İçindekiler

Kısmi Rezerv Sistemi

Bankalar nasıl para kazanır sorusunun cevabı, Kısmi Rezerv Sistemidir. Kısmi rezerv sistemi, bankacılık sisteminde bankaların havadan para ürettikleri mekanizmanın adıdır. KRS’yi açıklayacak olursak, bankalar kısmi rezerv sistemi ile bankaya yatırılan her paranın 9 katını üretir.

Bankalar Nasıl Para Üretir?

Bu konuyu bir örnekle anlatalım. Bir bankayı ele alalım, herhangi bir vatandaşımızın (bu siz de olabilirsiniz)bankaya 100 lira yatırdığını düşünelim. (tabi vatandaşımız paranın vadeli yada vadesiz olduğunu hayal ede dursun) Bu paranın yaklaşık yüzde %10’u yani 10 lirasını bankacı hemen Merkez Bankasına yatırır. Kalan 90 lirayı bankanın cazip reklamını duyan “X” şahsına kredi olarak verir. “X” şahsı kredi karşılığında ev almayı düşünür ve burada banka “X” şahsı ile 90 liralık borç sözleşmesi imzalar. Tabi bunu ödemediği taktirde evine el koyabilir! Haliyle evi satan şahıs parayı tekrar bankaya yatıracak ve para tekrar bankaya dönecektir. Banka müşterisinin imzasına karşılık olarak 90 lirayı havadan üretmiş oldu. Banka, banka da bulunan 90 liranın %10’u nu tekrar Merkez Bankasına yatırır. Yine yaklaşık 10 lira diyelim. Kalan 80 lirayı da “Y” şahsına tekrar kredi olarak verir. “Y” şahsı da bu parayla araba satın alır. Peki bunun karşılığı ne olacak? Tabiki borç kağıdı. Eğer zamanında ödemezse banka aracına el koyabilecektir. Arabayı satan şahıs parayı nerede tutacak? Tabiki banka da. Para tekrar bankaya döndü. Süreç aynı şekilde devam eder. Merkez Bankasında tutulması gereken miktar %10 ise, %90’ı yani 9 katı para bu şekilde havadan bankalar tarafından üretilmektedir. Bunun için bir vatandaşımızın bankaya para yatırması yeterlidir.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Bankalar nasıl para kazanır, üretir?

Adı her ne olursa olsun, aynı şeyi bir kaç kişiye birden sattığınız halde masum kalacağınız tek meslek bankacılıktır.

Bankalar nasıl para kazanır konusu ile alakalı soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim? başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı borcu ve Kredi Kartı Yapılandırırken İndirim Uygulanır mı hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ