Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciyseniz ve paraya ihtiyacınız varsa veya çocuğunuza daha iyi bir gelecek sağlamak istiyorsanız, eğitim kredisi veren bankalar araştırmasına girmek ve bu bankalardan kredi çekmek mantıklı bir seçenek olabilir. Özellikle eğitim masrafları için harcanacak olan bu kredi ile birçok öğrenci rahat bir nefes alabilir. Yazımızda, eğitim kredisi nasıl alınır, eğitim kredisi şartları, eğitim kredisi veren bankalar ve eğitim kredisi nasıl alınır sorularının detaylı cevabını bulacaksınız.

Eğitim Kredisi

Öğrencilik deyince bir çoğumuzun aklına parasızlık gelir. Özellikle ailesinden uzakta, şehir dışında üniversite öğrencilerinin ne zorluklar çektiğini, ailesinin görebildiği harçlığın yanında ek burs için bir çok kurumun kapısını çaldığını veya KYK kredisi çektiğini biliyoruz.

Aylık harçlık ve hesaba yatan KYK kredisinin yanında öğrenciler için de beklenmedik harcamalar olabilir. Bu durumda akıllara yine bankadan kredi çekme seçeneği gelir. Ama sorun şu ki, sabit geliri olmayan, maaş almayan bir öğrenciye bankalar kredi vermek istemez.

Bunun yanı sıra çocuğunu özel okulda okutmak isteyen, eğitim masrafları sırtına yük olmuş aileler için de banka kredisi çekmek bir çözüm olabiliyor. Peki ihtiyaç kredisinin haricinde, daha farklı şartlarda eğitim masrafı için kredi veren bir banka bulunabilir mi?

Sorumuzun cevabı evet. Eğitim kredisi veren bankalar mevcut. Ancak tabi ki belirli şartlar sağlandığı taktirde. Kredi veren bankalar, verdiği kredinin ödenmesi konusunda sıkıntıya düşmeyecek müşterileri tercih edecektir. Kredi sicili kötü, geliri giderini karşılamayan bir kişiye bir çok banka kredi vermek istemeyecektir.

Yurt dışında eğitim almak isteyenlerin veya eğitim süresi sırasında maddi destek arayanların başvurabileceği bu kredi ile öğrenciler artık daha rahat.

Konu hakkında bir diğer bilgilendirici kaynak olan öğrenciye kredi veren bankalar yazısına da göz atmanızı öneririz.

En Uygun Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Eğitim kredisi veren bankalar listemizi, tüm bankaların eğitim kredisi olanaklarını inceleyerek oluşturduk. Aşağıda bulunan 4 banka, en uygun eğitim kredisi veren bankalar.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Öğrencilere “ders çalışmak sizden, ihtiyaçlarınızı karşılamak bizden” sloganıyla seslenen Ziraat Bankası, her türlü okul, ünivetsite, kurs veya dershane gideri için eğitim kredisi sunuyor. 24 aya varan vade seçenekleri ile kredi kullandıran banka, bu krediler için bazı şartlar istiyor.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları
 • 24 aya kadar vadeli şekilde taksitli ya da kredi mevduat hesabı ile kullanım yapılabilir,
 • Her okul, üniversite, kurs ve dershane gibi eğitim giderleri için kredi veren banka, bu kredi için öğrencinin ailesinin kefil olması şartını aramaktadır.
 • Ziraat Bankası, öğrenci kredisi için şahsi veya maddi teminat talep etmektedir.
 • Eğitim kredisi için de diğer kredilerde olduğu gibi hayat sigortası yapılmaktadır.

Ziraat Bankasının eğitim kredisine başvurmak istiyorsanız, en yakın Ziraat Bankası şubesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Başvuru Belgeleri;

 • Başvuru formu
 • Kimlik Belgesi
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi
 • Eğitime ilişkin belgeler
 • Şubede istenecek diğer belgeler

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Yurt içi ve yurt dışındaki tüm eğitim masrafları için kredi imkanı sunan Yapı Kredi Bankasının kredi özellikleri şunlar;

 • Yapı Kredi ile maksimum 50.000 TL’yi 36 ay vade ile çekebilirsiniz,
 • İster dosya masrafsız, isterseniz de düşük faizli seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Krediye başvurmak için en yakın Yapı Kredi şubesine gidebilir veya Yapı Kredi internet bankacılığı aracılığı ile eğitim kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

Git gide artan eğitim masraflarına bir diğer kredi imkanını da İş Bankası sunuyor. Özel okul, yurt içi ve yurt dışı eğitimler için kullanılabilecek bu kredi ile aileler için eğitim masrafı büyük bir yük olmaktan çıkıyor.

İş Bankası Eğitim Kredisi İçin Gerekli Belgeler
 • Başvuru formu
 • Kimlik belgesi
 • Eğitim bedelini gösteren faturanın aslı, öğrenci kayıt belgesi veya okul ücretini gösteren belge

Garanti Bankası Eğitim Kredisi

Özel Okul, üniversite veya diğer okul ihtiyaçlarınızı karşılamada bir diğer destek ise Garanti Bankasından.

Bu kredi ile 100.000 TL’ye varan krediyi 36 ay vade ile çekebilir, düşük faiz ve cazip koşullardan faydalanabilirsiniz. Garanti Bankası eğitim kredisi başvurusu için en yakın banka şubesine gidebilir veya internet bankacılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Eğitim kredisi başvurusu yaptığınızda, diğer kredilerde olduğu gibi, bankanın ilk bakacağı nokta kredi notunuz olacaktır. Öğrencilerin kredi notu belirsiz olur, çünkü kredi notunun oluşmasını sağlayacak kadar finansal geçmişleri bulunmaz. Burada aileler devreye girer. Banka kredi vereceği öğrencinin kredisini ödememesi durumunda, ailesinin bu borcu ödeyebileceğinden emin olmak ister. Yukarıda saydığımız bankalardan en uygun faiz oranını verene başvuru yapabilirsiniz.

Faydalı: Öğrenci kredi kartı yazımızda da, bankaların öğrencilere özel oluşturduğu kredi kartları hakkında araştırmamız mevcut.

Eğitim Kredisi Şartları

Eğitim kredisi şartları tüm bankalarda birbirine benzer maddeler taşır. En çok dikkat çekeni ise, anne yada babanızın kefil olarak istenmesidir. Öğrenciler henüz çalışmadığı için, ödeme güçleri yoktur. Geçimlerini aileleri sayesinde sağlarlar. Bu yüzden eğitim kredisi başvurularında bankaların en çok dikkat ettiği husus ailenizin gelir durumu ve kredi notu olacaktır.

Eğitim kredileri öğrenciler için çok cazip gelir. Çünkü öğrenciler henüz geçim sıkıntısı, borç yükü ile tanışmamıştır. Para kavramı o yıllarda daha farklıdır. İnsan bir maaşla dünyaları satın alabileceğini düşünür ancak işin aslı hiçte öyle değildir. Öğrencilik yıllarınızda çekeceğiniz bir kredi, okulunuz bittiğinde size hayatı zehir edebilir. Daha iş hayatına başlamadan bankaların kölesi olmuşsunuzdur bile.

Amerika’da öğrenci kredileri çok yaygın. Devlet üniversiteleri dahi paralı olduğu için, okumak isteyen herkesin ciddi bir bütçe ayırması gerekiyor. Ailesinin durumu olmayan öğrenciler ise, mezun olduktan sonra ödemek kaydı ile yüklü miktarda kredi çekiyor. Bu krediler 100.000 – 300.000 Dolar arasında değişiyor. Düşününki mezun oldunuz ve daha tek kuruş kazanmadan binlerce dolar borcunuz var. Amerika şimdiden bu durumun sıkıntısını yaşıyor ve ileride bu olay mortgage kredilerinde olduğu gibi patlak verecek. Ülkemizde emin adımlarla aynı yolda ilerliyor. Bize küçük Amerika demelerinin sebebi işte bu tarz konular. Amerika’da ne kadar sıkıntı varsa, aynısından bizde de var. Üretim, ARGE, ekonomi alanında örnek alamasak da, finansal kölelikte küçük Amerika olmayı başardık.

Özetle eğitim kredisi çekerken bir kez daha düşünmenizi öneririz. Mezun olur olmaz iş bulacağınızı sanmayın. Uzun bir süre iş arayabilirsiniz. Tüm bunları göze alarak, başka çareniz kalmazsa eğitim kredisine başvurun diyoruz.

Eğitim kredisi hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Krediyle Cep Telefonu Alma başlıklı makalemizde cep telefonu, cep telefonu için kredi ve cep telefonu kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ