Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırımcılar için tarih boyunca en güvenli liman olan altının fiyat değişiklikleri yatırımcı için çok önemli. Peki altın fiyatları ne olur? Bu yazımızda size altın fiyatları yorum ve önerilerimizle yol göstereceğiz.

Altın Fiyatları Ne Olacak?

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’nin 2015 yılında açıkladığı verilere göre altın, 2016 yılında yükselişe geçecek ve 2017 yılında altın fiyatlarında büyük artış yaşanacak. Bu durumun sebebi olarak ise, 2016 ve sonraki yıllarda 50 den fazla altın madeninin kapatılması gösteriliyor.

Mevcut altın madenlerinin kapatılması ve yeni altın madenleri açılışının düşük ihtimalli olması sebebiyle piyasada altın arz talep dengesizliği oluşacak. Düşen altın madeni sayısı ile birlikte üretimde doğru orantılı olarak düşecek. Bildiğiniz gibi bir malın arzı düşer, talep artarsa, o malın fiyatı artar. Altında bu durumdan nasibini alarak, 2016 yılından itibaren yükselişe geçecek ki bunu altın fiyatlarındaki yükselişte görebiliyoruz. Arz talep dengesinin 2017 yılında açılması ile birlikte fiyatlar daha da yukarı çıkacak gibi görünüyor. Gördüğünüz gibi altın fiyatları ne olur sorusunun cevabı, bizce yükseleceği yönünde.

Faydalı: Altın Fiyatları Grafik

Altın fiyatlarının yükseleceği sinyalini veren bir diğer durum ise Avrupa Birliğinde ki, Yunanistan kaynaklı belirsizlik. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkabilme ihtimali, Avrupa’da yatırımcıyı, döviz ve diğer araçlara göre daha güvenli olan altına yatırıma itti ve altına olan ilgi her geçen gün artıyor. Altına ilgi arttıkça yani talep çoğaldıkça altının fiyatı yükselecektir. Çünkü çıkarılabilecek altın miktarı sınırlı. Aynı yukarıda bahsettiğimiz madenlerin kapatılması olayı gibi burada da arz talep dengesizliğinden dolayı artış öngörüyoruz.

Altın fiyatları ile ilgili yorum yaparken, kahinlik yapmıyoruz. Araştırma ve yatırım şirketlerinin verilerine göre size yol göstermeye çalışıyoruz. Altın fiyatlarını etkileyen tüm kriterleri gözden geçirmeye çabalıyoruz. Altın fiyatları ne olur sorusunu cevaplarken hangi kriterlere dikkat ettiğimize bir göz atalım;

Altın Fiyatlarını Etkileyen Kriterler

  • Altın madenlerinin altın üretim miktarı: Madenler ne kadar altın üretirse fiyatlar o kadar düşecektir. Üretim yavaşladığında ise arz talep dengesizliğinden dolayı altın fiyatları yükselişe geçer. Bir ürün ne kadar az bulunuyorsa fiyatı o kadar artar.
  • Ülke ekonomilerinin durumu, altına olan ilgi: Ülke ekonomileri istikrarsızlaşmaya başladığında, diğer yatırım araçlarından daha güvenli olan altına ilgi artar ve bu durum altının fiyatında artışa sebep olur.
  • Mücevhere Olan İlgi: Nüfusça yoğun ve yeni gelişen ülkelerde mücevhere karşı artan ilgi, altın talebinin artması sebebiyle fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Özellikle ekonomik durumu iyileşen ve iyileşmeye devam eden Çin, Hindistan’da artan mücevher ilgisi, altın fiyatlarına ciddi oranda etki ediyor.
  • Endüstriyel Alanda Altın Kullanımı: Altın yalnızca mücevher yapımında veya yatırım aracı olarak kullanılmıyor. Teknolojik ürünlerde de, sınırlı miktarda altın kullanılıyor. Kullandığımız tüm cep telefonlarında belirli miktarda altın bulunuyor. Teknolojinin ilerlemesi ve teknolojik aletlerin yüksek üretimi dolayısıyla altına olan endüstriyel talep artıyor bu durumda altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Gördüğünüz gibi altın fiyatları ne olur sorusunu cevaplayabilmek için bir çok kritere dikkat etmemiz gerekiyor. Günümüz ekonomi, piyasa ve altın madenlerinin durumunu incelediğimizde, 2016 ve 2017 yıllarında altının sürekli yükseliş trendinde olacağını söylememiz mümkün.

Altın fiyatları ne olacak sorusuna sizin cevabınızı da merak ediyoruz. 

Cevaplar için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Gram Altın Almak Karlı mı? başlıklı makalemizde altın, gram altın ve gram altın almak hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ