Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Hakkında Merak Ettikleriniz

İçindekiler

Çiftçi Kayıt Sistemi

Çiftçi Kayıt Sistemi, devletin tarımsal politikalarını belirlemek amacıyla, ülke çapında tarımsal faaliyetleri kayıt altında tutmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir sistemdir.

Türkiye her ne kadar bir tarım ülkesi olarak nitelendiriliyor olsa da son senelerde azalan tarım alanları, çiftçinin üzerindeki yük ve devletin tarım politikaları birçok tarım arazisinin işlenmeyerek boş kalmasına sebep oluyor.

Yeni politikalar izlemesi gerektiğini fark eden devlet ise yeni düzenlemeler ile “Çiftçi Kayıt Sistemini (ÇKS)” oluşturmuştur. Bu sistem ile çiftçiler kayıt altına alınarak ülkemizde yetişen ürünler, miktarları ve diğer birçok husus takip edilerek ülkenin tarım politikasının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Çiftçi Kayıt Sistemi, çiftçilerin kayıt altında tutulduğu, çiftçilikle uğraşan kişi sayısı, ürettiği ürün cinsi ve miktarını sürekli olarak gözlemleyebildiği bir elektronik sistemdir.

Çiftçi Kayıt Sistemi ile devlet tarım politikalarını belirleyebilir, bölge bölge yetişen ürün bazında verim kontrolü sağlayabilir.

Çiftçi Kayıt Sistemi sadece devlet açısından değil çiftçi açısından da kolaylıklar ve yenilikler sağlamaktadır. Bunların başında devletin çiftçilere vereceği teşvik, kredi gibi yardımlardan faydalanma kolaylığı sağlamaktadır.

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur?

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt işlemi bulunduğunuz il veya ilçedeki tarım müdürlüklerinde gerçekleşmektedir.

Sisteme kayıt olmanız için istenen evraklar ile müdürlüklere bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer tarım araziniz birden çok il veya ilçe sınırında bulunuyor ise Çiftçi Kayıt Sistemi başvurusu tarım arazisinin bulunduğu herhangi bir müdürlükte yapılabilir.

Yaptığınız başvurunun ardından Tarım Müdürlükleri başvurunuzu inceleyerek, değerlendirmenin ardından sisteme kaydınızı yaparlar.

Sisteme kayıt için Tarım Müdürlüklerinden bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler aşağıdaki listede ter almaktadır.

  • Başvuru Dilekçesi. ( il ve ilçe tarım müdürlüklerinden temin edilebilir. )
  • TC Kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı.
  • Çiftçi Kayıt Formu (A, B ve C formları).
  • Ziraat Odasından alınacak Çiftçi Belgesi.
  • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve yetki belgesinin aslı ve fotokopisi.
  • Tarım arazisi birden fazla kişiye aitse (hisseli), tarım arazilerini hissedarlardan birinin kullanması halinde Muvafakatname-1, işlenen tarım arazilerinin mülkiyeti eş ve çocuklara aitse Muvafakatname-2 istenilir. Vesayet altındaki kişiler için mahkeme kararının onaylı sureti istenir. Muvafakatname verenlerin Nüfus Müdürlüğünden alınmış tarihli vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuru sırasında istenilir.
  • Tarım arazisinin aidiyetini gösteren, ilgili tapu müdürlüğünden alınmış onaylı bilgisayar çıktısı.
  • Kiralık araziler için Kira belgesi ve kiraya verenin tarihli vukuatlı nüfus kayıt örneği istenilir. Toplam kiralama alanı 100 dekar ve üzerinde ise kiralama belgesi noter onaylı olmalıdır.
  • Kadastro geçmemiş yerlerde İlçe Tespit Komisyonunca hazırlanan, komisyon ve çiftçi tarafından müştereken imzalanmış keşif raporu.

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Tarihi

Her üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde bitmektedir.  ÇKS’ye kayıtlı tarım arazilerinin üzerindeki ürün ve üretim bilgilerinin güncellenmesi için ise başvuru yapılması gereken tarih 15 Mart ve 15 Mayıs tarihleri arasıdır.

Çiftçi Kayıt Sistemi Sorgulama

Gerekli evraklar ile yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi başvurusunun ardından, sisteme kaydınız yapılıp yapılmadığını iki şekilde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi başvuru yaptığınız Tarım Müdürlüğüne giderek ÇKS Kaydınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi kaydınızın yapılıp yapılmadığını öğrenmenin bir diğer kolay yolu ise e-devletten yapabileceğiniz sorgudur.

E-devlet sisteminde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sayfasına girerek sistemden kaydınızın oluşturulup oluşturulmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak da ÇKS Kaydını sorgulayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği

ÇKS yönetmeliğine ulaşmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak yönetmeliğin yayınlandığı resmi gazeteye ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140527-5.htm


Bir önceki yazımız olan E Haciz Kaldırma Yolları başlıklı makalemizde e-haciz ve vergi borcu hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ