EFT Saatleri [Tüm Bankalar]

Bankacılık sistemi artık hayatımızın her anında. Gelişen teknolojiyle birlikte para transferleri (EFT, havale) tek tuşla, saniyeler içinde yapılabiliyor. Havaleler aynı bankanın farklı şubelerine para gönderim işlemidir. EFT ise, farklı bankalara para transferi işlemine denir. Peki EFT saatleri kaça kadar?

EFT (Elektronik Fon Transferi) hakkında daha fazla bilgi almak için EFT nedir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

İşte tüm bankaların EFT saatleri;

EFT Saatleri

EFT saatleri bankadan bankaya farklılık gösterir. Ancak genellikle 08:30 – 17:00 arası EFT saatleri geçerlidir. Gelin tüm bankaların EFT saatlerine göz atalım.

Genel olarak bankaların hafta içi eft saatleri yukarıdaki gibidir.

EFT Saatleri Kaçta Başlıyor?

EFT yani elektronik fon transferi işlemlerinin belirli saatler içinde yapılmasının nedeni, bankalar arası para transferi işlemi olmasıdır. EFT işlemleri Merkez Bankası aracılığı ile yapılır ve bu yüzden belirli saatler içinde işlem mümkündür.

EFT işlemlerinizi günün her saati yapabilirsiniz ancak karşı hesaba geçişi bankanın mesai saatinin başlaması ile mümkün olur. Örneğin gece 01:00 civarı HSBC bankasına yaptığınız EFT, sabah 08:30’da hesaba ulaşacaktır.

EFT Saatleri Kaça Kadar?

EFT saatleri kaça kadar sorusu bankadan bankaya değişir. Farklı bankalar arası para transfer işlemi olduğu için, transfer işlemi Merkez Bankasınca yapılır ve gönderilen ve gönderdiğiniz bankanın mesai saatlerine göre EFT gerçekleşir.

Genel olarak Türkiye’de ki bankaların çoğunluğu 17:00 ye kadar EFT işlemlerini gerçekleştirmeye devam eder.

Eğer para transferini mesai saatleri dışında acil olarak yapmanız gerekiyorsa, karşı taraftan, sizinde hesabınızın olduğu, ortak bir banka bulmaya çalışın. Aynı bankanın farklı şubeleri arasında para işlemi yapılmasına havale denir ve havale işlemini günün her saati anında gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemlerinin ücretli olduğunu unutmayınız. EFT ücretleri bankadan bankaya ve EFT yapılacak para miktarına göre değişmektedir. EFT işlemlerinden ücretsiz yararlanmak istiyorsanız, masrafsız bankacılık hizmeti sunan bankalara göz atmanızı öneririz. Sık sık EFT yapan biri iseniz, En Para hesabını kullanabilirsiniz. En para EFT işlemlerinden hiç bir ücret talep etmemektedir.

Bankaların EFT Saatleri hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 


Bir önceki yazımız olan Yurtdışına Para Gönderme Yolları başlıklı makalemizde uluslararası para transferi, yurt dışı para transfer masrafları ve yurt dışı para transferi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ