Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, kara liste de olduğunu düşünenler için, banka kara liste sorgulama nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız. Öncelikle kara listenin tanımına göz atalım.

Banka Kara Liste Nedir?

Kara liste, banka müşterilerinden kredi kartı veya kredi borcu ödemelerini yapmayanların, özellikle yasal takip sürecine düşmüş borcu olmaların girdikleri listedir. Kara listeden çıkmanız 5 yıl sürecektir. Bunu çeşitli yöntemlerle hızlandırmak mümkün ancak zorlu bir süreçtir.

Kara listeye düşen tüketiciler kredi kullanamaz, kredi kartı alamaz. Kara liste hakkında daha detaylı bilgi için Kredi kara liste nedir? isimli konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kara listesinde olup olmadığınızı öğrenmenizin bir çok yolu bulunuyor. Size en kolay yoldan banka kara liste sorgulama yollarını göstereceğiz.

Findex Kredi Notu ile Kara Liste Sorgulama

Findex ile kredi notunuz üzerinden kara liste de olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Findex’in internet sitesine girip ücretsiz üye olmak, daha sonra kimlik bilgilerinizi ve telefon numaranızı girerek, gelecek sms’i beklemek. Findex sorgulama işlemleri için 4 TL + KDV tutar talep etmektedir. Kredi çekmeden önce, kredi notu sorgulaması yapmanızı öneriyoruz.

Banka’dan Kara Liste Sorgulama

Banka kara listede olup olmadığınızı çalıştığınız bir banka varsa, rica ederek öğrenebilirsiniz. Bankalar tüm KKB kayıtlarına ulaşabilir ve tüm bilgilerinizi görebilir. Önemli not: Bankadan kara listede olup olmadığınızı öğrenirken, kredi başvurusu şeklinde sorgulama yapmamalarını özellikle belirtiniz. Çünkü banka üzerinden kredi başvurusu amacı ile kara liste sorgulaması sık yapılırsa, kredi notunuz daha da aşağı inmektedir.

Risk Merkezi Raporu ile Kara Liste Sorgulama

Yukarıdaki yöntemleri tercih etmezseniz, herhangi bir bankaya gidip, risk raporu talep edebilirsiniz. Risk raporunda tüm durumunuz gözükmekte ve kara listede olup olmadığınız belirtilmektedir. Risk raporu için bankalar sizden ücret talep edecektir. Bu ücret bankadan bankaya değişmektedir.

Merkez Bankası’dan Kara Liste Sorgulama

Banka kara listede olup olmadığınızı bilginin kaynağından sorgulamak isterseniz, Merkez Bankası’na dilekçe yazarak öğrenebilirsiniz. Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne uygun şekilde dilekçenizi yazıp postaladıktan sonra, gelecek bilgiyi beklersiniz. Ancak bu yöntemin uzun süreceğini bilmeniz gerek. Postanızın Merkez Bankası’na ulaşması, işleme koyulması, daha sonra tekrar size gönderilmesi epey uzun sürecektir.

Gördüğünüz gibi banka kara liste sorgulama için bir çok yöntem bulunuyor. Kara listede miyim sorusunun cevabı için, en pratik olandan aşağı doğru sorgulama yöntemlerini yazdık.

Banka kara liste sorgulama hakkında sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

 


Bir önceki yazımız olan Kredi Hayat Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde hayat sigortası, kredi hayat sigortası fiyatları ve kredi hayat sigortası kapsamı hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ