Devletin Verdiği Evlilik veya Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Türk milleti olarak ileriyi düşünerek para biriktirme alışkanlığı olan nadir topluluklardan birisiyiz diyebiliriz. Hatta anneler daha çocukları küçük yaşlardayken bile düğün dernek için küçük küçük para biriktirmeye hatta çeyiz eşyaları almaya başlarlar. Birikimler bazen döviz cinsinden bazen altın olarak yapılırken bazen de bankaya para yatıranlar da vardır. Devlet tarafından son yıllarda bu konu ile ilgili çalışma yapılarak evlilik ve çeyiz desteği adı altında, hem yastık altında bekleyen bu paralar ekonomiye kazandırılması amaçlanmış hem de vatandaşın birikim yapma alışkanlığı konusunda teşvik edilmesi sağlanmaktadır. Bu yazımızda devletin verdiği evlilik veya çeyiz desteği nasıl alınır kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız. Evlilik desteği ve çeyiz desteği ayrı kategorilerde değerlendirilmesi gerektiği bu iki başlığı ayrı olarak ele alacağız.

Evlilik desteği; 18 ile 24 yaş arası olan ve daha önceden sicilinde ağır suç işlemiş olması nedeniyle sabıka kaydı bulunmayan gençlere verilmektedir. Kredinin şartları arasında öncelikle kişilerin Türk Vatandaşı olması gelmektedir. Ayrıca üniversite mezunu olan gençler için 24 olan üst yaş limiti 26 yaşa çıkmaktadır. Bu kredinin 1 yılı geri ödemesiz olup, çekilebilecek kredi tutarı üst limiti 10 bin TL ‘dir. Vade süresi ise en fazla 48 ay olabilmektedir. Yine bir opsiyon olarak; evli çiftlerin evliliklerinin 1 yılı dolmadan çocuk sahibi olmaları halinde, arzu ederlerse krediyi 1 yıl daha öteleme imkanı bulunmaktadır. Evlilik kredisi için bankalar başvuruları kabul etmekte, şartları taşıyan kişilere kredi vermektedir.

Faydalı: Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Çeyiz hesabı ise; 18 yaşından büyüklerin ya da vasilerinin izniyle 18 yaşından küçüklerin bankalarda açabileceği bir hesap olup, yatırımcının 27 yaşına kadar evlenmesi halinde biriktirdiği paranın da % 20 ‘si oranında devlet katkısı verilmektedir. Ancak her halükarda toplam devlet katkısı miktarı 5 bin TL ‘yi geçememektedir. Aylık ödeme ise en az 100 TL en çok ise 1000 TL olmaktadır. Her kişi sadece 1 çeyiz hesabı açabilecektir. Bankalar zaten çeyiz hesabı açılışında çeyiz hesabınızın olmadığına dair sizden belge de talep edebilmektedir. Yine çeyiz hesabının bankalar arası transferi de söz konusu değildir.

Evlilik kredisi ve çeyiz hesabı için bankalara müracaat edilmesi gerekmektedir. Evlilik kredisi çoğu banka tarafından verilmekte olup, yine bankaların çoğunda çeyiz hesabı da açabilirsiniz. Bu bankalar arasında katılım bankaları da bulunmaktadır.

Çeyiz hesabının getirisi en fazla 5000 TL olduğu için; bankada çeyiz hesabı açmadan önce yaşınız, tahmini evlilik zamanınız ve aylık ödemeleriniz arasında bir denge gözetmeniz ve buna göre bir ödeme planı oluşturmanız yararınıza olacaktır. Çünkü hak kazanılsa bile 5 bin TL ‘den fazla devlet katkısı ödenmeyecektir. Çeyiz hesabı hak edişi ile ilgili olarak resmi evlilik tarihi yani resmi nikahın yapıldığı gün baz alınmaktadır.


Bir önceki yazımız olan En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 150 000 TL 120 ay vadeli konut kredisi, EKK ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ