BES İptali İçin Telefon Numarası

Ocak 2017 tarihi itibariyle 1000 kişinin üzerinde çalışanı olan şirketler, personelini Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine dahil etti. Bu uygulama ile 2017’nin başından başlayarak personelin herhangi bir imzası veya onayı alınmadan maaşından kesintiler yapıldı. Bu durum beraberinde bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen birçok insanın cayma şartları hakkında bilgi arayışına soktu.

Eğer siz de şirketiniz vasıtasıyla Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmuşsanız ve  Bireysel Emeklilik Sistemini devam ettirmek istemiyorsanız bu sistemden kolaylıkla çıkabileceğinizi belirtmek isteriz. Makalede BES iptali hakkında tüm merak ettikleriniz ve BES iptali için telefon numarası bilgisini bulacaksınız.

Peki BES’ten nasıl çıkılır? BES iptali için hangi telefon numarası aranır? BES iptalinde herhangi bir yaptırım uygulanır mı? BES’ten çıkmak için belirli bir süre beklemeli miyim? İste tüm merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi en basit tanımıyla, ileriki yaşlarınızda emekliliğinizde kullanmak üzere paranızı bir hesapta biriktirmenizdir. Devlete her ay ödediğiniz primin dışında olan bu birikim ile geleceğinize katkıda bulunabilir ve rahat bir emeklilik geçirebilirsiniz. Yeni Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ile devlet, çalışan sayısı 1000’den fazla olan şirketlere, çalışanlarını bu sisteme sokmaya zorunlu kılmıştır.

İlgili: Bireysel Emeklilik Nedir?

Aslına bakarsanız ülkemizde verilen emekli maaşlarını düşünüldüğü zaman Bireysel olarak Emekliliğinize katkı yapmanız çok avantajlı ve önemli bir şeydir. Üstelik devletin bu sistemde her para yatırana %25 teşvik katkısı yaptığını düşünürsek, çalışanlar için çok büyük bir güvencedir. Bu teşvik ile hesabına 100 TL yatıran kişi devletin %25 katkısı ile 125 TL yatırmış olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ocak 2017 yılından itibaren en az 1000 çalışanı olan şirketlere zorunlu kılınırken bu kapsamın giderek artacağı ve sisteme her çalışanın dahil edileceği konuşuluyor.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nasıl İptal Edilir?

Tüm avantajlarına rağmen BES’ten çıkmak istiyorsanız bu işlem oldukça basittir. Emeklilik sistemine dahil olduğunuz şirketin müşteri hizmetleri numarasını arayarak sistemden kolaylıkla çıkabilirsiniz.

İlgili: Zorunlu BES İptali

Başka bir emeklilik hesabınız var veya maddi imkanlarınız bireysel emeklilik sistemine yatırım yapmaya yetmiyorsa sistemden çıkmak isteyebilirsiniz. Eğer sistemden çıkmaya karar vermişseniz maaşınızın hesabınızdan çekildiği ay veya bir sonraki ay Sigorta şirketini arayarak cayma hakkını kullanabilirsiniz.  İptal işleminizden sonra maaşınızdan kesilen tutar en kısa süre içinde maaş hesabınıza yatacaktır.

Kısacası eğer Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak istiyorsanız Sigorta şirketinizi arayabilir müşteri hizmetleri ve ya sesli yanıt sistemi ile kolayca işleminizi yapabilirsiniz.

BES’ten Çıkmak İçin Beklemeli miyim?

Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak için belirli bir süre beklemenize gerek yoktur. Hatta iptal etmek için sisteme dahil olduğunuz tarihten itibaren 2 ay içinde sigorta şirketinizi aramalı ve iptal işleminizi yapmalısınız.

Ancak BES ile ilgili yapılan yeni düzenlemelerle ilgili çıkan haberlerde iptal işleminin değişeceğine dair bilgiler yer almakta. Ocak 2017’de sisteme katılanlar hemen o ay sistemden çıkabiliyorken, yeni yasa ile en az 3 ay beklemek zorunda kalacaklar. Yani eğer siz henüz Zorunlu BES kapsamında değilseniz ve bu kapsama 2018 tarihinde girecekseniz, büyük ihtimalle sistem iptali için belirli bir süre beklemeniz gerekecektir.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) İPTALİ İÇİN TELEFON NUMARALARI

BES iptali için sistemine kayıtlı olduğunuz sigorta şirketini aramanız gerekmektedir.

Aşağıdaki telefon numaralarını arayarak BES iptalini kolayca yapabilirsiniz.

İşte Sigorta şirketlerinin telefon numaraları;

Allianz Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası: 0850 399 99 99

Aegon Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası: 0850 222 03 12

Anadolu Hayal Emeklilik İptal Numarası: 444 55 00

Cigna Finans Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 444 09 84

Garanti Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 444 03 36

Groupama Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası: 0212 367 67 67

Fiba Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 444 82 88

Halkbank Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası: 444 44 00

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 0850 210 66 94

Katılım Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 0850 226 01 23

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 444 92 37

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Numarası: 0850 222 97 00

 

 

 

 


Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı başlıklı makalemizde bireysel emeklilik, Bireysel emeklilik devlet desteği ve bireysel emeklilik devlet katkısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikSenetle Altın
Sonraki İçerikDevlet Hastanesi Muayene Ücreti
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ