Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek mi?

Borsa bir tür kumar mıdır yoksa çok karlı bir yatırım mıdır? Borsada para kaybetmek, batmak kolay mı? Bu konuda bir çok yorum olmakla birlikte borsanın hangi durumlarda kazançlı, hangi durumlarda ise riskli olduğunu bilmekte fayda var. Borsa da para kaybetme riski çok mu yüksektir?  Borsada kazanmak sadece şansa mı dayalıdır? İşte tüm merak ettiğiniz bu soruların cevabı yazımızda.

Borsada Kaybetmek

Her türlü yatırım kaleminde olduğu gibi borsanın da kendine göre riskleri vardır. Zaten bu riskler olmasaydı herkes parasıyla yatırım yapar ve zengin olurdu. Borsada para kazanmak da kaybetmek de tamamen size bağlıdır. Eğer doğru adımlar atar, doğru hisselere yatırım yaparsanız para kazanmanız çok olasıdır.

Borsada işlem gören hisse senetlerini alarak bir şirkete ortak olmuş olursunuz. Takdir edersiniz ki ortak olacağınız şirket karlı, büyümeye ve kazanmaya açık olmalıdır. Hissesini alacağınız şirketi önceden çok iyi araştırmalı ve yatırımınızı ona göre yapmalısınız.

Borsada mağdur olduğunu ve çok büyük zarar ettiğini söyleyen yatırımcılar genel olarak gözaltı pazarındaki veya bu pazara girme durumundaki hisselere yatırım yapan kişilerdir. Peki bu kadar riskli sınıfta yer alan gözaltı pazarı nedir?

Gözaltı Pazarı

Gözaltı pazarı, Borsa İstanbul’da işlem gören şirket veya şirkete ait hisse senetleri ile ilgili olağan dışı durumların yaşanması ve bu durumların yatırımcıya zamanında, kurallara uygun bir şekilde şirket tarafından haber verilmemesi durumunda ya da bu bilgileri eksik ve hatalı vermiş olması nedeniyle, yatırımcı haklarının korunmadığı gerekçesiyle ilgili hisse senetlerinin gözetim, denetim ve inceleme altına alınmasıdır.

Bu durumların tespiti halinde ilgili hisseler Borsa İstanbul bünyesindeki gözaltı pazarına alınarak, yatırımcı haklarına koruyacak önlemler alınır, denetim altında işlem görmeleri sağlanır. Borsa kotunda sürekli veya devamlı çıkarılma riski mevcut ise yatırımcıların zarar görmemesi ve ilgili hisselerin gözetim altında alım satımlarının yapıldığı bu yöntemin en büyük amacı yatırımcı haklarını korumaktır.

Kaldıraç Sistemi

Bunun dışında borsa da yeni yeni ortaya çıkmış kaldıraçlı ürünler söz konusudur ve bunlarda hem iyi hem kötü anlamda birer risk unsudur. Kaldıraçlı ürünler 1 TL’nizi 100 TL gibi kullanmanıza imkan vererek daha çok kar veya zarar etmenize olanak sağlar. Zarar etmeniz durumunda olmayan bir para üzerinden borçlanmak kayıpları daha da artıracaktır.

Sonuç

Kısacası etrafımızda bir çok kere duyduğumuz borsa mağduru hikayeleri, kişilerin bu yatırım araçlarından uzak durmasına ve borsayı bir kumar olarak görmesine sebep olmaktadır. Borsa bir kumar değildir. Borsada kazanmak için şanslı olmak değil, bilgili ve tecrübeli olmak gerekir. Yapacağınız yatırımlarda önceden araştırma yapmalı, güvenilir, ne yaptığını bilen şirketlerin paylarına ortak olmalısınız.

Borsada kaybetmek ile alakalı tüm sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hisse senedi, hisse senedi alım ve hisse senedi almak hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ