Ev tadilat kredisi, konut geliştirme kredisi, konut tadilat kredisi, konut yenileme kredisi gibi isimlerle bilinen, ev tadilat kredisi nedir? Ev tadilat kredisi veren bankalar nelerdir? Kredi başvurusu için neler gerekir?

Ev Tadilat Kredisi Nedir?

Ev tadilat kredisi, evinizde yapacağınız yenileme, tadilat ve dekorasyon işlemleri için bankaların sunduğu bir kredi çeşididir. Bu kredide kredi tutarı, evinizin değeri üzerinden hesaplanır. Örnek vermek gerekirse, mutfağınızı yenilemek istiyorsunuz, yenileme ve tadilat işlemini yapacak firma ile anlaşıp fiyat alıyorsunuz, bankaya firmadan almış olduğunuz tadilat tutarı ile başvurunuzu yapıyorsunuz ve banka mutfak yenileme masrafınızı size tadilat kredisi olarak veriyor. Burada önemli nokta, tadilat kredisi başvurusu yapmadan önce, tadilat veya dekorasyon için bir firmayla anlaşmanız ve bankaya tadilata dair firmadan fatura, belge veya makbuz sunabilmeniz.

Ev Tadilat Kredisi Veren Bankalar

Akbank Ev Geliştirme Kredisi

Akbank’ın ev tadilat, bakım ve dekorasyon ihtiyaçları için oluşturduğu bir kredidir. Örneğin, eski bir dairede oturuyorsunuz ve tesisatınız çok eski olduğu için yenilemek istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken, bir tesisatçı ile anlaşıp, bu anlaşmaya dair Akbank’a fatura, belge yada makbuz sunmak. Kredi notunuz uygunsa, anında kredi çekebiliyorsunuz.

Kredi Faiz Oranı: %1,25

Dosya Masrafı: 250 TL

Hayat Sigortası ve DASK yaptırma zorunluluğunuz bulunuyor.

Türkiye Finans Konut Geliştirme Kredisi

Türkiye Finans’ın, konutunuzu yenilemeniz, dekore etmeniz, dış cephe yaptırmanız veya tadilat yaptırmanız için size sunduğu kredi çeşididir. Eski bir binada oturuyorsunuz ve evinizin dış cephe yalıtımı olmadığı için, kışın yüksek yakıt paraları ödüyorsunuz. Tek yapmanız gereken bir dış cephe yalıtım firması ile anlaşıp, gerekli tutar için bankaya başvurmak. Banka dış cephe yalıtım ücretini size ev tadilat kredisi olarak kullandırıyor, sizde taksitle ödüyorsunuz.

Kredi Faiz Oranı: %1,55

Dosya Masrafı: 250 TL

Hayat sigortası ve DASK yaptırma zorunluluğu var.

FinansBank Konut Yenileme Kredisi

Bir diğer ev tadilat kredisi veren banka ise FinansBank. Banka evini yenilemek isteyen, tadilat ve dekorasyon yaptırmak isteyen müşterilerine konut yenileme kredisini sunuyor. Gelir belgeniz ve evinizde yaptırmak istediğiniz değişiklikle ilgili anlaştığınız firmadan alacağınız bir belge ile kredi başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Kredi Faiz Oranı: %1,56

Dosya Masrafı: 250 TL

Hayat sigortası zorunluluğu bulunuyor.

Şimdilik ev tadilat kredisi veren bankalar bunlar.Ancak diğer bankalarda aralıklarla bu tarz kredi kampanyaları yapıyor. Evinizi yenilemek, tadilat yapıtırmak veya dekorasyon yaptırmak istiyor ve nakit paranız yoksa, bu şekilde kredi kullanarak gerekli tadilatı yaptırabilirsiniz.

Ev Geliştirme Kredisi Almak Mantıklı mı?

Krediler, faiz oranları yüksek olsa da, taksitle ödendiği için ihtiyaçlarınızı karşılamada büyük kolaylık sağlar. Özellikle para biriktirmekte sorun yaşayan insanlar, geliri iyi olsa dahi, bu tarz maliyeti yüksek işlemleri yaptıramaz. Ancak kredi çekince harcamalarına mecbur şekilde çeki düzen verir ve kredisini düzenli öder. Örneğin evine kredi ile yaptıracağı dış cephe kaplama hem evinin değerini artırır hemde kışın yakıt giderleri düşer. Bu açıdan ev geliştirme kredisi almak bizce mantıklıdır.

Ev tadilat kredisi hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Öğrenciye Kredi Veren Bankalar 2016 başlıklı makalemizde öğrenci kredisi, öğrenciye ihtiyaç kredisi ve öğrenciye kredi hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ