Borsa Nedir?

Ekonomi haberlerinde sıkça adını duyduğumuz borsa nedir, ne işe yarar, nasıl oynanır sorularını sizler için cevapladık ve herkesin anlayabileceği bil dil ile anlattık.

Borsa Nedir? Ne İşe Yarar?

Borsa, en kısa ve net tanımıyla ticarete konu olan malların alım satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır.

Kenarda biriktirdiğiniz paranın durduğu yerde çoğalmasının, değer kazanmasının imkanı yok. Bu yüzden bir çok yatırım yöntemi mevcut. Altın almak, döviz almak gibi yatırım kanallarını seçebilirken borsa oynamak da bu yatırım alternatiflerinden biri.

Bir çok zaman duyduğumuz borsa hepimizin aşina olduğu bir konu olmasının yanı sıra fazla karmaşık ve riskli bir işlem gibi düşünülüyor. Her yatırımda olduğu gibi borsanın da riskleri ve avantajları var. Bu riskleri bilip, buna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Borsa nedir sorusunun tanımında geçen ticarete konu olan mallar günlük yaşamda aşina olduğumuz, bildiğimiz mallardır. Değerli madenler, sanayi metaller, tarım ürünleri, enerji ürünleri gibi  bir çok şey bu grubun içinde yer alır. Ayrıca ticarette kıymetli evraklar olarak bildiğimiz hisse senetleri, tahvil, bono gibi borsa denildiğinde aklımıza gelen yatırım araçlarıdır.

Borsayı bir diğer şekilde değerli evrakların (menkul kıymetlerin) ticaretinin yapıldığı kurumsal piyasalar olarak da tanımlayabiliriz. Genel olarak değerli evrak adıyla nitelendirilen hisse senetlerinin borsa dendiği zaman ilk akla gelen yatırım aracı olmasının sebebi ise borsanın doğuşunun hisse senetleriyle oluşudur.

Borsa

İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) tanımıyla borsa; ticaretle veya finansal işlemlerle uğraşan kişilerin toplandıkları, kamuya açık kurallı finansal organizasyondur.

Hisse Senedi

İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) tanımıyla hisse senedi ise; anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kamu kuruluşları tarafından çıkarılan; sermayenin belirli bir bölümünü temsil eden, sahibine ortaklık haklarından yararlanma imkanı veren kıymetli evraktır. 

Borsa Nasıl İşler?

Borsanın 3 tane temel amacı bulunmaktadır. Bunların başında şirketlere halka açılarak kaynak sağlayabilmek gelmektedir. Borsanın bir diğer amacı ise tasarruf sahiplerinin şeffaf ve güvenilir bir biçimde yatırım yapmalarını, birikimlerini değerlendirebilme imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra borsalar hisse senetlerini alıp satmayı isteyen kişilerin buluştuğu bir ortamdır.

Aslında borsa yatırımcısı olmak zor gibi gözükse de gelişen teknoloji ve bilgi kaynaklarının çokluğu ile bu zorluk ortadan kalkıyor. Borsa oynamak isteyen, birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen kişiler biraz araştırma yaparak karlı yatırımlar yapabilir ve borsadan hayli para kazanabilir.

Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Ne kadar para ile borsaya girebilirim diye bir soru aslında yoktur. Çünkü borsaya girmek için paranın az yada çok olmasının bir önemi yok. Siz 5 TL’de yatırsanız 5000 TL’de yatırsanız fark etmeyecektir. Sadece kazanacağınız veya kaybedeceğiniz miktarlar değişecektir.

Borsayı sadece büyük yatırımcıların girebildiği, büyük paralar olması gerekli diye düşünmeyin. Gayet küçük tasarruf sahipleri de borsa oynayabilir ve parasını borsa da değerlendirebilir.

Aslında önemli olan sizin ne kadar risk alıp ne kadarını borsaya yatıracağınız konusudur. Bunun yanında bir diğer önemli konu ise yatırdığınız parayla ne yapmak istediğinizdir.

Şunu bilmek gerekir ki borsanın içerisinde bir çok hisse senedi var ve bir çok riskli ürün bulunmakta. Borsanın ülkemizde yeni yeni gelişmesiyle yelpaze her geçen gün genişlemekte, yatırım yapılacak kalemler farklılık göstermektedir.

Borsaya girerken sorulması gereken esas soru ne kadar para yatıracağınız değil, hangi ürünleri alacağınızdır. Bu tamamen sizin risk iştahınız ve atacağınız adımlarla ilgili.

Borsa işlemlerine başlamadan önce konuyu detaylıca araştırıp, bilgi sahibi olduktan sonra işlem yapmanızı öneriyoruz. Borsa işlemleri için öncelikle Borsa nasıl oynanır isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra borsa işlemlerine başlarsanız, kazançlı çıkarsınız. Aksi taktirde yanlış yapacağınız bir hisse alım işlemi birikimlerinizin erimesine yol açabilir.


Bir önceki yazımız olan Borsada Sıcak Para Nedir? başlıklı makalemizde Borsa ve sıcak para hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ