Büyükannelere Çocuk Bakım Parası Müjdesi

Çalışan annelerin en büyük desteği olan Babaanne veya Anneanneler artık torunlarına bakarken bakım parası da alabilecek. Bu durum normalde torunlarına karşılık beklemeden bakan babaanne ve anneanneler için çok büyük bir müjde niteliği taşımakta.

2017 yılında kesin olarak yürürlüğe giren yasa ile uygulama önce pilot bölgelerde uygulanmaya başlanacak. Uygulama ile çocuğu olup çalışamayan ev hanımları çalışmaya başlayarak ekonomiye destek sağlayacak. Yeni çıkan torun bakma parası yasası ile hem anne babalar hem de anneanne ve babaannelerin yüzü güldü.

Yasa çıktı ancak hala bir takım sorular ebeveynlerin aklını karıştırmakta. Torun bakım parası almak için hangi süreçler izlenmeli, Torun Bakım parası ne kadar ve alma şartları neler? Tüm bu sorulara ve daha fazlasına yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Torun Bakım Parası Ne Kadar?

Torun bakım parasının miktarı ilk açıklandığı günden bu yana çeşitli belirsizliklere yol açtı ancak net tutar açıklandı. Torun bakım parası asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 TL olarak kesinlik kazandı. Öncelikle pilot bölgeler olmak üzere uygulanmaya başlanacak torun bakma maaşı ile anneannelere ve babaannelere 425 TL maaş bağlanacak.

Normal şartlarda torunlarına herhangi bir maaş almadan bakanlar için oldukça iyi bir miktar gibi gözüken maaş, uygulamanın olumlu olarak devam etmesi halinde senelere göre artacaktır.

Detaylı bilgi için çocuk parası yazımıza da göz atabilirsiniz.

Torun Bakım İlk Olarak Hangi Şehirlerde Uygulanacak ve Kaç Aile Faydalanabilecek? 

Diğer birçok uygulamada ilk etapta olduğu gibi torun bakım maaşı da öncelikle pilot bölgelerde uygulanmaya başlanacak. Uygulamanın ilk başvuru sürecinde pilot bölge olarak 10 tane şehir belirlendi ayrıca torun bakım parası verilecek aile sayısı da sınırlı tutuldu.

İşte torun bakım parası verilecek pilot bölgeler ve faydalanabilecek aile sayısı;

 • İstanbul- 1000 aile faydalanabilecek
 • İzmir- 1000 aile
 • Bursa- 500 aile
 • Ankara – 500 Aile
 • Kayseri-500 aile
 • Sakarya-500 aile
 • Antalya-500 aile
 • Konya-500 aile
 • Tekirdağ- 500 aile
 • Gaziantep 500 aile

Faydalı: Kreş Yardımı

Torun Bakım Parası Şartları Neler?

Mart 2017 itibariyle verilmeye başlanması planlanan torun bakım maaşını alabilmek için bir çok şart bulunmakta. Bunların en önemlilerinden biri ise çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dahil) olması.

İşte torun bakım maaşı alabilmenin şartları;

 • C. Vatandaşı olmak
 • Uygulamanın ilk etabı için yukarda belirttiğimiz pilot bölgelerin birinde ikamet ediyor olmak
 • Başvuru yaptığınız tarih itibariyle bakımı üstlenecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dahil) olması gerekmektedir. Daha büyük çocukların bakımında Torun bakım maaşı alınamamaktadır. Bunun yanında eğer evde birden fazla torun var ise hepsi için ayrı ayrı maaş alınamamaktadır. Devletin size bağlayacağı maaş birden fazla çocuk olunca değişmeyecektir.
 • Annenin en az 18 yaşında olması,
 • Torun bakım maaşı almak için bir diğer önemli husus, annenin özel sektörde sigortalı ve iş sözleşmesi yapılarak çalışıyor olması ve SGK Priminin en az 360 tam gün olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda annenin destek süresince işten ayrılmaması torun bakım maaşı için aranan bir diğer husustur.
 • Anne yasal doğum izni hakkını kullanmış olmalıdır
 • Annenin üçüncü dereceye kadar kan veya hısımlık bağı bulunmayan bir işveren tarafından çalıştırılıyor olması,
 • Hane halkı gelirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen sınırın altında olması,
 • Torun bakım desteğinin verildiği süre boyunca ailenin herhangi başka bir bakıcı istihdam etmemesi,
 • Torununa bakacak olan babaanne veya anneannenin çocuğa bakmasını engelleyecek herhangi bir ruhsal veya fiziksel rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir. Genel olarak toruna bakacaklar için yaş üst sınırı 65 olarak belirlenmiş olup herhangi bir rahatsızlığı bulunmayanlar için yaş sınırı bulunmamaktadır.

Torun Bakım Maaşı Başvuru

2017 yılı için bebek bakım maaşı olan 425 TL’yi almak için başvurular 20 Şubat itibariyle son buldu. Torun bakım maaşı alabilmek için şu yollar izlenmelidir;

 • Öncelikle başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesindeki formu doldurarak elektronik olarak yapılabilmektedir. Çocuk bakım parası başvurusu için tıklayın.
 • Bir diğer başvuru yöntemi ise internetle arası olmayanlar ise bulundukları ilin ( bu ilin pilot bölge illerin arasında olması gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz) Çalışma ve İŞ kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile bunların hizmet merkezleridir.

Her iki yöntemde de başvurunuz kabul edilecektir.

Torun Bakım Maaşı Alacak Kişiler Nasıl Seçilir?

Bebek bakım parasını almak için başvurunuzu yapmanız maaşı lamanızın kesin olduğunu göstermemektedir. Her başvuru yapan aile Torun bakım maaşını alamamaktadır. Bunun en büyük nedeni maaş almak için aşırı talebin oluşmasıdır.

2017 Şubat’ta biten başvuru süresinin ardından incelendiğinde toplamda maaş verilmesi için belirlenen aile sayısı 6.000’ken toplam başvuru 65.000 olmuş durumda. Gösterilen bu yoğun ilginin ardından Bakanlıkların maaşı verme konusunda nasıl bir yol izleyeceği tartışma konusu olmuştu ancak Torun Bakım maaşı alacak kişilerin belirlenmesine yönelik izlenecek yol açıklandı.

İşte Torun Bakım Maaşı Başvuruları Değerlendirilirken İzlenecek Yol;

 • Öncelikle ailenin yukarıda sıraladığımız şartların tümüne uyuyor olması gerekmektedir. Hali hazırda Bakanlıklara yapılan 65.000 başvurunun sadece 19.000 tanesinin aranan şartlara uygun olduğu belirlenmiştir.
 • Torun bakım maaşını alacak aileleri belirlemede bir diğer husus Çocuğun kaçıncı çocuk olduğu,
 • Ailenin maddi imkanı,
 • Doğumun Normal doğum mu yoksa sezaryen mı oldu,
 • Toruna bakacak olan anneanne veya babaannenin sağlık durumu

gibi bir çok konu kriter olarak alınacaktır.

Başvuruda bulunup gerekli şartları taşıdığı belirlenen aileler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından proje kapsamında ziyaret edilecektir.

Torun Bakım Parası Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

20 Şubat 2017 tarihi itibariyle biten başvuru süresinin ardından Bakanlık değerlendirme sürecine başladı. Daha önce yapılan açıklamalar dikkate alındığında Mart itibari ile maaşlar verilmeye başlanacak. Bu durumda Torun Bakım maaşı için başvuru sonuçları Şubat sonuna kadar belli olacaktır.

Başvuru Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Aylık 425 TL Torun bakım parasını almak için başvuruda bulunan büyük anneler başvuru sonuçları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sitesinde başvuru sorgulama ekranını ziyaret edebilirler.

Bu sayfada bakılacak olan çocuğun, anne babanın ve bakacak olan büyük annenin T.C numaraları ilgili yere yazılıp doğrulama kodu da girildikten sonra sorgula butonu tıklanarak sonuçlar öğrenilebilecektir.

Torun bakım parası konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Maaş Yazısı Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde maaş yazısı örneği word ve maaş yazısı örnek hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ