CVV Nedir?

Kredi kartları ve banka kartlarının arka yüzeyinde bulunan kart güvenlik kodu, diğer adıyla CVV nedir? tüm detayları ile sizin için açıkladık.

CVV

Özellikle e – ticaret hacminin artış göstermesi ile birlikte son dönemde kredi kartı numarası, son kullanma tarihi, CVV kodu, vs gibi bilgilerin kullanımının artış göstermiştir. E – ticaret çıkmadan önce çoğumuz kredi kartımızın bu bilgilerinden bir haberdik. Ancak kullanmaya başladıkça artık kredi kartı numaramızı TC kimlik numaramız gibi ezberlemeye başladık. Bugünkü yazımızda bu kodlar hakkında genel anlamda bilgi paylaşımında bulunarak; CVV nedir kısaca izah etmeye çalışacağız.

CVV Kodu

İnternetten alışveriş yapmak için lazım olan bilgilere baktığımızda; 16 haneli kredi kartı numarası, müşteri numarası, kart hamilinin adı  – soyadı, kart son kullanma tarihi, CVV kodu bilgileri olduğunu görmekteyiz. Şimdi bu bilgileri tek tek ele alalım.

İlgili: Kart Numarası Nerede Yazar?

CVV2

Kredi kartı numarası; 4 haneli gruplardan oluşan 4 grubun bir araya gelmesi ile ortaya çıkan 16 haneli, bankalar tarafından her kart için ayrı olarak verilen numaradır. Bu numara bu kartınıza özeldir. Aynı müşteri adına farklı numaralara sahip kartlar olabilmektedir.

CVV Nerede Yazar?

CVV numarası görselde olduğu gibi kartınızın arka yüzeyinde yazar. Arkada yazan son 3 numara CVV kodunuzdur.

CVV  kodu nerede yazar
CVV Kodu Nerede Yazar?

Müşteri numarası; genelde kredi kartı ve bankamatik kartlarının ön yüzünde hemen kart hamilinin sol üst tarafında yazan numaradır. Bu numaraya genelde internet üzerinden alışveriş yaparken ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak internet bankacılığına giriş ve yine mobil bankacılığa giriş sırasında bu numaraya ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kart son kullanma tarihi; ilgili kartın hangi tarihe kadar kullanılabileceğinin ve bu tarihten sonra kullanıma kapanacağının belirtildiği tarihtir. Ay ve yıl olarak belirtilmektedir. Örn; 12 / 26 şeklinde olan bir kart son kullanma tarihi 2026 yılı Aralık ayı anlamına gelmektedir.

Faydalı: İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

CVC2

CVV kodu; açılım olarak Card Validation Code anlamına gelmekte olup, Türkçe karşılığı olarak kart doğrulama kodu demektir. Bu kod önemli bir koddur. Bu nedenle yabancı kişilerle paylaşılmaması gerekmektedir. Bu kredi kartımızın arka yüzündeki beyaz şerit üzerinde yazmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde genelde bu kodun sağdan son 3 hanesi kullanılmaktadır. CVV numarası nerede yazar söyledikten sonra bu numara olmadan internet üzerinden herhangi bir alışveriş yapılamayacağının da altını çizelim. CVV no güvenlik açısından önemli bir kod olduğu için gerekirse kredi kartında CVV kodu yazan yer üzerine bir bant çekmek akıllıca olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Kart Numarası Nerede Yazar? başlıklı makalemizde kart numarası, kart numarası bulma ve kart numarası hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ