En İyi Bireysel Emeklilik Şirketleri

En iyi bireysel emeklilik şirketleri konusuna gelmeden önce sizlere Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES’in ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bireysel Emeklilik Sistemi kişinin kazancından bir bölümünü belirli bir süre düzenli olarak bankaya veya herhangi bir Bireysel Emeklilik Şirketine ödeyerek ileride emekli olabilmesini düzenleyen bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 28/03/2001 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiş ve 07/10/2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 27/10/2003 tarihinde emeklilik planları tasdik edilmiş ve Bireysel Emeklilik Şirketleri faaliyete başlamışlardır. Devlet ise yasal düzenlemeler yaparak kişileri bu sisteme teşvik etmektedir. 2013 yılında yapılan yasal düzenleme ile katılımcılara ödedikleri prim üzerinden  %25 katılım payı ödemektedir. Örneğin ödemiş olduğunuz 200 TL pirime ek devlet tarafından 50 TL katkı payı ödenmektedir.

Bu sistem kimine göre kamuya ait Sosyal Güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı, kimine göre ise onun yerine getirilmiş olan bir sistemdir. Bu sisteme katılmak için herhangi bir zorunluluk yoktur. Kişiler ileride rahat bir emeklilik yaşayabilmek için veya çocuklarının ileride rahat bir hayat sürmeleri için kendileri veya çocukları adına bu sisteme dâhil olurlar. Bu sisteme dâhil olmak için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmak ya da çalışma şartı yoktur. Dileyen herkes Bireysel Emeklilik Sistemine girebilir. Bireysel Emeklilik sisteminin etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında 2003 yılında Emeklilik Gözetim Merkezi adında bir şirket kurulmuştur.

Birikimler Nasıl Değerlenir?

Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikimleriniz fon alım satımları ile değerlendirilir. Bazı şirketler birikimleriniz üzerinden isteyen katılımcılara faiz verebilmektedir. Bireysel Emeklilik yaptırdığınız şirket tarafından size bir şifre verilir. Bu şifre ile birikimlerinizi takip edebilir, ödeme miktarını değiştirebilir ve fon alım ve satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Bireysel Emeklilik Sistemi

Yukarıda bahsedilen Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin yapmış olduğu değerlendirmeler neticesinde En İyi Bireysel Emeklilik Şirketleri sırasıyla;

  • Garanti Emeklilik
  • Anadolu Hayat Emeklilik
  • AvivaSA Emeklilik
  • Hayat, Allianz Yaşam ve Emeklilik ve Vakıf Emeklilik’tir.

Bu sıralama EGM raporu ve katılımcı sayılarına göre belirlenmiştir.


Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Nedir? başlıklı makalemizde BES nedir, bireysel emeklilik devlet katkısı ve Bireysel emeklilik fon getirileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikEmekli Olmak İçin Kredi
Sonraki İçerikDövizli Askerlik
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ