BCH Nedir?

Ticaretle uğraşıyorsanız ve tek seferde toplu olarak çekilip belli bir sürede, belli bir miktarda ödenen krediler size uygun gelmiyorsa artık birçok bankanın ticari müşterilerine sunduğu kredilerden biri olan BCH Kredisi tam da size göre. Yazımızda BCH nedir sorusunu tüm detaylarıyla cevaplayacağız.

Rotatif Kredisi (Bch Kredisi) Nedir?

İster Rotatif ister BCH yani borçlu cari hesap kredisi olarak adlandırın bankaların son yıllarda ticari müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla işleme aldığı bu kredi türü ile işletme sahipleri kredilerini toplu olarak değil ihtiyaç duydukça taksit taksit çekebiliyor. Çektikleri miktarın faizi ise belli bir dönemde değil 3’er aylık dönemleri kapsayacak şekilde ödenebiliyor.

BCH Kredisi (Borçlu Cari Hesap Kredisi) Nedir sorusunun en net cevabı şudur; Bankaların ticari müşterilerinden belli bir teminat alarak belli bir oranda krediyi toplu vermek yerine, krediyi ihtiyaç duydukları anda 12 ay boyunca istedikleri gibi ve istedikleri oranda çekebilmesi için sundukları kredi türüdür.

BCH Kredisinde genellikle çek teminatı uygulanmaktadır ama bunun yanında gayrimenkul ipoteği, kefil, firma ortaklarının kefaleti veya nakit blokaj da kullanılabilir. BCH kredisinde genel olarak kullanılan çek teminatı şu şekilde işlemektedir; ticari işletme yaptığı işler karşılığında aldığı çekleri bankaya teminat olarak verir, banka BCH kreşinin vadesi geldiğinde çekleri tahsil eder ve işletmenin bankalarına olan borcunu düşer. Bu sayede vadesi geldiğinde ödenen borç yeni bir limit olarak müşteriye sunulabilir.

Bch Kredisinin Özellikleri Ve Avantajları Nelerdir?

BCH kredisi ile kredinizi en fazla 12 ay süreyle dilediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Bu süre hemen hemen her bankada aynıdır. 12 ay süre ile çektiğiniz kredinizin faizleri devre sonunda yani Mart-Haziran-Eylül-Aralık aylarında, vade sonunda veya hesabın kapanışında tahakkuk eder.

BCH kredisi bankaların ticari müşterilerine kısa süreli nakit ihtiyaçları için sunduğu belli bir limit dahilinde ve imza karşılığında para çekme yetkisi veren kredi türüdür. Müşterilerine kasa kolaylığı sağlar ve ticari faaliyetlerine destek olur.

BCH kredisinin faizi ve vadesi bankalar tarafından değiştirilebilir. Bankalar bu hakka sahiptir. Bu krediler devre sonlarında ödemenin gerçekleştirilmesi şartıyla 12 ay boyunca müşterilerin kullanımına açıktır. BCH kredisinde faiz kullanılan gün üzerinden hesaplanmaktadır.

Rotatif kredinin bir diğer avantajı ise krediyi her zaman kapatabilme imkanıdır. Böylelikle sadece kullanılan gün ve miktar kadar faiz ödeyebilirsiniz.

Bch (Rotatif) Kredisi Çekmenin Şartları Nelerdir?

BCH kredisinin öncelikle şartı bireysel değil ticari müşteri olmanızdır. BCH kredisini yalnızca ticari müşteriler çekebilmektedir. Yani Kobiler, Ticari Firmalar ve Kurumsal şirketlerin tümü bu krediden faydalanabilirler.

Bunun yanında aha önce de bahsettiğimiz gibi müşteri bankaya teminat gösterme zorunluluğundadır. Bu teminat genellikle çek olmak üzere, nakit blokajı, gayrimenkul ipoteği, kefil ve ortaklarının teminatı da olabilir.

Bankalar Rotatif kredi vereceği müşterinin önceki ticari faaliyetlerini ve kredi ödemelerini her kredide olduğu gibi yine inceler ve takip eder.

BCH (Borçlu Cari Hesap-Rotatif) Kredisi Veren Bankalar

Artık birçok banka işletme sahibi müşterilerine ticari destek sağlamak amacıyla BCH kredisi vermektedir. BCH Kredisi veren Bankaları sıralayacak olursak;

  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • İNG Bank
  • Yapı Kredi Bankası

BCH Kredisine nasıl başvuru yapılır?

BCH kredisi çekmek istiyorsanız ticari hesabınızın bulunduğu bankanızın şubelerinden destek alabilirsiniz. Her bankanın bu kredi için isteyeceği evrak ve teminat farklı olabilir. Bu yüzden banka şubeniz ile görüşmeniz en uygun yol olacaktır.

BCH Nedir konusu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Teşvik Kredisi Tüm Detayları başlıklı makalemizde destek kredisi, devlet ihtiyaç kredisi ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ