Emekli Olmak İçin Kredi

Ülkemizin son dönemlerinde sosyal güvenlik sistemi; yavaş yavaş sistemini oturtmakta olup, tüm kurumların Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplanması ile biraz daha derli toplu hale gelmiştir. Değişen emeklilik şartları ile birlikte bazı vatandaşlar toplu ödeme ile birlikte emeklilik hakkı kazanmakta, yine daha önceden prim borcu olan kişilerin   borçlarını toplu halde ödemesi halinde emeklilik kazanmakta; ancak bu parayı toplu olarak veremedikleri için haklarından yararlanamamaktadırlar. Bu problemin çözümü adına bankalarca yapılan çalışmalar sonucunda; emekli olmak için kredi çekmek isteyenler için özel kampanyalar düzenlenmeye başlanmıştır.

Prim Borçlarının Ödenmesi ve Emekliliğe Hak Kazanılması

Özellikle Bağ-Kurluları ilgilendirdiği üzere; prim borcu bulunan esnaf ile çiftçinin, bankadan çekecekleri emeklilik kredisi sayesinde prim borçlarını ödeyerek emekliliğe hak kazanmaktadır. Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında; Ziraat Bankası tarafından, emekli olmak için kredi almak isteyen Bağ-Kurlu vatandaşlara uygun oranlarda finansman sağlamak için çalışmalar yapılmış, sonucunda birçok vatandaşımız bu kampanyadan faydalanarak emeklilik hakkı elde etmiş, yine diğer bankalarda benzer kampanyalar düzenlemişlerdir. Ziraat Bankası dışında emekli olmak için kredi kullanabileceğiniz bankalar arasında Halk Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Aktifbank’ı örnek olarak verebiliriz.

Kredi Çekerek Nasıl Emekli Olunur ?

Prim borcu bulunan Bağ-Kur’lunun emeklilik kredisi kullandıktan sonra yeniden yapılandırılmış borcunu kapatacak, emeklilik işlemlerinin tamamlanmasına müteakiben vatandaşın kullandığı kredi miktarına göre belirlenecek geri ödeme taksitleri eşit miktarlarda emekli maaşından kesilecek.

Örneklendirmek gerekirse; bir vatandaşın ortalama 1,400 TL emekli maaşı aldığını düşünelim, 36 ay vadeli 10.000 TL kredinin geri ödemesini de 390 TL gibi hesaplayalım. Bu vatandaş emekli olmak için kredi kullandığında; aylık 1.000 TL gibi bir emekli maaşına kavuşuyor, 3 yıl içerisinde devlete olan borcunu da ödemiş oluyor. Üstelik üç yıl sonra borcunuz bitecek ve emekli maaşınızı tam olarak almaya başlayacaksınız, tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde teklif gayet tatmin edici gözüküyor.

Geliştirilen kredi alarak emekli olmak imkanları sayesinde; hem vatandaş borcu nedeniyle kazanamadığı emeklilik hakkını elde etmiş olacak hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alacaklarını tahsil etmesinin önü açılacak.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi

Ziraat Bankası emeklilik kredisi ile yukarıda saydığımız şartlar altında emekli olabilirsiniz. Devlet emeklilikle ilgili bir kolaylık sağladığında genellikle devlet bankaları aracılığı ile kredi kullandırır.

Vakıfbank Emeklilik Kredisi

Vakıfbank aracılığı ile de emeklilik kredisi çekebilirsiniz. Burada önemli olan yasanın detaylarıdır. Devlet bazı yasalarda tüm bankalardan kredi çekme imkanı sunarken, bazı yasalarda ise devlet bankaları aracılığı ile bu kredilere imkan tanır.

Emekli olmak için kredi konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilirmi ve kırmızı kalem yiyen kişi kredi çekebilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.


5 YORUMLAR

  1. Ssk dan emekli olmak icin banka kredi veriyormu baska imkanim yok yurd disindayim hic bir gelirim yok

  2. Merhaba,
    Bir dönem çıkan yasa ile bankalar emeklilik kredisi verdi ancak şuan yok. Bireysel kredi başvurusu yapıp, SGK borcunuzu ödeyerek emekli olabilirsiniz. Birde Almanya’dan emekli olursanız oh ne ala. Hayat size güzel:)

  3. emekli olmak istiyorum nasıl kredi alcam ve başvuru şaları nelerdir bi yardımcı olursanız sevinirim

  4. Merhaba,
    Şuan emeklilik için verilen özel bir kredi yok, beklenen böyle bir yasa da yok. Bankalara bireysel kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  5. Sskdan emekli olmak için ne yapmam gerek kredi çekme imkanımız varmı yurt dısında yaşadım 30 sene bi gelirim yok emekli olmam için kredi çekebilirmiyim bankalardan bu durumfa bana lütfen yardımcı olun

YORUM YAZ