Dövizli Askerlik

Ülkemizdeki kanunlar ve genelgeler kısa dönemler içerisinde değişikliklere uğramakta ve bizler de ne yazık ki bazen bu bilgilere ulaşmakta zorlanmaktayız. Ulaşmakta zorlandığımız bu bilgiler arasında olan dövizli askerlik 2016 yılında değişikliğe uğramış olup, muhatapları tarafından sıkça araştırılan bir konu haline gelmiştir.

Dövizli Askerlik Nedir ?

Halk arasında “Bedelli Askerlik” adıyla bilinen bir diğer paralı askerlik sistemi ile sürekli karıştırılan bir terim olan dövizli askerlik 2016 yılında revize edilmiş, Milli Savunma Bakanlığı’nca, yaşanan kavram karışıklığına engel olmak ve yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına yapılan  yazılı bilgilendirmede; “yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşları kapsayan ve bulundukları yabancı ülkelerde elde ettikleri hak ve kazanımlarının sonucu olarak 1980 yılından beri sürekli olarak uygulanan bir askerlik hizmet şekli” olarak açıklanmıştır. Unutmamak gerekir ki; bedelli askerlik ve dövizli askerlik ayrı sistemlerdir.

Dövizli Askerlik 2016 Yılı ücreti Ne Kadar

Maalesef bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olmakla beraber; en kesin bilgi olarak Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan yazılı bilgilendirmede; 6661 Sayılı Kanun ile düzenlenen dövizli askerlik ücreti  1.000 Avro olarak yeniden belirlenmiştir. 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren bu kanun ile yurt dışında yaşayan ve bu kapsama giren vatandaşlarımız 6.000 Avro yerine bundan sonra 1.000 avro ödeyecektir.

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen ve yurt dışında yaşayan kişilerin; 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilen şartları taşımaları halinde, durumları ilgili kurumca incelenerek onay verilmesi ile bu haktan yararlanmaktadır.

Kimler Dövizle Askerlik Askerlik Yapabilir

Dövizli askerlik 2016 yılı için yararlanabilecek kişilere ilişkin şartlar sayarsak; “Her ne sebeple olursa olsun; en az toplam 1095 (3 yıl) süre ile yabancı ülkede fiilen bulunmak (oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek), dövizli askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile yurt içinde silah altına alınmamış olmak, yükümlülüklerin devamı süresince yurda kesin dönüş yapmamak ve – veya Türkiye’de 184 günden (6 ay) fazla kalmamak ile başvuru esnasında ve yükümlülüklerin devamı süresince yabancı ülkedeki statüsünü muhafaza etmek” şartlarını sağlayan kişiler dövizli askerlik yapabilir.


Bir önceki yazımız olan Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUM YAZ