BSMV Nedir?

Kredi kullanan tüketicilere ilgili düzenleme gereği; bankalar tarafından kredi ödeme planından bir suretinin verilmesi zorunludur. Bu ödeme planı tarafınıza verilmediyse bile bankaya giderek talepte bulunabilirsiniz. Çünkü kredi çeken her tüketici bu ödeme planının bir nüshasını almaya hakkı vardır. Ödeme planlarını detaylı olarak incelediğimizde; ana para, faiz ödemesi, KKDF  ve BSMV gibi 4 kalem olduğu görülmektedir. Ana para ve faiz ödemesinin ne olduğu konusunda hepimiz bilgi sahibiyiz ancak BSMV ve KKDF konusunda fazla bir fikrimiz yok. Rakamlar da küçük rakamlar olduğu için pek ilgimizi çekmediğinden konunun üzerinde fazla durmayız. Bu yazımızda bu 4 kalemden birisi olan BSMV nedir hususunda sizlere kısaca bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

BSMV Kanunu

BSMV; Banka Sigorta Muamele Vergisi ‘nin baş harflerinin kısaltılması yoluyla literatüre geçen bir terimdir. Adından da anlayacağımız üzere BSMV bir vergi çeşididir. Kredi çeken ya da KMH ( kredili mevduat hesabı ) kullanan kişilerden tahsil edilen bir vergi türü olan BSMV, her ay düzenli olarak tüketiciye yansıtılmaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere kredi geri ödeme planında BSMV ( Banka Sigorta Muamele Vergisi ) ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Ödeme planını ayrıntılı incelediğimizde; BSMV ödemelerinin de her ay değiştiğini görmekteyiz. Bunun sebebini açıklayacak olursak; BSMV hesaplaması yapılırken baz alınan kriterin ödediğiniz faiz miktarı olmasıdır. Faiz miktarınızda her ay değişkenlik gösterdiği için otomatik olarak BSMV ödemelerinizde her ay değişkenlik gösterecektir.

BSMV Hesaplama

BSMV hesaplaması yapılırken faiz ödeme miktarına göre belirlendiğini söylemiştik. Şimdi hemen BSMV nasıl hesaplanır konusunu da açıklayalım. BSMV hesaplanırken; faiz tutarının % 5 ‘i olarak hesaplanmaktadır. Aylık faiz ödemeniz 100 TL ise; bunun için 5 TL BSMV ( Banka Sigorta Muamele Vergisi ) ödemeniz gerekecektir.

BSMV Oranı

BSMV; taşıt kredisi ve bireysel ihtiyaç kredileri için % 5 olarak tahsil edilmektedir. Burada bir parantez açacak olursak; konut kredisi ödemelerinde BSMV tahsil edilmediğini sizlere hatırlatalım. Ayrıca konut kredilerinde KKDF ‘de alınmamaktadır.

KKDF

Yazımızın konusu olan BSMV nedir konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra kısaca KKDF nedir onu söyleyerek yazımızı sonlandıralım. KKDF; Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu anlamına gelmektedir. Yine kredi ve kredili mevduat hesapları üzerinden tahsil edilen bir kesintidir. Ancak konut kredisi bu kapsam dışındadır.


Bir önceki yazımız olan Müşteri Numarası Nedir? başlıklı makalemizde müşteri numarası bulma, müşteri numarası ne demek ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ