Bankada Unutulan Para Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği aracılığı ile artık bankada unutulan para sorgulama işlemi artık mümkün. Yazımızda tüm detaylarıyla bankada unutulmuş para sorgulama hakkında bilgi aktaracağız.

Günümüzde bankalarla ilişkisi olmayan insan yok denecek kadar az. Her bir bireyin en az bir banka hesabı bulunuyor. Bir çok insanın ise farklı bankalarda birden fazla hesabı var. Tüm hesapların kontrolü zor olabiliyor ve hesaplarda farkında olmadan para unutabiliyoruz. 10 yıl süreyle hesaplardan çekilmeyen paralar Tasarruf Mevduat Fonuna aktarılıyor. Bu yüzden sorgulama yapıp, paranız TMSF’ye aktarılmadan çekebilirsiniz.

Bankada unutulan para sorgulama için şu linke tıklayıp gerekli bölümleri doldurmanız gerekiyor. Sırasıyla yapmanız gereken işlemler;

  1. Ad Soyadınızı gerekli bölümlere girin
  2. Sorgulama yapmak istediğiniz bankayı seçin
  3. Güvenlik kodunu doğru şekilde girin

Bankada unutulmuş para sorgulama bu kadar basit. Sırasıyla tüm bankaları kontrol etmenizi öneriyoruz. Ben hesabımı bilirim, paramı unutmam demeyin, binlerce insan banka hesaplarında parasını unutuyor ve her yıl büyük çapta para TMSF’ye aktarılıyor.

Bankalar alacağı olduğunda sizi nerede olursanız bulur ancak sizin alacağınız olduğunda oralı olmaz. 10 TL dahi unutmuş olsanız, zahmetsizce sorgulama yaparak paranızı çekebilirsiniz.

Hesabımda para var mı, banka hesap sorgulama, unutulan parayı nasıl geri alırım, unutulan param var mı sorularının cevabı için zamanasimi.org sitesine girip sorgulama yapmanız yeterli.

Bankada Unutulan Paramı Nasıl Alabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz adresten bankada unutulan para sorgulama işlemini gerçekleştirdiniz ve bankada unutulmuş paranız olduğunu tespit ettiniz. Bu noktada yapacağınız işlem;

  • Unutulan paranın hangi şubede olduğunu öğrenin,
  • Bankanın o şubesine giderek kimliğinizle paranızı çekin.

Hepsi bu kadar. Eğer farklı bir şehirde iseniz veya şubeye gitmeye vaktiniz yoksa, banka müşteri hizmetleri ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar

Zaman aşımına uğramış paranız olduğunu düşünüyorsanız, zamanasimi.org sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda hangi bankada ne kadar paranız kaldığı liste halinde size gösterilecektir. Bazı bankalar için, unutulmuş para listesinde adınız çıksa da, miktar yazmayabilir. Bankada ne kadar para unuttuğunuzu öğrenmek için banka müşteri hizmetlerini arayıp, kimlik bilgilerinizle bilgi alabilirsiniz veya bankanın o şubesinden direk öğrenebilirsiniz.

Bankada Kalan Para Sorgulama

Bankada kalan para sorgulama işlemini özellikle yapmanızı tavsiye ediyoruz. Türkiye’de günümüzde bankalarca yasal takip başlatılan milyonlarca insan bulunuyor. Borcunuzu 1 ay dahi geciktirmeniz durumunda banka gözünüzün yaşına bakmadan yasal takip başlatıyor. Bu tarz çalışan bir sistemde bir kuruşumuz dahi kalmamalı.

Konu hakkında önemli diğer detay ise, bankalara yatırdığınız her 1 kuruş için, banka 9 katı kadar kredi dağıtabiliyor. Yani siz 1000 TL banka hesabına yatırırsanız, banka bunun üzerinden piyasaya 9000 TL kredi dağıtıyor ve faiz ile zengin oluyor. Banka hesaplarında unuttuğunuz her kuruş bankaların karına kar katıyor. Bu yüzden bankalar size paranızı unuttunuz diye bildirimde bulunmuyor. Düşünün ki, bankaya borcunuz varsa, yer yüzünde kaçabilecek yeriniz yok ancak tüm iletişim bilgilerinize sahip banka, unutulan paralar için size bilgi vermiyor. Mahallenizde bu şekilde çalışan bir esnaf olsa çok barınamaz değil mi. Bankalar için durum farklı maalesef. Kapitalizm ekonomi sistemi bankaların hizmetine çalışıyor ve her geçen gün onların güçlenmesine katkı sağlıyor.

Zaman Aşımı

zamanasimi.org sitesi, Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalarda zaman aşımına uğramış paranızı sorgulamanız amacı ile oluşturulmuş bir sitedir. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre banka hesaplarında unutulan paralar 10 yıl boyunca çekilmediği, talep edilmediği taktirde Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna devredilir.

Paranızı TMSF’ye devredilmeden çekebilmek için bu site üzerinden sorgulama yapabilir ve ilgili şubeye kimliğinizle başvurarak unutulan parayı çekebilirsiniz.

Özet; Basit bir sorgulama işlemi ile bankada unutulan paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ben para unutmam demeyin, küçük küçük miktarlarla farklı hesaplarda ele değer miktarda bir para unutmuş olabilirsiniz.

Bankada unutulan para sorgulama konusu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma başlıklı makalemizde garanti bankası, garanti internet parola alma ve internet bankacılığı hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ