Broker Nedir?

Borsa ile ilgilenen ve yatırımlarını bu yönde değerlendirmek isteyen yatırımcı sayısı ülkemizde her geçen gün artış göstermektedir. Tabii ki  bu piyasalara yabancı olanlar; ya sil baştan tüm her şeyi  ve piyasayı öğrenecek ya da bu konuda uzmanlaşmış borsa ile yatıp borsa ile kalkan insanlardan yatırım anlamında yardım alacaktır. Yapılacak küçük bir hata kimi zaman sermayenin saatler içerisinde de erimesine neden olacağından, bu iş amatörlüğü kaldırmayacaktır. Borsada bu işlemler konusunda uzmanlaşmış bazı meslek grupları vardır. Bunlardan biri de brokerlardır. Bu yazımızda sizlere broker nedir izah edecek ve sizlere brokerları daha yakından tanıtmaya çalışacağız.

Broker Ne Demek?

Broker, para piyasalarında ve özellikle borsalarda,  belli  bir komisyon karşılığında, biri yatırımcı adına alım – satım yapan uzman kişilere denilmektedir. Adına işlem yaptığı kişi kimi zaman bir yatırımcı olabilirken kimi zaman da bir tüzel kişilik yani bir şirket te olabilmektedir. Az önce de belirttiğimiz broker yaptıkları iş karşılığında komisyon almaktadır. Buradaki görevi satış ve alış işlemlerine aracılık etmektedir. Ülkemizde daha çok simsar veya komisyoncu olarak ta bilinmektedir.

Faydalı: Borsa Nedir?

Broker Olmak

Broker olmak istiyorum diyenler için hemen bu işin yolunu söyleyelim. İMKB tarafından verilen eğitim programlarına düzenli bir şekilde katılarak; yapılacak sınavları başarı ile geçmek gerekmektedir. Broker olmanın şartları ise; 4 yıllık fakülte mezunu, 21 yaşından büyük, Türk vatandaşı ve Hisse Senetleri Piyasasında işlem yetkisi olan bir aracı kurumda çalışıyor olması yeterlidir. Tabii ki piyasa konusunda çok bilgili olmak gerektiğinin de altını çizelim.

Faydalı: Borsa Nasıl Oynanır?

Brokerlik

Brokerlar konusunda halk arasında çok rahat bir iş olduğu ve çok kazandıkları yönünde yanlış bir algı vardır. Belki bazı brokerler için çok kazanma kısmı doğru olabilir ancak gerçekten işlerinin rahat bir iş olduğu kesinlikle söylenemez.  Çok küçük bir hayata ile kimi zaman milyon TL zarar bile edebilirler. Bunun stresi bile zaten bu işin ne kadar zor olduğunun başlı başına bir delilidir.

Brokerların çalışabileceği yerleri de açıklayarak yazımızı bitirelim; özel şirket ve firmalarda yatırım uzmanı, portföy uzmanı ya da bu şirketlerin ekonomi bölümlerinde görev yapabileceklerdir.

Broker nedir? konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Borsadan Para Kazanmanın Yolları başlıklı makalemizde Borsa, borsada nasıl kazanılır ve borsada para kazanma taktikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ