Çeyrek Altın Yükseliyor

FED’in faiz duyurusundan sonra gözler altın fiyatlarına çevrildi. Peki 2016 yılında altın fiyatları ne olacak? Uzmanlarımızca altın durumunu sorguladık.

FED Faizi Sonrası Altın Ne Olacak?

Faiz artışı yapan ve bu artışların devam edeceğini özellikle belirten FED kararları sonra tüm gözler altına çevrildi. Uzmanlara göre bu altın yatırımcılarını tedirgin edecek bir durum değil. Durum için tedirgin olmanın gereksiz olduğunu belirten uzmanlar, altın yatırımcıları için faizler artsa dahi 2016 yılının güzel geçeceğini belirtiyor.

2016 Yılında Altın Ne Olacak?

Son dönemde FED’in faiz artırması ve piyasaları değerlendiren uzmanlar, FED’in faizleri kademeli olarak artıracağını ve ABD faizlerinin önceki döngülere göre daha zayıf artacağını, bu durumun altın için olumlu bir tablo olduğunu belirtti. Uzmanlar 2016 yılının ikinci çeyreğinde ise altının durumunun durağan olacağını belirtiyor. Ağustos ayına gelindiğinde ise altında yeni bir kırılma meydana gelecek ve altının “overweight” durumuna geleceği belirtiliyor.

FED’in faiz artışını erteleyebileceğini açıklamasından sonra altın, haziran ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Uzmanlar faiz artışı durumunu şu şekilde açıkladı; Faiz artışı kaçınılmaz ancak ekonomik durumların kötü olması faiz artırımını beklenenden çok daha fazla kısıtlıyor.

Çeyrek Altın Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Çeyrek altın kaç para? diye merak edenler için, piyasalardaki son durumu sunalım.

Çeyrek altın alış fiyatı: 161,95

Çeyrek altın satış fiyatı: 166,00

Son günlerde tekrar yükseliş trendine geçen altın fiyatlarının 2016 yılında ne olacağı ise merak konusu. Uzmanların tahminlerini ve son piyasa durumunu aktardık.


Bir önceki yazımız olan Son 20 Yılın Altın Fiyatları Grafiği başlıklı makalemizde 10 yıllık altın grafiği, 20 yıllık altın grafiği ve altın hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ