yada el işleri konusunda başarılıysanız nikah şekeri yapabilirsiniz.
 2. Talep oranına bakın. Yapacağınız işin piyasada talep edilmesi önemli. Kimsenin ilgisini çekmeyecek bir iş yaparsanız hüsrana uğrarsınız. Genel olarak bir piyasa araştırması yapmak iyi olacaktır.
 3. Kar ve zarar hesaplaması yapın. İşe başlamadan önce gerçekçi olun ve toz pembe düşünmeyin. İşten kazanacağınız parayı kuruşu kuruşuna hesaplarken giderlerinizi de aynı şekilde hesaplamayı unutmayın.
 4. Yapacağınız işin yasal gerekliliklerini araştırın. Vergi kaydı yaptırmanız gerekiyor mu? yoksa freelance olarak çalışabilirmisiniz bunu araştırmanız gerekli. Maliye ile yaşayacağınız bir sıkıntı tüm karınızın ve emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir
 5. İş planı oluşturun. İşe balıklama atlamayın, öncelikle bir iş planı oluşturun. Bu konuda ilk etapta rakiplerinizi incelemek size fikirler sunacaktır.  Aynı işi yapan rakipleriniz neler yapıyor inceleyin, tecrübelerinden faydalanmaya çalışın.

İnternet Üzerinden Evde Yapılabilecek İşler

 • Evde Özel ders İşi

Bilginize güvendiğiniz bir konu ile internet üzerinden özel ders verebilirsiniz.

 • Evde Web Tasarım İşi

Web tasarım konusunda yeteneğiniz varsa kolaylıkla internet üzerinden müşteri bulabilirsiniz. Web tasarım bilmiyorsanız bu konuda kurslara giderek kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Evde Makale Yazarlığı İşi

Bir çok blog, haber sitesi vb. siteler internet üzerinden anlaştığı makale yazarları ile belirli ücret karşılığı çalışır. Finansca.com sitesi de ekonomi, finans, kredi konusunda kendine güvenen makale yazarları ile görüşmektedir. Sitemize de iletişim bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

 • Evde Muhasebe İşi

Muhasebe konusunda deneyiminiz varsa, internet üzerinden anlaşarak, işletmelerin muhasebelerini tutabilirsiniz. İşçi ve işverenin buluştuğu bir çok web sitesinden müşteri bulabilirsiniz.

 • Evde Çeviri İşi

Yabancı diliniz varsa, internet üzerinden anlaşacağınız bir firma için çeviri hizmeti yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayara ve yabancı dile sahip olmak. Özellikle küreselleşen dünyada çeviri hizmeti aranan bir iş dalı.

 • E – ticaret

Bir e – ticaret sitesi kurarak ürün satışı yapabilirsiniz. Site kuramıyorsanız dahi satış yapabileceğiniz internet üzerinde bir çok platform bulunuyor. Çok geniş bir yelpazesi bulunan e – ticaret işi ile iyi olduğunuz bir üründe satış yapmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle internet üzerinde talebin fazla olduğu ürünlere yönelmeniz iş hacminizi ve karınızı artıracaktır.

Yukarıda belirttiğimiz işler internet üzerinden evde yapılacak işler için sadece bir kaç örnek. İnternet dünyasının büyüklüğünü düşündüğümüzde, o kadar çeşitli iş varki. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tek yapmanız gereken, öncelikle ne iş yapabileceğinize karar vermek.

Evde Yapılacak İşler

İnternet ve bilgisayarla arası iyi olmayan yada el işlerinde iyi olanlar için evde yapılacak işler listesi.

 • Evde Nikah Şekeri İşi

El işi kategorisine giren bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız iş bulmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Talebin fazla olduğu bu işte nikah şekeri başına ortalam 30-60 kuruş kazanabilirsiniz.

 • Evde Kutu Katlama İşi

Evinize firmaların düz şekilde gönderdiği kartonları katlayarak kutu yapacaksınız. Çok fazla beceri gerektirmeyen bu işte para kazanabilirsiniz.

 • Evde Yemek Yapma İşi

Catering firmaları yada çalışan sayısı fazla olan işletmeler evinde yemek yapabilecek insanlar arıyor. Evinizde yapacağınız yemeği anlaşmanıza göre sizden teslim alıyorlar. Malzemeyi siz yada, firma karşılıyor, bunun üzerinden fiyat anlaşması yapıyorsanız. Özellikle yemek yapma konusunda iyiyseniz bu işten hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

 • Evde Ütü İşi

Restoranlar, oteller vb. işletmelerin ütü işi çok fazla olur. Bu tarz bir firma ile anlaşıp evde ütü işine başlayabilirsiniz. Parça başı belirleyeceğiniz bir ücret ile evinizde para kazanabilirsiniz. Ücreti belirlerken evde ciddi bir elektrik sarfiyatı olacağını da unutmayın. Sanayi tipi bir ütü almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 • Evde Dikiş İşi

El beceriniz iyi ise, bir çok sektörü kapsayan dikiş işleri yapabilirsiniz. Parça başına veya yapılacak işe göre ücret belirleyip firma ile anlaşırsınız ve evinizden para kazanabilirsiniz.

 • Evde Terzilik İşi

Dikiş işine de benzeyen bu işi, terzi, giyim mağazası vb. işletmelerle anlaşıp evinizden çalışabilirsiniz. Örneğin bir giyim mağazasının hiç bitmeyecek şekilde pantolon paçası işi olacaktır. Anlaştığınız firma size parça başı ücret öder ve düzenli olarak iş gönderir. Bu şekilde evde iş yapıp para kazanabilirsiniz.

 • Evde Sabun Yapma İşi

Sabun yapmak sanıldığı kadar zor bir iş değil, internetten sabun yapmayı öğrenip, doğal sabunlar yapıp satabilirsiniz. Yada bir firma ile anlaşıp, firma adına sabun yapıp parça başına ücret alabilirsiniz.

 • Evde Çağrı Merkezi İşi

Çağrı merkezleri gerekli sistemi evinize kurarak evinizde hizmet vermenizi sağlıyor. Gerekli ortamı evinizde sağlayabiliyorsanız bu işe başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gelen telefonları cevaplamak ve evde para kazanmak.

 • Evde Çocuk Bakmak

Evinizde çalışmak zorundaysanız, bakıcı arayan bir aile ile anlaşıp, çocuklarına evinizde bakabilirsiniz. Kendi çocuğunuzda varsa birbirleri ile arkadaş olacak ve işiniz kolaylaşacak. Bakıcı ve annelerin buluştuğu internet sitelerine ilan vererek çocuk bakma işine başlayabilirsiniz.

Evde yapılacak işler, yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla. Biz sadece size fikir verebilecek en çok bilinen evde yapılan işleri sıraladık. Sizde evde çalışarak aile bütçesine destek olabilirsiniz. Cesaretli olup, işe koyulmak yeterli.

Evde yapılacak iş fikirleri hakkında merak ettikleriniz ve yeni fikirler için yorum yazınız.


Bir önceki yazımız olan Yeni İş Kuracaklar Nasıl Kredi Alabilir? başlıklı makalemizde iş kurma kredisi, iş kurmak için kredi ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ