Altın Hesabı Nedir?

Ülkemiz vatandaşları genel anlamda değerlendirildiğinde; birikim yapmayı seven ve tasarrufu seven bir millet olarak değerlendirilecektir. Her ne kadar bu en son jenerasyonla maalesef geriye gitmeye başlasa da; eskiler kılı kırık yarıp kenara kıyıya 3 – 5 kuruş para atmanın peşindedirler. İster istemez yeni jenerasyondan olsa bile bu alışkanlığı ailesinden alan ve devam ettirenler de yok değil. Ülkemizde birikim aracı olarak kullanılan en önemli kıymetlerden birisi de altındır. Her ay bir küçük altın yapıp kenara atma gibi alışkanlıklarımız vardır. Bankalar vatandaşın bu huyunu da göz önüne alarak; hem kenarda yatan bu paraların ekonomiye kazandırılması hem de müşteri portföylerini daha da genişletmek adına altın hesabı denilen kavramı ortaya çıkarmışlardır. Bu yazımızda kısaca altın hesabı nedir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Göz At: En Karlı Yatırım

Altın Hesabı

Dijital Ortamda Altın

Bankalar nezdindeki altın hesabının tanımını yapacak olursak; kısa ve öz olarak dijital ortamda altın saklanması diyebiliriz. Daha iyi anlaşılması için hemen bir örnek verelim. Türkiye İş Bankası altın hesabı olan bir kişinin; bankaya gidip ücretini ödeyerek 1 gram altın alıp, bu altınını da bankada muhafaza ettiğini düşünelim. Bu müşteri bundan 1 ay sonra altınını çekmek istediğinde; o günkü altının gram kuruna göre Türkiye İş Bankası altın hesabı üzerinden bu parasını çekebilecektir.  Yani ortada bir altın yoktur. Ancak dijital ortamda altın sahibi olunmakta, para TL ‘ye çevrilirken de dijital ortamda bulunan altının ne kadar TL yaptığı hesaplanarak müşteriye bu bedel ödenmektedir.

Faydalı: Banka Altın Fiyatları

Hırsızlıklara Karşı Daha Güvenli

Altınlarınızı altın hesabında tutmak hem çalınmaya karşı da birikimlerinizi daha fazla korumuş oluyor. Banka kiralık kasalar ile uğraşmaktansa böyle yapmak da daha akıllıca. Hele bir de zaten altın takmayı sevmeyen biriyseniz. Bu iş kesinlikle size göre.

Göz At: Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın Alım Satım

Altının iniş ve çıkışlarını sıkı bir şekilde takip edip, doğru zamanda doğru hamleyi yapıp paranızı çoğaltabilirsiniz bile. Gramı 124 TL ‘den sattığınız bir altını tekrar gramı 120 TL ‘ye düştüğünde alırsanız gram başı 4 TL kâr etmiş olursunuz. 100 gram altında bu 400 TL olacaktır.

İlgili: Altın Grafik

Otomatik Altın Alma Talimatı

Banka hesabınız üzerinden otomatik olarak her ay düzenli altın alma talimatı da verebilirsiniz. Böylelikle bankadaki altın hesabınızda altınınız otomatik olarak birikecektir.

Altın Hesabı Açmak

Bankacılık sisteminin ne kadar yaygınlaştığını biliyoruz, bu yüzden bir bankada altın hesabı açmak tahmin ettiğinizden daha kolay. Müşterisi olduğunuz mevcut bankanızda altın hesabı açmak için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile ilişkiniz yoksa, banka müşteri hizmetlerini arayarak altın hesabınızı kolayca açabilirsiniz. Veya en yakın banka şubenize kimlik kartınız ile gidip kısa sürede altın hesabı açtırabilirsiniz.

Altın Hesabı Açmak Caiz mi?

Günümüz finans sistemi ve kapitalist düzende faizden korunmak neredeyse imkansız. Enflasyon karşısında parasını korumak isteyenler ya faize bulaşıyor yada altın alarak paralarını korumaya çalışıyor.

Altın alıp saklamak ise büyük problem. Hırsızların dedektör ile evlere girdiğini duymuşsunuzdur. Evin neresine saklarsanız saklayın, bulup çalıyorlar. Bu gibi durumlara karşı altın hesabı açmak en mantıklısı. Hem faizden hemde hırsızlardan korunmuş oluyorsunuz.

Yani özetle altın hesabı açmak caiz mi? Müftü değiliz ancak evet caiz 🙂

Altın hesabı nedir konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan ONS Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUM YAZ