Bankaların kredi notlarını herkese sunmasıyla birlikte, kredi çekmek isteyen herkes kredi notu yükseltmek için yöntem aramaya başladı.

Daha önceleri sadece bankaların görebildiği kredi notlarını, artık dileyen herkes görebiliyor. Bankalar bir ajan gibi tüm harcama ve ödeme hareketlerinizi izleyerek size verdiği kredi notları, iş başvurularında bile karşınıza çıkacak hale geldi. Kredi notu sonucunuz kaç olursa olsun, belirttiğimiz adımları uygularsanız, kredi notunuzun nasıl yükseleceğine şaşıracaksınız.


1. Tüm Borçlarınızı Ödeyin
Kredi notu belirlenirken, banka kredi borçlarınız, kredi kartı borçlarınız, hatta elektrik, su, telefon fatura borçlarınız dahi dikkate alınız. Kredi notu yükseltmek istiyorsanız, bu borçları ödemekle başlamalısınız.


2. Kredi Kartı yada Banka Kartınızı Kullanın
Harcamalarınızı dikkatli olmak kaydıyla banka araçları ile yapmaya gayret edin. Örneğin, bir şey satın alacağınız zaman nakit paranızı kartınıza yatırıp, kartla alışveriş yapın. Elinizdeki tüm parayı banka hesabınıza yatırın, hatta ufak bir meblağ bile olsa yatırım hesaplarında kullanın. Para akışını gören bankalar kredi notunuzu yükseltecektir.


3. Aktif Olmayan Banka Hesaplarınızı Kapatın
Bir çok insanın, bankalarda hiç kullanmadığı hesapları bulunuyor. Para giriş çıkışı olmayan bu hesaplar kredi notunuzu düşürüyor. Gereksiz banka hesaplarını kapatınca kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.


4. Küçük Miktarlı İhtiyaç Kredisi Çekin
Kredi notlarının hesaplanmasında en çok dikkat edilen husus, borç ödeme alışkanlığınızdır. Küçük meblağlı bir kredi çekerek ödemelerinizi aksatmadan yapın. Borcunuz bittiğinde düzenli ödemelerinizden dolayı kredi notunuz yükselecek.


5. Peş peşe Kredi veya Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın
Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, tüm bankaların bundan haberi olur. Kredi sonuçlanmadan veya reddedildiğinde farklı bir bankaya başvurmanız kredi notunuzu düşüren bir hareket. Reddedilen her başvuru katlanarak kredi notunuzu düşürür.


6. Zamanında Ödeme Yapın
Kredi kartı dönem borcu son ödeme günü yada kredi son ödeme günlerinizi aksatmayın. Ödemelerinizde düzenli olun. Çoğu insan, parası olduğu halde, umursamadığından kredi kartı, kredi son ödeme tarihlerini geçiriyor, bu tarz durumlar kredi notunuzu olumsuz etkiler.


 

Yukarıda saydığımız maddeler, kredi notunuzun belirlenmesin de en önemli unsurlardandır. Her bir adımı uygularsanız, kredi notunuz etkili bir şekilde yükselecektir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? başlıklı makalemizde kredi, kredi başvurusu neden onaylanmaz ve kredi neden onaylanmaz hakkında bilgiler verilmektedir.


3 YORUMLAR

  1. Merhaba abicim.universite ogrencisiyim.denizbanka kredi basvurusunda bulundum.ve 2000 lira cikti.bin lirasini cektim ve duzenli olarak oduyorum.bu olay haziranda oldu.ekimde basvurdum 1700 oldu.1000 lira cektim.kredi karti borcumu kapatip ustunude hesabima biraktim.odemeleri hep 25 gun oncesinden yapiyorum yani erken odeme.ilk kredimim taksit sayisi az oldugu icin odedigim miktar yuksek.ama oduyorum.yapilamdirma yapmak yerine bu ayin 12 sinde tm bir ay dolacagi icin ikinci kredi basvurusu yapip birinciyi kapatmayi dusunuyorum.kredj notum 1300 lerdeydi sanirim.ve hic bir ters durum yok.sizce tm bir arayla ikinci kredimi cekebilirmiyim.bu arada gecenlerde acil lazim oldu.iki bankaya yaptim.ama olumsuz sonuclandi.bu benim daha oncesinde kredi cektigim musterisi oldugum denizbakin bana kredi vermesini ektilermi.not olarak ben gelir beyani vermedim xalisiyor olarak gozuyorum

  2. Merhaba,
    Tekrar kredi başvurusu yapmak için bir süre beklemeni öneririm. Olumsuz sonuçlanan her kredi başvurusu, kredi notunu geriletir.
    Asıl önerim ise mümkünse krediye bulaşmadan işini halletmen.

YORUM YAZ