Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi)

Çeyiz parası, bilinen diğer adlarıyla evlenme ikramiyesi, evlenme ödeneği, anne veya babasını kaybeden ve devletten yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda devletten yapılan yardıma denir.

Yetim aylığı alan kız çocuklarının aylıkları, evlenmeleri durumunda kesilir ve devlet bir defaya mahsus anne ve babasını kaybetmiş kız çocuklarına yetim aylıklarının iki yıllık tutarı kadar parayı peşin ödemektedir.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir

Çeyiz parası kimler alabilir diye merak ediyorsanız merakınızı giderelim;

Anne ve / veya babasını kaybeden ve yetim aylığı alan kız çocukları bir defaya mahsus evlenme ödeneği alabilir.

Gerekli Şartlar

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre evlilik kredisi alabilmek için gerekli şartlar;

  • Kız çocuğunun anne ve/veya babasının vefat etmesi ve vefat eden velisinden yetim aylığı alıyor olması gerekir.
  • Kız çocuğunun 18 yaşını doldurmamış olması, 18 yaşını geçti ise lise veya dengi bir okulda okuyor olması, 20 yaşını geçti ise üniversite de okuyor olması gerekir. Yetim aylığı alan kız çocukları üniversite okuyorsa 25 yaşına kadar çeyiz yardımı alabilir.
  • Yetim yardımı alan kız çocuğunun herhangi bir işte çalışmaması gerekir.
  • Evliliğin resmi olması gerekir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine veya SGK genel merkezine yazılı başvuruda bulunmak gerekir. SGK’da tüm haklar taleple sağlanır. Yani başvuruda bulunmazsanız SGK size ödeme yapmaz.

Evlendiğiniz tarihin ertesi günü SGK’ya gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken başvuru için yanınıza kimliğinizi almak. Başvuru yaptıktan sonra düzenli olarak sorgulama yaparak çeyiz parası durumunuzu kontrol etmenizi öneririz.

Çeyiz Parası Dilekçe Örneği

Evlenme ödeneği dilekçesi için şu bağlantıya tıklayarak çıktı alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Sorgulama

Evlenme ikramiyesi sorgulama için SGK genel müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. Çeyiz parası başvuruları yasal olarak mümkün olduğu için çok süre geçmeden başvurunuz kabul edilecektir. Yukarıda saydığımız hususları yerine getiriyorsanız çeyiz parasının onaylanmaması için bir sebep yoktur.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır

Evlenme ödeneği hesaplamaları, anne ve babasını kaybetmiş ve bunlar üzerinden yetim aylığı alan kız çocuklarının aldığı maaş üzerinden hesaplanır. Kız çocuğunun aldığı yetim maaşının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak ödenir.

Örneğin 500 TL yetim aylığı alan bir kız çocuğu, evletten 12 000 TL evlenme ödeneği alır.

Çeyiz Parası (Evlenme Ödeneği) Alan Kız Boşanırsa Ne Olur?

Yetim aylığı alan kız çocukları evlenmeleri durumunda bu aylıktan mahrum kalırlar ancak devlet 2 yıllık yetim aylıklarını peşin ödeyerek çeyiz yardımı yapar. Kız çocuğu boşandığı taktirde tekrar yetim aylığı için başvurabilir ancak 2 yıllık yetim maaşını, çeyiz parası olarak peşin aldığı için, 2 yıl dolana kadar her hangi bir ödeme alamaz. 2 yıllık sürenin sonunda kız çocuğunun yaşı uygunsa tekrar maaş bağlanır.

Son Bir Hatırlatma: Evlenme ödeneğine evlendiğinizin ertesi günü başvurabilirsiniz. Başvurmamış kişiler ise 5 sene içinde başvuru yaptıkları taktirde çeyiz parası alabilirler. Yazıda da belirttiğimiz gibi, SGK hakları başvuruya bağlıdır. Siz evlenme ödeneği talep etmezseniz, kurum ödeme yapmayacaktır.

Evlenme ödeneği, çeyiz parası, çeyiz yardımı hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


YORUM YAZ