Borsada Sıcak Para Nedir?

Borsada sıkça duyduğunuz sıcak para nedir basit şekilde anlatmaya çalışacağız.

Az çok ekonomiyle ilgilenen, ekonomi haberlerini izleyen ve yavaş yavaş bu konuya ilgi duymaya başlayanların sık sık duyduğu borsada sıcak para terimi nedir? Ülkeler için gerçekten bahsedildiği kadar önemli mi?

Sıcak Para Nedir?

Sıcak para, borsanın canlanması için ihtiyaç duyulan ve yurtdışındaki yatırımcılar tarafından borsaya aktarılan nakit paradır. Sıcak para direk olarak piyasaya girer ve piyasada canlılık sağlar. Ülkeler için büyük öneme sahip olan canlı para, borsanın yukarı yönlü hareket etmesini sağlar.

Sıcak Parayı Piyasaya Kim Sokar?

Sıcak parayı piyasaya belli bir likiditeye sahip kişiler, kurumlar veya ülkeler sokabilir. Bu sıcak parayı borsa piyasasına sokmalarının amacı paralarının değer kazanması, faiz ve hisse senedi avantajlarından yararlanarak kendi ülkelerinden daha çok para kazanmaktır.

Bizim gibi gelişmekte olan, ithalat ihracat dengesi fazla olmayan ülkelerde borsaya giren sıcak para canlılık sağlar ve belirli bir hacim yaratır.

Sıcak paranın ülkenize geldiğini hissediyorsanız bunun piyasalarda bir avantaj sağladığını bilerek borsada yatırım yapabilirsiniz. Bu yatırım genel olarak bilinen arsa ev gibi yatırımlar değil, finansal ürünlere yapılan yatırımlardır. Faizle alakalı değerlendirmeler, hisse senedi almak finansal yatırımlara örnek olabilir.

Likiditeye sahip kişiler, kurumlar veya ülkeler sıcak parayı ülkeye getirirken döviz yapısı açısından avantajlı olmasına dikkat eder. Dolar olan likiditeyi Türk Lirasına çevirerek ekstra gelir elde etmeyi ve bu sıcak paradan daha çok pirim kazanmayı hedefler. İstediği karı elde ettikten sonra ise kendi ülkesine getirir.

Borsa için çok önemli olan sıcak para, kısa vadede yatırımcılar için olumlu etkiler yaratırken, uzun vadede ülkeler için dezavantajdır.


Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizde Borsa ve borsada nasıl para kazanılır hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ