En Yüksek Emekli Maaşı

En yüksek emekli maaşı ne kadar ve en yüksek emekli maaşı nasıl alınır sorularını cevaplamaya çalışacağız. Emekli maaşları, uzun yıllar normal maaşla çalışan bireyler için bir anda yıkıcı şekilde hayat tarzını değiştirecek kadar az gelir. Gençlik yıllarında önemsenmeyen emekli maaşı tutarları, emekli olduktan sonra tüm gerçekliği ile karşımıza dikilir. İşte tüm detayları ile en yüksek emekli maaşı tutarları ve en yüksek emekli maaşı almak için yapmanız gerekenler.

Emekli Maaşı

Uzun yıllar dişinizi tırnağınıza takıp çalışır ve maaşımızdan ciddi miktarda sigorta kesintilerine emeklilik için göz yumarız. İnsan hakları, sosyal devlet anlayışı ve artan standartlar sayesinde emeklilik hakları gelişti. Bugün emekli olan sayısı, olmayanların çok üstünde. Peki emekli maaşı kağıt üzerinde göründüğü kadar haklarımızı sağlıyor mu?

Sürekli artan enflasyon, hayat pahalılığı ve kapitalizmle gelen harcama çılgınlığı karşısında emekli maaşları komik rakamlar olarak karşımızda duruyor. İlk zamanlarda çalışan haklarını korumak, bireyin iş gücü üretemediği, yaşlılık yıllarında da kimseye muhtaç olmaması ve sağlık giderlerinin karşılanabilmesi için planlanan emeklilik sistemi ne yazık ki devletin kar kapısı olup çıktı. Sürekli artan emeklilik yaşları ve buna oranla düşen emekli maaşları milyonlarca emekliyi mağdur ediyor.

Bu tabloda çoğunluk düşük miktarda emekli maaşları ile geçinmeye çalışırken, bir kesim ise gerçekten hak ettiği emekli maaşını alarak, rahat bir yaşlılık geçiriyor. Gelin emekli maaşlarına birlikte göz atalım.

Faydalı: Emekli Olmak İçin Kredi

Emekli Maaşları

SSK ve Bağkur emekli maaşları aşağıda belirtildi.

Emekli Maaşı
En yüksek ve en düşük emekli maaşları

En Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Kimse emeklilik zamanlarında geçim sıkıntısı yaşamak istemez. Gençlik yıllarında bu husus çok fazla aklımıza gelmez ancak bizim şimdiden geleceğe yatırım yapmamız gerekiyor. Kamuda çalışanların yapabileceği çok fazla bir şey yok, onların zaten emekli maaşları hemen hemen bellidir ancak özel sektörde emekli maaşınız için gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Göz At: PTT Kredi (Emeklilere Özel)

Özel sektörde bir çok işletme çalışanlarının maaşını asgari ücret üzerinden gösterir ve kalan tutarı elden yatırır. Bu işlem sizin emekli maaşınızı ciddi oranda düşürür. Emekli maaşınızı hak ettiğiniz kadar (yinede hak edilen tutar bu değildir) almak için sigortanızın maaşınız kadar yatırılması konusunda ısrarcı olun. Gerekirse bu konuda SGK’ya şikayette bulunun. En yüksek emekli maaşı bile düşük ancak en azından bunu almaya çalışın.

Süper emeklilik gibi kavramlar artık eski de kaldı. Bizden bir önceki nesil sosyal devlet konusunda daha şanslı. Genç yaşta emekli oldu ve yüksek emekli maaşları almaya devam ediyor. Her geçen gün daha da gözü açılan devletler emekli maaşları şartları ağırlaştırmakta. Bu yüzden en azından sigortanızın maaşınız üzerinden yapılması konusunda hassas olmanızı öneriyoruz.

En yüksek emekli maaşı ne kadar, nasıl alınır konusu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 

 

 


Bir önceki yazımız olan PTT Trafik Sigortası başlıklı makalemizde araç sigortası, PTT ve ptt sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ