Devlet Hastanesi Muayene Ücreti

Sigortalı yada sigortasız devlet hastanesine gittiğinizde belirli bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Yazımızda devlet hastanesi muayene ücretleri ne kadar? Sigortasız muayene ücretleri ne kadar? Sizin için araştırdık.

Muayene Ücretleri

Emekli veya SSK’lı olsanız dahi bir Devlet Hastanesinde muayene olmak istiyorsanız belirli bir muayene ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret her ne kadar cüzi bir miktar olsa da her ay maaşlarımızdan kesilen SGK Primini göz önüne aldığımız zaman “E o zaman nereye kesiliyor maaşımdan onca para” diye düşünmeden edemiyor insan.

Son gelen %20’lik zamlardan sonra devlet hastanesinde muayene ücreti SSK’lılar ve emekliler için 6 TL oldu. Daha önce 5 TL olan muayene ücreti son zamlarla birlikte 6 TL olarak hastalardan tahsil edilmekte.

SSK’lı olmanız durumunda devlet hastanesinde olunan muayenenin ücreti eczanelerde ilaç alırken ödemektedir. Eczaneden ilacınızı alırken muayene ücreti çıkmakta ve ödeme eczaneye yapılmaktadır. Eczane tahsile ettiği muayene ücretini Sosyal Sigortalar Kurumuna göndererek bir nevi tahsilatçı görevini üstlenmektedir.

Emekli iseniz de devlet hastanesinde olduğunuz muayene ücreti maaşınızdan kesilmektedir. Emekli maaşınız muayene ücreti kesilerek hesabınıza yatmaktadır. Maaş kesintinizin detaylarını görüntülemek istiyorsanız e-devlet sistemine giriş yaparak inceleyebilirsiniz.

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar?

Eğer herhangi bir sağlık sigortanız yok ise devlet hastanesinde muayene olmak için muayene ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret 30-35 TL arasında değişmektedir. Bu ücreti gittiğiniz devlet hastanesinde vezneye ödemelisiniz.

Bazı internet sitelerinde yazan SSK’lı olmayanların hastaneye gitmeden önce 182’yi arayarak randevu alması gerektiği hakkında bilgiler yer almaktadır. Ancak sigortalı olun veya olmayın fark etmeksizin hastanede sıra daha doğrusu “çok uzun süre sıra” beklemek istemiyorsanız 182’yi arayarak randevu almalısınız.

Devlet hastanelerinin yoğunluğu hastanelere göre değişmekte ancak bilindiği üzere ülkemizde hastaneler oldukça yoğun oluyor. Hastaneye randevulu gitmeniz halinde bile belirli bir müddet beklendiğini düşünürsek ne olursa olsun randevu alarak muayeneye gitmeniz daha uygun olacaktır.

Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız, ev hanımıysanız veya herhangi bir sebep ile sigortanız yoksa size bakmaya yükümlü kişiler üzerinden sigortalı olarak hastanelerden faydalanabilirsiniz. Örneğin ev hanımı iseniz eşinizin sigortası varsa eşinizin üzerinden, bekar bir kadınsanız babanızın üzerinden, 18 yaşından küçük bir erkek iseniz yine size bakmaya yükümlü ebeveyniniz üzerinden sigortalı olabilirsiniz.

Özel Hastane Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sigortalı olmanız durumunda SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde de daha düşük bir muayene ücreti ödersiniz. Bu ücret son zamlarla birlikte 15 TL’dir. SGK ile anlaşması olmayan hastanelerde ise hastanenin uyguladığı ücret politikasına tabiisinizdir.

Sigortanız olmaması durumda özel hastane muayene ücretleri yine hastanenin belirlediği kendi ücretleridir. Bu hastaneye göre farklılık göstermektedir.

Yine özel hastanede yapılan tetkik, test ve tedavi ücretleri devlet hastanesine göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı testleri ise sigortalı olup olmamanız fart etmeden tamamen tüm ücreti ödeyerek yaptırmanız gerekebilir.

Aile Hekimi veya Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Ne Kadar?

SSK’lı olun olmayın aile hekiminizde muayene olduğunuz zaman herhangi bir muayene ücreti ödemenize gerek yoktur. Sigortanız yoksa ufak hastalıklarda aile hekiminize görünebilir ilaç yazdırabilirsiniz. Yalnız sigortanız yoksa ilaçlarınıza ücret ödemek zorundasınızdır.

Yeşil Kart Muayene Ücreti Ne Kadar?

Yeşil kartlılar devlet hastanelerinde oldukları muayene için hiçbir ücret ödememektedir. Ancak bu durum sadece devlet hastanelerinde geçerlidir. SGK ile anlaşması olan herhangi bir özel hastaneye gitmeleri durumunda anlaşması olması fark etmeksizin sigortasız hasta ücreti öderler.

Aile Hekimi veya Sağlık Ocağında Yazılan İlaçlar

Aile hekiminiz veya sağlık ocağı sigortalı olun olmayın sizi muayene ederken herhangi bir katkı payı almaz ancak ilaç yazmaları durumda sigortası olmayanlar için ilaç bedelinin tamamını ödemek gerekmektedir.

Yani sigortanız yok ise aile hekiminize veya sağlık ocağına gider muayene ücreti ödemezsiniz. Yazılan ilaçları almaya gittiğinizde ise ilaçların tüm bedelini ödersiniz.

SSK’lı iseniz de aile hekiminizde veya sağlık ocağında ücretsiz muayene olur yazılan ilaçları yine ücretsiz eczaneden alabilirsiniz.

Muayene ücretleri hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

 


Bir önceki yazımız olan TC İle Borç Sorgulama başlıklı makalemizde kimlik numarası ile borç sorgulama ve tc ile borç öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ