E Haciz Nedir?

Son yıllarda kredi kartı kullanımında yaşanan artış ve yine kredi çekme oranında yaşanan artış ile birlikte; aynı oranda bu borçlarını ödeyemeyerek icra takip işlemleri ile karşı karşıya kalan vatandaş sayımızda da artış oldu diyebiliriz. Hal böyle olunca da icra dairelerinde olan iş yükü de epeyce arttı. Hatta haberlerde dairelere sığmayan icra dosyaları ile ilgili birçok habere şahit olmuşuzdur.

E Haciz

Ülkemizde; E – Devlet anlayışı ile elektronik ortam üzerinden işlem yapılabilen dijital platformların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Bunlara örnek olarak; E- Devlet, UYAP, MERSİS, MERNİS, E – Haciz işlemleri gibi platformları örnek verebiliriz. Bu platformlar sayesinde hem kamu kurum ve kuruluşlarındaki iş yükü azalmış hem de bürokratik işlemler için kaybedilen zamanın önüne geçilmiştir. Bu platformların hepsi başlı başına ayrı bir konu olduğu için ayrı ayrı ele alınması daha uygun olacağından, bu yazımızda E – Haciz nedir üzerine bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

E – Haciz, herhangi bir borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda alacaklı tarafından başlatılan icra takibi sonrası, ilgili icra dairesi tarafından mal varlıklarına elektronik sistem üzerinden haciz koyulması işlemidir.

Daha iyi anlaşılması bir örnek verecek olursak; Ahmet adlı kişinin bir arsası olduğunu düşünelim. Borcunu ödeyemeyen Ahmet Bey ‘in ödenmeyen borcu nedeniyle elektronik sistem üzerinden bu arsasına haciz işlemi uygulanacaktır. Bu haciz işlemi e – haciz ile yapmaktadır. Uygulanan bu haciz işlemi sonrasında Ahmet Bey bu arsasını satamayacak, satmak istediğinde elektronik sistem üzerinden TAKBİS ( Tapu Kadastro Bilgi Sistemi ) kayıtlarının tetkikinde; arsanın hacizli olduğu uyarısı verilecektir. Bundan dolayı da bu arsanın satışı yapılamayacaktır.

İlgili: Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi?

E – Haciz konması işlemi ise; İcra Dairelerinin amiri pozisyonunda olan İcra Müdürlüğü tarafından UYAP ( Ulusal Yargı Ağır Projesi ) vasıtası ile koyulmaktadır. UYAP ‘ın çalışmadığı durumlarda ise ilgili Tapu Müdürlüğü ‘ne yazı yazılarak söz konusu gayrimenkule haciz koyulduğu ve satılmaması istenecektir.

Faydalı: Banka Borç Sorgulama

Aynı durumda araç, konut, banka hesabı, vs. gibi durumlar için de geçerlidir. Bu mal varlıkları için de e – haciz koyularak satışının yapılması engellenmekte ya da banka hesabı ise bu hesaba bloke konularak paranın kullanılmasının önüne geçilmektedir.

E Haciz Kaldırma

Hacze konu borç ödenmedikçe e hacizi kaldırmanız mümkün değil. E haciz kaldırma işlemi için ilk olarak tüm borcu kapatmanız gerekiyor. Daha sonra haciz konulan tüm mallardan e haciz kalkacaktır.

Göz At: Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

E Haciz Sorgulama

Üzerinde e haciz olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu adrese giriş yaparak, gerekli bölümleri doldurmak. İnternet Vergi Dairesi sayfasından öğreneceğiniz sonuca göre hareket edebilirsiniz.

E haciz konusunda merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

 


Bir önceki yazımız olan Deflasyon Nedir? başlıklı makalemizde deflasyon nedir kısaca, deflasyon örnekleri ve deflasyon türleri hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ