Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim yapmak istiyor ancak yapamıyorsanız, internette uzmanların söylediği çözümler şimdiye kadar pek bir işe yaramamışsa gelin yeni fikirler ve yeni çözümlerle ufaktan başlayarak bir birikim yolu izleyelim.

Eğer maaşlı bir çalışansanız bilirsiniz ki paranın sadece adı vardır. 1’in de yatan maaş bir bakarsınız ayın ortası gelmeden erimiş bitmiş. İşin kötüsü nereye gittiği bile belli olmayan paranızdan zor günler için bir kuruş bile ayıramamışsınızdır. Bu söylenenler tam olarak da sizi anlatıyorsa bir çözüm bulmanın vakti çoktan gelmiş demektir.

Amacınız birikim yapmaksa, zor günler için kenara para atmak veya almak istediğiniz bir şeye kavuşmaksa aşağıdaki önerileri izleyerek kazancınıza göre pekala hatırı sayılır bir birikim yapabilirsiniz.

Birikim Yapmak İçin Neler Yapmalıyım?

Birikim yapmak istiyorsanız öncelikle tasarruf yapmanız gerekmektedir. Çünkü olmayan paranızın nesini biriktireceksiniz ki? Tasarruf yapacaksınız ki biriktirdiğiniz paraya dokunma ihtiyacı duymayacaksınız. İşte bu yüzden işe tasarruf yaparak başlamalısınız. Aşağıda sunduğumuz önerilerle size bu konuda bir yol göstereceğini umuyoruz.

Para Biriktirme

Tabii bunun yanında birikim yapmayı aklınıza koymanız gerekmektedir. Öylesine bir plan değil, gerçekten hayatınızın önemli bir yerinde olmalı tasarruf yapıp ardından birikim yapmaya başlamak.

Aşağıda sıralayacağımız maddeleri uygulamaya başlarsanız göreceksiniz ki birikim yapmak hiç de zor değil.

Faydalı: Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Öncelikle sıralayacağımız maddeler nasıl tasarruf yapabilirsiniz, nerelerden harcamalarınızı kısabilirsiniz, cebinizdeki parayı nasıl harcamalısınız ki birikim yapabilesiniz konusunda size fikirler verecek.

Nasıl Tasarruf Yapabilirim?

 1. Kredi kartı kullanımı

Kredi kartı kullanımınızı en az indirgemeye çalışın. Alışveriş yaparken kredi kartı kullanacaksanız vade farklarına dikkat edin. Uzun vade de üzerine çok fark konuluyorsa gerekiyorsa o ürünü almayın. Kartınızı özellikle taksitli alışverişlerde kullanın. Tek çekim yapmamaya çalışın ki kart borcunuz şişmesin.

Kartınızın size sunduğu avantajları takip edin. Telefonunuza indireceğiniz mobil bankacılık sistemi ile bunun kolayca yapabilirsiniz. Hangi markette indirimi var, fazla puan veriyor bunlara göre yapacağınız alışverişleri belirleyin.

Kartınızda biriken puanları kartınızın kampanyasına göre en verimli şekilde kullanmaya çalışın.

Bu arada bankanızdan sürekli gelen limit arttırma talebini de iyice düşünmeden kabul etmeyin.

 1. Alışverişinizi indirim zamanlarına denk getirin

Tasarruf yapmak istiyorsanız öncelikle kıyafet alışverişinize de bir çeki düzen vermelisiniz. İhtiyacınız haricinde gereksiz kıyafetler almaktan çekinmelisiniz. İhtiyacınız olan kıyafetleri de indirimden almaya özen göstermeniz neredeyse yarı yarıya bir birikim yapmanızı sağlayacaktır.

Sezonda ürün almayın. Sezonunda 200 TL’ye satılan ayakkabı 2-3 ay sonra 100 TL olarak satılmakta. Buna kendimiz bile pek çok sefer şahit olmuşuzdur.

Özellikle tavsiyem internetten veya outlet mağazalardan alışveriş yapmanızdır. Özellikle internet alışverişi ciddi anlamda bir tasarruf sağlayabilir.

 1. Daha az dışarı çıkın

Haftada dışarı 2 kez çıkıyorsanız 1 kez çıkmaya çalışın. Eğer yok ben gezmeyi seviyorum diyorsanız ki bu çok normal o zaman yanınıza çok para harcayan bir arkadaşınızı almayın. Ya da şeytana uymayın. Para harcayan arkadaş aynı zamanda harcatır da bunu unutmayın.

Dışarı çıktığınızda sürekli dışarda yemek yemeyin. Veya bütçenize göre uygun yerlerde yemek yemeye özen gösterin.

 1. Toplu ulaşım araçlarına yönelin

Benzinin sürekli arttığı bir ortamda toplu taşıma her türlü daha karlı olacaktır. Otobüsle dolmuşla gidebildiğiniz yerlere aracınızla gitmeyin.

Araç kullanımı demek daha çok masraf demek bunu unutmayın.

 1. Fatura kontrolü

Faturalarınızı inceleyin. Örneğin telefonunuzun tarifesi size fazla geliyorsa bir düşük pakete geçin. Az geliyorsa da bir yüksek tarifeye geçerek aşım ücretlerinden kurtulun.

Evinizde elektriği, suyu, doğalgazı kontrollü kullanın. Kış aylarında evinizde tişörtle gezmek zorunda değilsiniz. Kombiyi daha az açın. Faturadan tasarruf sağlayın.

Faturanızı zamanında ödeyin ki faiz ödemek zorunda kalmayın. Faturanızı ödemeyi asla unutmayın. Unuttuğunuz fatura örneğin elektrik faturası ise faiz ödemenin yanı sıra bir de elektriğinizi açma kapama bedeli ödemek zorunda kalırsınız.

 1. Market alışverişinizi araştırarak yapın

Yan yana iki markette bile fiyatlar birbirinden farklı olabiliyor. Yapacağınız alışverişi araştırarak yapın. Uygun olanı seçin.

 1. Tatilinizi daha uygun zamanlara planlayın

Tatil yapmak her çalışanın hakkı. Asla tasarruf için tatil yapmamak gibi bir düşünceniz olmasın. Sadece aynı tatili daha uygun yapmanın fırsatlarını arayın. Erken rezervasyon yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Veya tatilinizi okulların yaz tatilinden önce veya sonra yaparak da tasarruf yapabilirsiniz.

Sözün özü daha az harcama yapmaya özen gösterin. Bir şeyi alırken düşünün gerekiyor mu, gerekmiyor mu? Gereksiz veya pahalı ürünler almayın. Araştırın inceleyin ve uygununu bulun. Bu maddeleri uyguladığınız zaman tasarruf yapmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz.

Nasıl Birikim Yapabilirim?

Tasarruf yaptıktan sonra elinizde kalan paranızı değerlendirerek ister kötü günleriniz için bir garanti sağlayabilir isterseniz de çok istediğiniz bir şeyi satın alabilirsiniz. Elinizdeki parayı güzel değerlendirebilirseniz hem çarçur olmasını önler hem de değerlenerek paranıza para katabilirsiniz.

Eğer para biriktirmek istiyorsanız paranızın enflasyon karşısında erimemesi için birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulayarak harcamalarınızı düzene sokarsanız kalan paranızı kolaylıkla biriktirmeye başlarsınız.

İşte birikim yapmanız için uygulayabileceğiniz birkaç ufak tüyo;

 1. Maaşınızı aldığınız an birikim yapmak için belirlediğiniz tutarı kenara atmak

Maaşınızı aldığınız gibi hemen birikim yapacağınız tutarı ayırırsanız, sanki maaşınız kalan tutar kadardır algısı oluşabilir ve harcamalarınızı bu yönde yapabilirsiniz. Ayırdığınız parayı tamamen unutun ve o yokmuş gibi diğer harcamalarınızı planlayın.

Paranızın birikimini şu yöntemlerle yapabilirsiniz;

 • Her ay bir altın alabilir,
 • Vadeli hesap açarak orada biriktirebilir,
 • Kartınızda bir altın hesabı açabilir,
 • Borsaya para yatırabilir,
 • Döviz alarak paranızı saklayabilirsiniz.
 1. Gelir gider durumunuzu bir tablo ile kontrol edin

Basit bir şekilde excelde hazırlayabileceğiniz bir tablo ile gelir gider durumunuzu her zaman kontrol altında tutabilirsiniz.

 1. Bireysel emeklilik sistemi ile paranızı biriktirebilirsiniz

Eliniz maaşınızdan belli bir tutarı biriktirmeye gitmiyorsa bırakın bunu sizin yerinize iş yeriniz yapsın. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile maaşınızın bir kısmı elinize ulaşmadan direk olarak hesabınıza açılan sisteme aktarılır. Bu durumun bir diğer büyük avantajı ise devletin %25 katkısı yapmasıdır. Her 100 TL’nize 25 TL de devletin verdiğini düşünürsek uzun vadede çok güzel bir birikim olacaktır.

 1. Güne girin

Bu tüyo size pek profesyonelce gelmiyorsa bir kez daha düşünün. Güne girmek para biriktirmenin en mantıklı yöntemlerinden biri olarak yıllardır ülkemizde süre gelen bir adet. Normalde olsa kenara atamayacağınız bir para belli bir ay sonra toplu olarak size geliyor. Altın veya para fark etmeksizin güne girmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 1. Kredi çekin

Baktınız hiçbir şekilde para biriktiremiyorsunuz başvurabileceğiniz en son yöntem kredi çekmek olabilir. “Borç yiğidin kamçısıdır” atasözü burada işinize yarayabilir. Banka kredisi çekmeniz durumunda ödememe gibi bir lüksünüz olmadığını bildiğiniz için bu şekilde birikin yapabilirsiniz. Ama tabi ödeyeceğiniz faizi de hesaba katmanız gerekmektedir.

Eğer aklınızda birikim yapmak varsa yukarıda belirttiğimiz yöntemleri izleyerek birikim yapmaya başlayabilir, geleceğinizle ilgili belirsizlikler için kendi önleminizi alabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? başlıklı makalemizde Borsa, döviz ve ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerik2. El Kasko Değeri Sorgulama ve Hesaplama
Sonraki İçerikGübre Fiyatları
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ